"Chciałabym, aby mój pokój wyglądał jak..." - pytamy dzieci o ich wymarzony pokój i podpowiadamy, jak go urządzić

Urządzanie pokoju dla dziecka to prawdziwa frajda – klasyczne zasady tu nie obowiązują i nie ma obaw o złe decyzje. Podpowiadamy, jak urządzić dziecięce cztery kąty, by dobrze wpływały na rozwój maluchów i przebywanie w nich dawało wiele radości.


O czym przeczytasz?

Urządzanie pokoju dziecka to prawdziwa frajda – nie obowiązują tu praktycznie żadne zasady i nie trzeba obawiać się o złe decyzje. Wiele satysfakcji daje za to umeblowanie go tak, aby dobrze wpływał na rozwój naszych maluchów i przebywanie w nim dawało wiele radości. Jak urządzić pokój dziecka? Postanowiliśmy zapytać samych zainteresowanych!

Spotkaliśmy się z Piotrkiem, Agnieszką i ich dwójką dzieci - Emilką (6 lat) i Tymkiem (2 lata). Opowiedzieli nam, co chcieliby, aby znajdowało się w takim pomieszczeniu. Emilka zadbała zarówno o swoje cztery kąty, jak i o młodszego brata:

Chciałabym mieć pokój, który przypomina dżungle. Miałby ciemnozielony sufit i jasnozielone ściany. Do tego pomalowałabym na nich bambusy, lwy, tygrysy i małpy. Najlepiej by było, gdyby Tymek miał oddzielny pokój. Jego pomieszczenie mogłoby przypominać niebo. Z namalowanym słońcem i chmurkami.

Jak pogodzić pomysły Emilki z możliwościami i planami rodziców? Oto nasze pomysły na wyposażenie pokoju malucha.

Podział na strefy 

Urządzanie pokoju najlepiej zacząć od zaplanowania stref. Gdzie będzie miejsce na ubrania, na naukę, a gdzie na zabawę? Agnieszka, mama Emilki i Tymka mówi:

Dopóki dzieci są małe, dzielą razem pokój. Gdy urządzaliśmy im wspólne cztery kąty, nie było łatwo stworzyć piękne pomieszczenie, które odpowiadałoby potrzebom dziewczynki i chłopca.

W czasie pandemii nauka w domu nabrała nowego znaczenia. Wcześniej niewiele dzieci miało specjalnie wydzielone miejsce do nauki. Chociaż może istnieć pokusa, aby pokoje pociech były pełne przepychu, to okazuje się, że zasada „mniej znaczy więcej”, w przypadku maluchów sprawdza się zdecydowanie lepiej. Dlaczego? Ich pokoje i tak będą wypełnione niezliczoną ilością zabawek. Do tego organizując prostą podstawę, będzie można ją uaktualniać wraz z dorastaniem dzieci.

Jak oddzielić strefy? Można to zrobić kolorystycznie lub – jak u dorosłych – położyć dywan na każdą strefę. Kreatywnym, choć bardziej czasochłonnym pomysłem, jest przygotowanie drewnianych ram – np. w kształcie domu lub zamku. Taka rama może być jednocześnie obudową łóżka lub wyznaczonym miejscem na zabawę czy naukę.

Aby podział pokoju był wyraźny, warto obie części podzielić różną, ale współpgrającą ze sobą kolorystyką. Jak dobierać barwy, aby do siebie pasowały? Oto 3 proste zasady:

  • Monochromatycznie – czyli różne odcienie tego samego kolory
  • Pokrewnie – czyli kolor, który nie jest odcieniem, ale jest pokrewieństwem np. żółty- pomarańczowy- czerwony
  • Przeciwne – czyli takie, której leżą po przeciwnych stronach według klasycznej palety barw np. zielony i czerwony. Jak wiele widziałeś połączeń pudrowego różu i butelkowej zieleni? To właśnie są barwy przeciwne.         

