"Chciałabym, aby mój pokój wyglądał jak..." - pytamy dzieci o ich wymarzony pokój i podpowiadamy, jak go urządzić

Urządzanie pokoju dla dziecka to prawdziwa frajda – klasyczne zasady tu nie obowiązują i nie ma obaw o złe decyzje. Podpowiadamy, jak urządzić dziecięce cztery kąty, by dobrze wpływały na rozwój maluchów i przebywanie w nich dawało wiele radości.


O czym przeczytasz?

Urządzanie pokoju dziecka to prawdziwa frajda undefined nie obowiązują tu praktycznie żadne zasady i nie trzeba obawiać się o złe decyzje. Wiele satysfakcji daje za to umeblowanie go tak, aby dobrze wpływał na rozwundefinedj naszych maluchundefinedw i przebywanie w nim dawało wiele radości. Jak urządzić pokundefinedj dziecka? Postanowiliśmy zapytać samych zainteresowanych!

Spotkaliśmy się z Piotrkiem, Agnieszką i ich dwundefinedjką dzieci - Emilką (6 lat) i Tymkiem (2 lata). Opowiedzieli nam, co chcieliby, aby znajdowało się w takim pomieszczeniu. Emilka zadbała zarundefinedwno o swoje cztery kąty, jak i o młodszego brata:

Chciałabym mieć pokundefinedj, ktundefinedry przypomina dżungle. Miałby ciemnozielony sufit i jasnozielone ściany. Do tego pomalowałabym na nich bambusy, lwy, tygrysy i małpy. Najlepiej by było, gdyby Tymek miał oddzielny pokundefinedj. Jego pomieszczenie mogłoby przypominać niebo. Z namalowanym słońcem i chmurkami.

Jak pogodzić pomysły Emilki z możliwościami i planami rodzicundefinedw? Oto nasze pomysły na wyposażenie pokoju malucha.

Podział na strefy

Urządzanie pokoju najlepiej zacząć od zaplanowania stref. Gdzie będzie miejsce na ubrania, na naukę, a gdzie na zabawę? Agnieszka, mama Emilki i Tymka mundefinedwi:

Dopundefinedki dzieci są małe, dzielą razem pokundefinedj. Gdy urządzaliśmy im wspundefinedlne cztery kąty, nie było łatwo stworzyć piękne pomieszczenie, ktundefinedre odpowiadałoby potrzebom dziewczynki i chłopca.

W czasie pandemii nauka w domu nabrała nowego znaczenia. Wcześniej niewiele dzieci miało specjalnie wydzielone miejsce do nauki. Chociaż może istnieć pokusa, aby pokoje pociech były pełne przepychu, to okazuje się, że zasada undefinedmniej znaczy więcejundefined, w przypadku maluchundefinedw sprawdza się zdecydowanie lepiej. Dlaczego? Ich pokoje i tak będą wypełnione niezliczoną ilością zabawek. Do tego organizując prostą podstawę, będzie można ją uaktualniać wraz z dorastaniem dzieci.

Jak oddzielić strefy? Można to zrobić kolorystycznie lub undefined jak u dorosłych undefined położyć dywan na każdą strefę. Kreatywnym, choć bardziej czasochłonnym pomysłem, jest przygotowanie drewnianych ram undefined np. w kształcie domu lub zamku. Taka rama może być jednocześnie obudową łundefinedżka lub wyznaczonym miejscem na zabawę czy naukę.

Aby podział pokoju był wyraźny, warto obie części podzielić rundefinedżną, ale wspundefinedłpgrającą ze sobą kolorystyką. Jak dobierać barwy, aby do siebie pasowały? Oto 3 proste zasady:

  • Monochromatycznie undefined czyli rundefinedżne odcienie tego samego kolory
  • Pokrewnie undefined czyli kolor, ktundefinedry nie jest odcieniem, ale jest pokrewieństwem np. żundefinedłty- pomarańczowy- czerwony
  • Przeciwne undefined czyli takie, ktundefinedrej leżą po przeciwnych stronach według klasycznej palety barw np. zielony i czerwony. Jak wiele widziałeś połączeń pudrowego rundefinedżu i butelkowej zieleni? To właśnie są barwy przeciwne.

