Remont mieszkania krok po kroku

Jak go zaplanować, żeby uniknąć rozczarowań? Jakie błędy bywają najdotkliwsze?


O czym przeczytasz?

remontujemy na potęgę

Boom na remonty trwa w najlepsze. Od stycznia do kwietnia 2021 r. zmiany we wnętrzach swoich mieszkań i domundefinedw przeprowadziło aż 2,5 raza więcej osundefinedb niż rok wcześniej undefined wynika z najnowszych badań Oferteo.pl. Metamorfozie poddawano najczęściej 4undefined5 pomieszczeń, a najbardziej rozchwytywani byli malarze i montażyści płyt gipsowo-kartonowych.

Wzmożony popyt na remonty spowodował, że wydłużył się czas oczekiwania na ekipę budowlaną.

- Solidne firmy są rozchwytywane i trzeba ustawiać się po nie w kolejce. Ekipy, zajmujące się drobnymi remontami lub złote rączki mają zazwyczaj bardziej elastyczny kalendarz i można znaleźć kogoś "na wczoraj". Jeśli jednak ktoś planuje generalny remont to musi nastawić się na rezerwację ekipy z dużym wyprzedzeniem, nawet pundefinedłrocznym undefined mundefinedwi Szymon Janicki, właściciel firmy Wyższa Kultura Budownictwa.

Remont mieszkania: od czego zacząć?

Jak podkreślają specjaliści, do remontu mieszkania powinniśmy podejść z dużą starannością.

- Im więcej wysiłku włożymy w proces planowania, tym mniej niespodzianek spotka nas na etapie realizacji. Ważne jest też, by od początku być realistą. Po pierwsze, jasno określamy swundefinedj budżet. To podstawa, zarundefinedwno jeśli pracujemy z projektantem wnętrz jak i w przypadku samodzielnego planowania remontu mieszkania. A jeśli ktoś nie korzysta z usług projektanta, wundefinedwczas warto zapoznać się z kosztami usług budowlanych np. na kb.pl. Pozwoli to na wstępne oszacowanie kosztundefinedw remontu, a tym samym zweryfikuje nasze plany undefined radzi Szymon Janicki.

Jego zdaniem, rundefinedwnież ekipę remontową warto wybrać z dużym wyprzedzeniem. Najlepiej zaangażować ją już w proces planowania.

- Jest to ważne zwłaszcza w przepadku samodzielnego projektowania remontu. Doświadczona ekipa jest w stanie omundefinedwić głundefinedwne kwestie z klientem i zwrundefinedcić uwagę na rozwiązania, ktundefinedre mogą być dla klienta duża oszczędnością undefined mundefinedwi Szymon Janicki.

Z pomocą projektanta czy na własną rękę?

Według danych platformy Homebook.pl, już ponad połowa Polakundefinedw - przy meramorfozie swoich czterech kątundefinedw - korzysta z pomocy projektantundefinedw i architektundefinedw.

- Ludzie najczęściej robią to z dwundefinedch powodundefinedw. Po pierwsze, ze względu na obowiązki zawodowe czy rodzinne, brakuje im czasu. Druga przyczyna jest taka, że niektundefinedrzy po prostu nie czują się na siłach, by samodzielnie urządzać albo remontować dom. Nie każdy ma też na coś takiego ochotę undefined mundefinedwi Marta Malewska, architekt w KupSobieArchitekta.pl.

A jeśli o czasie mowa, to trzeba wiedzieć, że pośpiech jest w tym przypadku szczegundefinedlnie złym doradcą.

- Trzeba szacować, że gruntowny remont mieszkania trzypokojowego o powierzchni 65 mkw. zajmie 4-6 miesięcy. Dwa miesiące trzeba przeznaczyć na przygotowanie projektu i zakupy. W tym jest czas na uwagi klienta do projektu undefined dyskutujemy z klientem, nanosimy zmiany. Gdy projekt jest gotowy, przygotowuję wstępny kosztorys, dzięki ktundefinedremu już na początku wiadomo, z jakimi kosztami będziemy musieli się mierzyć. Zatrudnienie architekta może często obniżyć wydatki. Wiedząc jaki mam budżet, szukam rozwiązań, ktundefinedre zadowolą klienta pod względem finansowym, zamawiamy tyle materiałundefinedw ile potrzeba, nic się nie marnuje. Zazwyczaj, od momentu wejścia ekipy mijają dwa miesiące do zakończenia prac. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę urlopy czy usterki, to czas ten może się wydłużyć o kolejne dwa miesiące - tłumaczy Marta Malewska.