Łóżko zawsze w centrum

Emilka planując pokój, wzięła pod uwagę także spanie:

Mam już pościel ze zwierzętami, ale przydałyby mi się jeszcze dżunglowe zabawki. Tymek mógłby mieć granatowe łóżko, pościel w chmurki oraz poduszki w kształcie słońca.

Spanie najprawdopodobniej zajmie najwięcej miejsca, dlatego warto dobrze je rozplanować. Obecnie modne jest stawianie mebli nie przy samej ścianie. Powiększa to optycznie przestrzeń. Jednak w przypadku łóżka dla dziecka, trzeba zadbać przede wszystkim o jego bezpieczeństwo. Jeśli rodzic decyduje się na spanie z wysokimi ramami lub dziecko jest na tyle duże, że nic mu się nie stanie, to można pokusić się o postawienie łóżka w taki sposób, by nie stało ono bokiem przy jednej ze ścian, ale by jednocześnie rozdzielało pokój na dwie części. 

Należy pamiętać, że decydując się na taką opcję, łóżko musi mieć „rozsuwaną szufladę”, która będzie pełniła funkcję spania dla drugiego dziecka. Większość rodziców wybiera klasyczne łóżko piętrowe – ono musi stać przy ścianie, jednak może warto pomyśleć, aby było tematyczne? Emilka chciałaby mieć pokój wyglądający jak dżungla, a Tymka pokój miałby wyglądać jak niebo pełne chmur. Może zatem warto jedno piętro zrobić w formie gąszczu drzew i obwiesić łóżko linami, a na górnym piętrze stworzyć prawdziwe niebo? Niech nasze dorosłe postrzeganie rzeczywistości nie stawia granic dziecięcym marzeniom!

Dla tych, którzy nie są zwolennikami piętrowych łóżek oraz tych z rozsuwaną szufladą, warto pomyśleć także o dwóch niewielkich rozkładanych kanapach, które złożone za dnia pozwolą zachować przestrzeń w pomieszczeniu.

Dobre oświetlenie to podstawa

Piotrek, tata Emilki i Tymka:

Zauważyłem, że bardzo ważny jest dobór światła w pomieszczeniu. Nie wystarczy jedna lampa na suficie, chociaż tak jest w wielu polskich domach. Aby pokój był urządzony ze smakiem, najlepiej kupić kilka świateł różnego rodzaju. Sprawią, że pokój stanie się przytulny.

Nieustannie oświetlenie jest niedoceniane w polskich domach. Jeden żyrandol na środku sufitu to naprawdę za mało. Architekci często podkreślają, że dobrze dobrane i rozmieszczone światło, to niezbędny element pięknego pomieszczenia. Oto proste zasady:

- światło najlepiej zaplanować nie na końcu, ale na początku remontu. Wtedy jest możliwość odpowiedniego przygotowania go z elektrykiem. Ideałem byłoby zaplanowanie gdzie będzie stał jaki mebel, następnie ustalenie oświetlenia, a dopiero potem rozpoczęcie remontu. W praktyce – wiadomo – bywa różnie. Niemniej dla osób, które planują duży remont lub dopiero się wprowadzają, warto o tym pamiętać - ułatwi to późniejsze urządzanie czterech kątów. 

- równomierne oświetlenie - każdy element mieszkania powinien być oświetlony.

- różne oświetlenie – w zależności od stylu i układu pomieszczenia, należy dobrać kilka lamp różnego rodzaju i połączyć je ze sobą.

- różne barwy – ciepłe światło jest polecane do miejsc, które chce się uwydatnić, zaś zimne do miejsc, w których potrzebne jest skupienie i koncentracja.

- światło jako element dekoracyjny - to właśnie dlatego nie wystarczy żyrandol na suficie! W salonie, powinna stać nietypowa lampa stojąca. W pokoju dziecięcym… możliwości przygotowania świateł dekoracyjnych są nieograniczone.

Pięknie i inteligentnie

Pisząc o nieograniczonych możliwościach świateł, nie sposób nie wspomnieć o inteligentnym oświetleniu. To system lamp, które można bezprzewodowo kontrolować przez aplikację na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet. Wyłączenie światła okazuje się możliwe bez wstawania spod koca!