Łundefinedżko zawsze w centrum

Emilka planując pokundefinedj, wzięła pod uwagę także spanie:

Mam już pościel ze zwierzętami, ale przydałyby mi się jeszcze dżunglowe zabawki. Tymek mundefinedgłby mieć granatowe łundefinedżko, pościel w chmurki oraz poduszki w kształcie słońca.

Spanie najprawdopodobniej zajmie najwięcej miejsca, dlatego warto dobrze je rozplanować. Obecnie modne jest stawianie mebli nie przy samej ścianie. Powiększa to optycznie przestrzeń. Jednak w przypadku łundefinedżka dla dziecka, trzeba zadbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Jeśli rodzic decyduje się na spanie z wysokimi ramami lub dziecko jest na tyle duże, że nic mu się nie stanie, to można pokusić się o postawienie łundefinedżka w taki sposundefinedb, by nie stało ono bokiem przy jednej ze ścian, ale by jednocześnie rozdzielało pokundefinedj na dwie części.

Należy pamiętać, że decydując się na taką opcję, łundefinedżko musi mieć undefinedrozsuwaną szufladęundefined, ktundefinedra będzie pełniła funkcję spania dla drugiego dziecka. Większość rodzicundefinedw wybiera klasyczne łundefinedżko piętrowe undefined ono musi stać przy ścianie, jednak może warto pomyśleć, aby było tematyczne? Emilka chciałaby mieć pokundefinedj wyglądający jak dżungla, a Tymka pokundefinedj miałby wyglądać jak niebo pełne chmur. Może zatem warto jedno piętro zrobić w formie gąszczu drzew i obwiesić łundefinedżko linami, a na gundefinedrnym piętrze stworzyć prawdziwe niebo? Niech nasze dorosłe postrzeganie rzeczywistości nie stawia granic dziecięcym marzeniom!

Dla tych, ktundefinedrzy nie są zwolennikami piętrowych łundefinedżek oraz tych z rozsuwaną szufladą, warto pomyśleć także o dwundefinedch niewielkich rozkładanych kanapach, ktundefinedre złożone za dnia pozwolą zachować przestrzeń w pomieszczeniu.

Dobre oświetlenie to podstawa

Piotrek, tata Emilki i Tymka:

Zauważyłem, że bardzo ważny jest dobundefinedr światła w pomieszczeniu. Nie wystarczy jedna lampa na suficie, chociaż tak jest w wielu polskich domach. Aby pokundefinedj był urządzony ze smakiem, najlepiej kupić kilka świateł rundefinedżnego rodzaju. Sprawią, że pokundefinedj stanie się przytulny.

Nieustannie oświetlenie jest niedoceniane w polskich domach. Jeden żyrandol na środku sufitu to naprawdę za mało. Architekci często podkreślają, że dobrze dobrane i rozmieszczone światło, to niezbędny element pięknego pomieszczenia. Oto proste zasady:

- światło najlepiej zaplanować nie na końcu, ale na początku remontu. Wtedy jest możliwość odpowiedniego przygotowania go z elektrykiem. Ideałem byłoby zaplanowanie gdzie będzie stał jaki mebel, następnie ustalenie oświetlenia, a dopiero potem rozpoczęcie remontu. W praktyce undefined wiadomo undefined bywa rundefinedżnie. Niemniej dla osundefinedb, ktundefinedre planują duży remont lub dopiero się wprowadzają, warto o tym pamiętać - ułatwi to pundefinedźniejsze urządzanie czterech kątundefinedw.

- rundefinedwnomierne oświetlenie - każdy element mieszkania powinien być oświetlony.

- rundefinedżne oświetlenie undefined w zależności od stylu i układu pomieszczenia, należy dobrać kilka lamp rundefinedżnego rodzaju i połączyć je ze sobą.

- rundefinedżne barwy undefined ciepłe światło jest polecane do miejsc, ktundefinedre chce się uwydatnić, zaś zimne do miejsc, w ktundefinedrych potrzebne jest skupienie i koncentracja.

- światło jako element dekoracyjny - to właśnie dlatego nie wystarczy żyrandol na suficie! W salonie, powinna stać nietypowa lampa stojąca. W pokoju dziecięcymundefined możliwości przygotowania świateł dekoracyjnych są nieograniczone.

Pięknie i inteligentnie

Pisząc o nieograniczonych możliwościach świateł, nie sposundefinedb nie wspomnieć o inteligentnym oświetleniu. To system lamp, ktundefinedre można bezprzewodowo kontrolować przez aplikację na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet. Wyłączenie światła okazuje się możliwe bez wstawania spod koca!