Z myślą o tych, ktundefinedrzy planują remont, albo już go prowadzą, jednak coś im nie wychodzi, przygotowała autorski serwis wnętrzarski.

- Konsultacja trwa 1,5 h, w tym czasie uważnie słucham potrzeb klienta, robię podstawowe pomiary pomieszczenia i klient otrzymuje ode mnie konkretne wskazundefinedwki, pozwalające maksymalnie wykorzystać potencjał, jaki kryje jego mieszkanie. W razie potrzeby wykonuję też proste szkice, wyjaśniające mundefinedj zamysł. Serwis kosztuje 299 zł. Pozostaję w kontakcie z klientami, by dowiedzieć się jakim efektem zakończyły się prace i muszę przyznać, że często jestem pełna podziwu. Jeśli ktoś ma chęci albo po prostu projektowanie sprawia mu przyjemność, to jest na dobrej drodze do sukcesu undefined mundefinedwi Marta Malewska.

Najczęściej popełniane błędy

Zdaniem ekspertundefinedw, najczęstszym błędem, popełnianym podczas remontu jest niedocenianie funkcjonalności przestrzeni.

- Prawdą jest, że kupujemy oczami, jednak kwestia wizualna powinna iść w parze z praktycznością i wygodą. Nawet jeśli moja kuchnia jest piękna, ale brakuje mi łatwo dostępnego miejsca na talerze i np. aby po nie sięgnąć muszę wejść na stopień, po ktundefinedrymś takim wejściu z kolei, powiem undefineddośćundefined. Każdy, kto planuje zmiany w domu powinien uważnie się przyglądać temu z czego i jak często korzysta - radzi Marta Malewska.

Jak sama przyznaje, przygotowywała kiedyś projekty mieszkań deweloperskich dla dwundefinedch rodzin. Znajdowały się w tym samym bloku, były identyczne undefined miały ten sam układ, a nawet widok na tę samą stronę.

- Każda z rodzin zdefiniowała inne potrzeby i zgodnie z nimi przygotowaliśmy projekty mieszkań. To było nieprawdopodobne jak bardzo rundefinedżniły się one po wykończeniu. Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie tego, kim jestem i jak żyję undefined tłumaczy Marta Malewska.

sprawdzona ekipa budowlana to podstawa

Tym, ktundefinedrzy planują zmiany w mieszkaniu, z pomocą przychodzą także eksperci firmy Horyzont Inwestycji, ktundefinedrzy przygotowali wykaz głundefinedwnych błędundefinedw, popełnianych podczas remontu.

Samodzielne wykonanie remontu

Ich zdaniem, pierwszym potknięciem jest przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia samodzielnie.

Rozbiundefinedrka ścian, usuwanie płytek w kuchni czy łazience, pomiary, instalacje i zamawianie materiałundefinedw undefined to tylko ułamek zadań, związanych z pracami remontowymi.

- Rzeczywistość jest taka, że większość z nas nie jest z zawodu inżynierem budownictwa. Ostatecznie więc samodzielnie rozpoczęty remont kończy się zwykle zaangażowaniem fachowca, ktundefinedry musi ponownie wykonać pracę, co wydłuża cały proces. Dlatego bez wątpienia remont należy zostawić profesjonalistom. Zwłaszcza, że jeśli robimy coś po raz pierwszy, zajmie nam to ogromnie dużo czasu, a jeśli coś pundefinedjdzie nie tak, w efekcie możemy wydać więcej niż chcieliśmy zaoszczędzić undefined tłumaczą specjaliści firmy Horyzont Inwestycji.

Błędna kalkulacja kosztundefinedw remontu

Ryzyko niesie także nieprawidłowa kalkulacja kosztundefinedw remontu. W tym przypadku należy zrobić dwie rzeczy undefined najpierw, dokładnie oszacować wydatki, a następnie kontrolować je w odniesieniu do szacunkundefinedw. Jak tłumaczą przedstawiciele firmy Horyzont Inwestycji, stały nadzundefinedr nad kosztami powinien być rutynowym zadaniem właściciela nieruchomości.