Aby korzystać z takiego systemu, potrzebne są inteligentne źródła światła (czyli lampy, żarówki, światła led), urządzenie które będzie kontrolować połączenie między tymi lampami (taki jakby mózg oświetlenia smart) oraz zainstalowana aplikacja od producenta danej firmy, dzięki której będzie można sterować urządzeniem. Praktycznie całe mieszkanie w stylu smart, można urządzić z Komputronik. Do zainstalowania elektroniki, prawdopodobnie będziemy potrzebować specjalisty. Do tej lub jakiejkolwiek innej pomocy związanej z technologią smart, firma Komputronik oferuje usługi serwisowe z dojazdem do domu.

Jak oświetlić pokój dziecka? Zacznijmy od klasycznego żyrandola, któremu tak wszyscy ufają. Urocze lampy sufitowe do pokoju dziecięcego są dostępne w każdym sklepie wnętrzarskim. Należy jednak pamiętać, że lampa sufitowana powinna współgrać stylem z innym oświetleniem w pokoju. Jeśli chcemy mieć w domu światło sufitowe smart, możemy kupić inteligentną lampę (np. Philips Hue Ensis BT) lub inteligentną żarówkę, którą wykorzystamy do dowolnego żyrandola.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie światła LED. Rodzice często wstają do swoich dzieci w nocy – zapalające się wraz z wejściem do pokoju lampy LED będą dobrym pomysłem, szczególnie gdy ma się małe dzieci. Inteligentne oświetlenie LED umożliwi ustawienie odcieni i koloru światła tak, by w nocy nie było uciążliwie. W ten sposób działają inteligentne oświetlenia Philips, Gosund czy Nous.

Lampy smart występują w praktycznie każdej formie. Mogą to być także kinkiety, lampy podłogowe czy biurkowe. Oświetlając pokój należy pamiętać, że każde miejsce powinno być widoczne po zapaleniu światła. Bardzo ważna jest lampa przy biurku, najlepiej świecąca zimnym światłem. Z pewnością do każdego pokoju dziecka będą idealnie nadawały się lampy Philips Hue Go. Są nowoczesne i designerskie, a jednocześnie niezbyt nachalne, dzięki czemu są dobrym pomysłem zarówno do pokoju dla najmłodszych, jak i później, gdy dziecko podrośnie i będzie konieczny remont. Każdej dziewczynce na pewno spodoba się wdzięczna lampa Philips Hue Iris Rose, a chłopcu złota wersja Philips Hue Iris Gold.

Philips pomyślał także o oświetleniu dla tych, którzy chcą mieć światło zawsze „przy sobie”. Bardzo innowacyjna jest lampa Philips Hue Go RGBW BT. Posiada włącznik na urządzeniu, tworzy niesamowity klimat i można zabrać ja ze sobą nie tylko do czytania książki w łóżku czy do zabawy, ale także do ogrodu czy na imprezę.

Kolor ma moc, czyli oświetlenie jako dekoracja

Emilka mówi:

Mogłabym mieć też pokój w kolorach tęczy, który świeciłby we wszystkich kolorach – czerwonym, pomarańczowym, zielonym, niebieskim, fioletowym, żółtym - w każdym. Do tego chiałabym mieć lampkę, która będzie miała namalowane kwiatuszki i słoneczko.

Poza tym, że oświetlenie ma funkcję czysto praktyczną, może być także przepiękną ozdobą, szczególnie w pokoju dziecka. Zwykłe lampy odchodzą do lamusa, a w zamian każde dziecko marzy o kolorowych panelach świetlnych! To niesamowite trójkąty, kwadraty, sześciokąty o nieograniczonych możliwościach.

Kanadyjska firma Nanoleaf rozświetla pokój dziecka niczym interaktywne dzieło sztuki. Można je układać dowolnie i włączać dotknięciem czy za pomocą aplikacji. Zarówno Nanoleaf, jak i opisane wyżej inteligentne oświetlenie Philipis, reagują na dźwięki i świecą w 16 mln kolorów. Posiadają także funkcję smart, która współgra z odtwarzanym filmem oraz grami. Lampy i żarówki Philipsa świecą kompatybilnie do oglądanego przez nas obrazu, a panele Nanoleaf za pomocą funkcji Screen Mirror dostosowują się kolorystycznie do tego, co widzimy.