Aby korzystać z takiego systemu, potrzebne są inteligentne źrundefineddła światła (czyli lampy, żarundefinedwki, światła led), urządzenie ktundefinedre będzie kontrolować połączenie między tymi lampami (taki jakby mundefinedzg oświetlenia smart) oraz zainstalowana aplikacja od producenta danej firmy, dzięki ktundefinedrej będzie można sterować urządzeniem. Praktycznie całe mieszkanie w stylu smart, można urządzić z Komputronik. Do zainstalowania elektroniki, prawdopodobnie będziemy potrzebować specjalisty. Do tej lub jakiejkolwiek innej pomocy związanej z technologią smart, firma Komputronik oferuje usługi serwisowe z dojazdem do domu.

Jak oświetlić pokundefinedj dziecka? Zacznijmy od klasycznego żyrandola, ktundefinedremu tak wszyscy ufają. Urocze lampy sufitowe do pokoju dziecięcego są dostępne w każdym sklepie wnętrzarskim. Należy jednak pamiętać, że lampa sufitowana powinna wspundefinedłgrać stylem z innym oświetleniem w pokoju. Jeśli chcemy mieć w domu światło sufitowe smart, możemy kupić inteligentną lampę (np. Philips Hue Ensis BT) lub inteligentną żarundefinedwkę, ktundefinedrą wykorzystamy do dowolnego żyrandola.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie światła LED. Rodzice często wstają do swoich dzieci w nocy undefined zapalające się wraz z wejściem do pokoju lampy LED będą dobrym pomysłem, szczegundefinedlnie gdy ma się małe dzieci. Inteligentne oświetlenie LED umożliwi ustawienie odcieni i koloru światła tak, by w nocy nie było uciążliwie. W ten sposundefinedb działają inteligentne oświetlenia Philips, Gosund czy Nous.

Lampy smart występują w praktycznie każdej formie. Mogą to być także kinkiety, lampy podłogowe czy biurkowe. Oświetlając pokundefinedj należy pamiętać, że każde miejsce powinno być widoczne po zapaleniu światła. Bardzo ważna jest lampa przy biurku, najlepiej świecąca zimnym światłem. Z pewnością do każdego pokoju dziecka będą idealnie nadawały się lampy Philips Hue Go. Są nowoczesne i designerskie, a jednocześnie niezbyt nachalne, dzięki czemu są dobrym pomysłem zarundefinedwno do pokoju dla najmłodszych, jak i pundefinedźniej, gdy dziecko podrośnie i będzie konieczny remont. Każdej dziewczynce na pewno spodoba się wdzięczna lampa Philips Hue Iris Rose, a chłopcu złota wersja Philips Hue Iris Gold.

Philips pomyślał także o oświetleniu dla tych, ktundefinedrzy chcą mieć światło zawsze undefinedprzy sobieundefined. Bardzo innowacyjna jest lampa Philips Hue Go RGBW BT. Posiada włącznik na urządzeniu, tworzy niesamowity klimat i można zabrać ja ze sobą nie tylko do czytania książki w łundefinedżku czy do zabawy, ale także do ogrodu czy na imprezę.

Kolor ma moc, czyli oświetlenie jako dekoracja

Emilka mundefinedwi:

Mogłabym mieć też pokundefinedj w kolorach tęczy, ktundefinedry świeciłby we wszystkich kolorach undefined czerwonym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim, fioletowym, żundefinedłtym - w każdym. Do tego chiałabym mieć lampkę, ktundefinedra będzie miała namalowane kwiatuszki i słoneczko.

Poza tym, że oświetlenie ma funkcję czysto praktyczną, może być także przepiękną ozdobą, szczegundefinedlnie w pokoju dziecka. Zwykłe lampy odchodzą do lamusa, a w zamian każde dziecko marzy o kolorowych panelach świetlnych! To niesamowite trundefinedjkąty, kwadraty, sześciokąty o nieograniczonych możliwościach.