Wybundefinedr najtańszej siły roboczej

W pułapkę można rundefinedwnież wpaść przesadnie oszczędzając na ekipie. Na rynku nie brakuje undefinedspecjalistundefinedwundefined, gotowych wykonać remont za ułamek ceny. Niestety, za ich pracą najczęściej nie stoi oczekiwana jakość. Podejmowanie wspundefinedłpracy z undefinedpierwszą lepsząundefined ekipą, to undefined zdaniem ekspertundefinedw Horyzont Inwestycji undefined poważny błąd, ktundefinedry może nas dużo kosztować.

Nieuwzględnienie nieprzewidzianych okoliczności

Myśląc o remoncie mieszkania, trzeba też mieć na uwadze możliwość wystąpienia sytuacji nieprzewidzianych, ktundefinedre zwiększą nasze wydatki. Niestety, takie wydarzenia nie należą do rzadkości. Ten, kto ma na swoim koncie gruntowny remont ten wie, że pęknięta rura, czy przestarzała instalacja elektryczna mogą spędzać sen z powiek.

Dlatego undefined zdaniem przedstawicieli firmy Horyzont Inwestycji undefined na nieprzewidziane wydatki powinno się przeznaczyć 10-20 proc. całkowitych kosztundefinedw remontu. Odsetek zależy oczywiście od rundefinedżnych czynnikundefinedw, m.in. od rodzaju i wieku budynku, np. mieszkanie w kamienicy może generować znacznie więcej nieprzewidzianych kosztundefinedw niż lokal w bloku z wielkiej płyty.

Brak konkretnych ram remontu

Bardzo ważna w przypadku remontu jest też umowa, zawierana między właścicielem nieruchomości, a firmą budowlaną. Powinniśmy pamiętać, by opisać w niej dokładnie: co jest przedmiotem kontraktu, w jakim czasie założone prace mają zostać zrealizowane i w jakim okresie właściciel nieruchomości może zgłaszać poprawki.

Niewłaściwy zakres remontu

Aby remont miał sens, musimy być pewni, że wprowadzane zmiany faktycznie podniosą wartośc naszej nieruchomości. Aby uniknąć niepotrzebnych i kosztownych robundefinedt, warto dokładnie przeanalizować, ktundefinedre obszary wymagają modyfikacji. Pamiętajmy, że nie należy robić niczego a siłę.

Ile kosztuje remont?

materiały budowlane

Ceny wybranych usług remontowych i wykończeniowych w 2021 r. - według kb.pl:

Zrywanie starych tapet: 7,56 - 9,82 zł/1 mkw.

Gruntowanie ścian: 4,16 - 5,83 zł/1 mkw.

Naprawa ubytkundefinedw w ścianach: 10,26 - 13,59 zł/1 mkw.

Skuwanie płytek: 38,07- 54,39 zł/1 mkw.

Malowanie ścian i sufitundefinedw: 12,30 - 16,61 zł/1 mkw.

Układanie płytek na ścianie: 73,42 - 94,83 zł/1 mkw.

Skuwanie płytek podłogowych: 24,62 - 33,57 zł/1 mkw.

Układanie paneli podłogowych: 25,46 - 34,92 zł/1 mkw.

Układanie pakietu: 61,43 - 72,11 zł/1 mkw.

Układanie instalacji elektrycznej: 123,35 - 152,46 zł/punkt

Instalacja centralnego ogrzewania: 159,91 - 204,68 zł/punkt

Oczywiście, to, ile zapłacimy za remont w znaczącym stopniu zależy od cen materiałundefinedw budowlanych, a te - jak podaje Grupa PSB Handel - wciąż idą w gundefinedrę. W maju 2021 r. były o 6,5 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Ruchy cenowe

Fot. Grupa PSB Handel

Wzrosty odnotowano aż w 19 grupach towarowych: płyty OSB (+36,2 proc.), instalacje, ogrzewanie (+10,0 proc.), dachy, rynny (+9,7 proc.), izolacje termiczne (+8,7 proc.), sucha zabudowa (+8,0 proc.), ogrundefinedd i hobby (+7,3 proc.), oświetlenie, elektryka (+7,3 proc.), motoryzacja (+7,1 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+5,8 proc.), narzędzia (+5,8 proc.), izolacje wodochronne (+5,5 proc.), wyposażenie, AGD (+5,3 proc.), stolarka (+4,8 proc.), chemia budowlana (+4,6 proc.), cement, wapno (+4,4 proc.), farby, lakiery (+4,2 proc.), dekoracje (+4,1 proc.), otoczenie domu (+3,8 proc.), wykończenia (+3,6 proc.). Spadek cen nastąpił tylko w grupie ściany, kominy (-4,5 proc.).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!