Ranking najczystszych miast w Polsce. Sprawdź, w których miastach nie ma problemów z higieną

Które miasta w Polsce są najczystsze? Gdzie jest najmniej bakterii w komunikacji miejskiej i gdzie najlepiej jest korzystać z bankomatów w rękawiczkach?


O czym przeczytasz?

Pałac Poznańskiego w Łodzi

Firma PSG Polska, a dokładnie jej zespół badawczo-analityczny, we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadziła badania w 10 największych polskich miastach. Polegały one na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc. Mówiąc dokładnie – została przebadana liczba bakterii na bankomatach, na poręczach w komunikacji miejskiej, na wózkach w sklepach spożywczych, klamkach w galeriach handlowych i na poręczach na dworcach PKP. Po zsumowaniu wyników powstał ranking najczystszych a właściwie najbardziej higienicznych miast w Polsce. Oto jego wyniki.

Poznań miastem z największą liczbą bakterii

Najwięcej bakterii znaleziono w Poznaniu, którym tym samym stał się najmniej higienicznym miastem w Polsce. Liczba mikrobów znaleziona w pięciu miejscach w tym mieście wyniosła 14 620.

Największy problem jest z higieną w poznańskiej komunikacji miejskiej. Tam liczba bakterii znalezionych na poręczach autobusów wyniosła 5 tys. Do tego doszedł jeszcze fatalny stan higieny na poznańskich dworach PKP – pod tym względem Poznań również uzyskał najgorszy wynik z 10 branych pod uwagę miast. Na bankomatach też badacze znaleźli sporo flory bakteryjnej – pod tym względem Poznań zajął miejsce drugie od końca.

Nie pomógł nawet wysoki poziom higieny w sklepach spożywczych. Te akurat w Poznaniu okazały się najczystsze, liczba bakterii na wózkach była najmniejsza w kraju.

Katowice i Gdańsk nieco czystsze

Blisko końca rankingu uplasowały się także Katowice (9 miejsce pod względem higieny) oraz Gdańsk (miejsce 8). W Katowicach największy problem jest z czystością klamek w centrach handlowych (choć taki sam wynik w tej kategorii uzyskał też Lublin), z kolei w Gdańsku mocno kuleje dezynfekcja wózków w sklepach spożywczych. Znaleziona tam liczba bakterii była dwuipółkrotnie większa niż w drugim od końca pod tym względem Białymstoku.

Uwaga na warszawskie bankomaty

Wprawdzie stolica pod względem higieny znalazła się na siódmym miejscy zestawienia, to jednak trzeba uważać na warszawskie bankomaty. Z badania wynika, że są one najbrudniejsze ze wszystkich przebadanych w 10 miastach.

Tabela z danymi

Tam jest czysto i higienicznie

Z kolej najlepiej pod względem czystości i higieny wypadły Kraków (trzecie miejsce w rankingu), Bydgoszcz (drugie miejsce) oraz Łódź. To ostatnie miasto okazało się stolicą czystości w kraju. Łódź ma najczystszą komunikację miejską, a pod względem higieny w bankomatów, wózków sklepowych i centrów handlowych uplasowała się za każdym razem w pierwszej trójce. Jedyny kłopot, jaki można dostrzec w badaniu, to czystość dworców kolejowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat