Remonty robimy sami, bo fachowcy są drożsi

Aż 62% prac remontowych Polacy wykonują samodzielnie. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Gfk i Bricoman Polska, korzystamy również z pomocy rodziny lub znajomych, a tylko czasem zlecamy remont profesjonalnym firmom.


O czym przeczytasz?

kobieta maluje ściany na drabinie

Jak się okazuje, prawie 2/3 remontundefinedw w Polsce to remonty wykonywane samodzielnie. Albo jesteśmy zaradni, albo szukamy oszczędności. Nie jest przecież tajemnicą, że rundefinedwnież koszty związane z sektorem remontowo-budowlanym poszły mocno w gundefinedrę. Nie dość, że droższe są materiały i usługi, to jeszcze brakuje fachowcundefinedw, na ktundefinedrych trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy.

Najbardziej zdrożeli malarze

Według danych Eurostatu, w ciągu roku najmocniej w Polsce podrożało malowanie. W lutym 2022 r. malarze podnieśli ceny o 21%. Wzrost stawek za malowanie jest widoczny wyraźniej, gdy cofniemy się do 2017 r. W ciągu ostatnich pięciu lat usługi te zdrożały aż o 73%.

Drożeją wszyscy specjaliści

Wzrosty cen dotknęły nie tylko usług świadczonych przez malarzy. Za robociznę stolarzy trzeba dziś zapłacić o 18% więcej niż rok temu i prawie połowę więcej niż w 2017 r. W podobnym tempie idą w gundefinedrę też usługi elektrykundefinedw i hydraulikundefinedw. Powyższe wzrosty wynagrodzeń za usługi są szybsze niż wzrost płac statystycznego pracownika sektora przedsiębiorstw. Wg danych GUS, przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2022 r. było wyższe o 9,5% niż rok wcześniej.

o ile zdrożały koszty konserwacji i remontu mieszkań

Drożeją nie tylko usługi

Problemem dla osundefinedb chcących wyremontować mieszkanie mogą być nie tylko koszty usług, ale i materiałundefinedw budowlanych. Z danych PSB wynika, że podwyżki nie omijają żadnego asortymentu. W lutym ceny materiałundefinedw były o 25% wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najmocniej zdrożały izolacje termiczne, za ktundefinedre trzeba dziś zapłacić o 70% więcej niż na początku 2021 r. W ciągu roku o ponad połowę zdrożały też płyty OSB, a o 40% materiały wykorzystywane do suchej zabudowy.

Najmniej spektakularne podwyżki zanotowano w przypadku stolarki, cementu i wapna, sprzętu AGD, farb i lakierundefinedw. Ale i te materiały w ciągu roku podrożały nawet o 14%.

zmiany cen wybranych materiałundefinedw budowalnych

Dlaczego remonty i usługi drożeją?

W ostatnim czasie wykonywaniu prac we własnym zakresie sprzyjała nie tylko oszczędność. Podczas epidemii Polacy remontowali mieszkania, bo spędzając więcej czasu we własnych czterech ścianach, mieli możliwość samodzielnie zadbać o własne otoczenie lub chcieli lepiej wykorzystać przestrzeń. Ruch na rynku potęgowała ponadto duża liczba nowych mieszkań dostarczanych na rynek. W ostatnich latach oddawaliśmy bowiem do użytkowania najwięcej mieszkań od lat 70. ub. wieku, a wszystkie nowe nieruchomości trzeba wykończyć i wyposażyć.

Wszystko wskazuje na to, że remonty będą jeszcze droższe. Wzrost cen surowcundefinedw i energii oraz przerwane łańcuchy dostaw wywołane przez wojnę na Ukrainie przekładają się na rosnące ceny w składach budowlanych. Robocizna też może jeszcze zdrożeć. Odpływ ukraińskich pracownikundefinedw budowlanych, ktundefinedrzy wrundefinedcili walczyć z najeźdźcą, może też oznaczać, że pozostali na rynku fachowcy znowu podniosą stawki. To może skłaniać kolejnych rodakundefinedw do remontowania domundefinedw i mieszkań we własnym zakresie.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!