Jesteś przedsiębiorcą i płacisz składki na ubezpieczenie społeczne? W tym roku znowu wydasz więcej

Już wiadomo, jaka będzie wysokość składki zdrowotnej dla osób prowadzących własny biznes. Tym samym znane są już wszystkie składki na ZUS na 2021 r.


O czym przeczytasz?

Opłacanie składek

Kolejny rok, kolejna podwyżka – tak można powiedzieć o wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, które będą płacić w tym roku przedsiębiorcy. Na szczęście tym razem podwyżka jest niewielka

Przedsiębiorcy zapłacą 26,01 zł więcej

Właśnie poznaliśmy wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zależy ona od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale. Dane o wynagrodzeniach podał GUS. Wynagrodzenie wyniosło 5 656,51 zł. Podstawą wymiaru składki zdrowotnej jest kwota równa 75 proc. tego wynagrodzenia, a składka jest równa 9 proc. podstawy. Po przeliczeniu uzyskujemy kwotę 381,81 zł. Tyle będzie wynosić nowa składka zdrowotna.

Tym samym łączna składka na ubezpieczenie zdrowotne, jaką zapłacą przedsiębiorcy, wyniesie 1 457,49 zł, a wiec o 26,01 zł więcej niż płacili w roku ubiegłym. Na tę kwotę – poza ubezpieczeniem zdrowotnym – składają się składka emerytalna (615,93 zł), rentowa (252,43 zł), chorobowa i na Fundusz Pracy (po 77,31 zł) i wypadkowa (52,7 zł).

Tabela z danymiWiększa podwyżka dla początkujących

Osoby, które dopiero startują z biznesem, przez pół roku zobowiązane są płacić jedynie składkę zdrowotną, czyli 381,81 zł. Przez kolejne dwa lata mogą płacić składki obniżone, które liczy się nieco inaczej niż standardową składkę dla przedsiębiorców. I właśnie ze względu na te inne zasady wyliczania grupę początkujących czeka nieco wyższa podwyżka niż tych, którzy mają dłuższy staż w prowadzeniu firmy. Oni bowiem zapłacą 647,59 zł, czyli o 38,45 zł więcej.

Na tę kwotę składa się składki emerytalna (163,97 zł), rentowa (67,2 zł), chorobowa (20,58 zł), wypadkowa (14,03 zł) i wspomniana już zdrowotna.

Tabela z danymi

Artykuły, które mogą Cię zainteresować