Kanadyjska firma Nanoleaf rozświetla pokundefinedj dziecka niczym interaktywne dzieło sztuki. Można je układać dowolnie i włączać dotknięciem czy za pomocą aplikacji. Zarundefinedwno Nanoleaf, jak i opisane wyżej inteligentne oświetlenie Philipis, reagują na dźwięki i świecą w 16 mln kolorundefinedw. Posiadają także funkcję smart, ktundefinedra wspundefinedłgra z odtwarzanym filmem oraz grami. Lampy i żarundefinedwki Philipsa świecą kompatybilnie do oglądanego przez nas obrazu, a panele Nanoleaf za pomocą funkcji Screen Mirror dostosowują się kolorystycznie do tego, co widzimy.

Do paneli Nanoleaf doskonały jest rundefinedwnie designerski pilot Nanoleaf Remote. Jest rundefinedwnie kreatywny jak same panele, a dla dzieci będzie częścią zabawy. Nie trzeba naciskać czy przesuwać żadnego przycisku. Wystarczy nim obrundefinedcić, aby sterować oświetleniem.

Miejsce na kreatywność

Przede wszystkim, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dzieciom, należy wyobrazić sobie, że ma się metr wzrostu. I wszystko, o czym zamarzy nasze dziecko, kupować na wysokość ich oczu. Emilka zaskoczyła nas tym, że marzy jej się tablica:

Chciałabym mieć zielone biurko do nauki, a nad nim tablice z mazakami i gąbką. Taką, na ktundefinedrej można pisać ulubione rzeczy.

Każdy rodzic chce, aby dziecko znało swoją wartość i miało pasje, za ktundefinedrymi pundefinedjdzie w przyszłości. To nie są jednak aspekty, z ktundefinedrymi ludzie się rodzą, ale ktundefinedre kształtują się w okresie dorastania. Dlatego też warto przyglądać się dziecku undefined co lubi, z czym radzi sobie dobrze undefined i pozwalać mu na poznawanie wielu hobby. Dobrze jest, gdy na indywidualizm dziecka możemy pozwolić sobie także urządzając jego pokundefinedj.

Klasycznym sposobem na wyrażanie siebie są - tak jak zaproponowała Emilka - tablice korkowe lub magnetyczne. Świetnie będą tam wyglądały szkolne prace i zdjęcia. Warto zachęcać dziecko, by wieszały to, co jest dla niego ważne. Często rodzice są zaskoczeni, gdy okazuje się, że ich pociecha chce uczyć się w ten sposundefinedb językundefinedw obcych. Innym pomysłem na wyrażanie kreatywności jest wydzielenie części ściany, ktundefinedrą będą mogły ozdabiać tylko maluchy.

Nie zapominajmy o zdrowiu

Agnieszka mundefinedwi:

Skończyłam studia medyczne, dlatego wiem, jak ważne jest dbanie o zdrowie dzieci i ich prawidłowy rozwundefinedj od najmłodszych lat. Z mężem staramy się, aby wszystko co nas otacza było nie tylko piękne, ale także praktyczne i nie szkodziło zdrowiu.

Odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu dziecka jest bardzo ważna zarundefinedwno dla jego rozwoju, jak i koncentracji. Mniejsza ilość zanieczyszczeń organicznych, wirusundefinedw i bakterii w powietrzu wspiera jego odporność oraz gwarantuje głębszy i spokojniejszy sen. W przypadku starszych dzieci, pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu.

Należy dbać zarundefinedwno o temperaturę w mieszkaniu, jak i wietrzyć pomieszczenie raz dziennie. Optymalna temperatura w domu z dziećmi powinna wynosić za dnia 21-22 stopni. W nocy powinna być o 1-2 stopnia niższa (ale nie mniejsza niż 18 stopni). W prostym regulowaniu temperatury pomogą inteligentne termostaty. Mogą nimi sterować także dzieci, gdyż są bardzo proste w obsłudze

Bardzo ważna dla zdrowia oraz samopoczucia dziecka jest nie tylko temperatura w pokoju, ale rundefinedwnież jego jakość. Obecnie stolarka drzwiowa i okienna są bardzo szczelne, co utrudnia wymianę powietrza. Pomieszczenia należy wietrzyć codziennie, nawet w czasie mrozu. Lepszą jakość powietrza zapewni także regularne sprzątanie oraz rośliny filtrujące powietrze. Jednym z najpopularniejszych na rynku oczyszczaczy powietrza jest obecnie Xiaomi Mi Air Purifier Pro H. Trundefinedjwarstwowy system filtracji skutecznie eliminuje z powietrza dym, kurz, sierść zwierząt, pyłki, zarodniki pleśni, zarazki czy nieprzyjemny zapach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!