Do paneli Nanoleaf doskonały jest równie designerski pilot Nanoleaf Remote. Jest równie kreatywny jak same panele, a dla dzieci będzie częścią zabawy. Nie trzeba naciskać czy przesuwać żadnego przycisku. Wystarczy nim obrócić, aby sterować oświetleniem.

Miejsce na kreatywność

Przede wszystkim, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dzieciom, należy wyobrazić sobie, że ma się metr wzrostu. I wszystko, o czym zamarzy nasze dziecko, kupować na wysokość ich oczu. Emilka zaskoczyła nas tym, że marzy jej się tablica:

Chciałabym mieć zielone biurko do nauki, a nad nim tablice z mazakami i gąbką. Taką, na której można pisać ulubione rzeczy.

Każdy rodzic chce, aby dziecko znało swoją wartość i miało pasje, za którymi pójdzie w przyszłości. To nie są jednak aspekty, z którymi ludzie się rodzą, ale które kształtują się w okresie dorastania. Dlatego też warto przyglądać się dziecku – co lubi, z czym radzi sobie dobrze – i pozwalać mu na poznawanie wielu hobby.  Dobrze jest, gdy na indywidualizm dziecka możemy pozwolić sobie także urządzając jego pokój.

Klasycznym sposobem na wyrażanie siebie są - tak jak zaproponowała Emilka - tablice korkowe lub magnetyczne. Świetnie będą tam wyglądały szkolne prace i zdjęcia. Warto zachęcać dziecko, by wieszały to, co jest dla niego ważne. Często rodzice są zaskoczeni, gdy okazuje się, że ich pociecha chce uczyć się w ten sposób języków obcych. Innym pomysłem na wyrażanie kreatywności jest wydzielenie części ściany, którą będą mogły ozdabiać tylko maluchy.

Nie zapominajmy o zdrowiu

Agnieszka mówi:

Skończyłam studia medyczne, dlatego wiem, jak ważne jest dbanie o zdrowie dzieci i ich prawidłowy rozwój od najmłodszych lat. Z mężem staramy się, aby wszystko co nas otacza było nie tylko piękne, ale także praktyczne i nie szkodziło zdrowiu.

Odpowiednia temperatura i wilgotność w pomieszczeniu dziecka jest bardzo ważna zarówno dla jego rozwoju, jak i koncentracji. Mniejsza ilość zanieczyszczeń organicznych, wirusów i bakterii w powietrzu wspiera jego odporność oraz gwarantuje głębszy i spokojniejszy sen. W przypadku starszych dzieci, pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu.  

Należy dbać zarówno o temperaturę w mieszkaniu, jak i wietrzyć pomieszczenie raz dziennie. Optymalna temperatura w domu z dziećmi powinna wynosić za dnia 21-22 stopni. W nocy powinna być o 1-2 stopnia niższa (ale nie mniejsza niż 18 stopni). W prostym regulowaniu temperatury pomogą inteligentne termostaty. Mogą nimi sterować także dzieci, gdyż są bardzo proste w obsłudze

Bardzo ważna dla zdrowia oraz samopoczucia dziecka jest nie tylko temperatura w pokoju, ale również jego jakość. Obecnie stolarka drzwiowa i okienna są bardzo szczelne, co utrudnia wymianę powietrza. Pomieszczenia należy wietrzyć codziennie, nawet w czasie mrozu. Lepszą jakość powietrza zapewni także regularne sprzątanie oraz rośliny filtrujące powietrze. Jednym z najpopularniejszych na rynku oczyszczaczy powietrza jest obecnie Xiaomi Mi Air Purifier Pro H. Trójwarstwowy system filtracji skutecznie eliminuje z powietrza dym, kurz, sierść zwierząt, pyłki, zarodniki pleśni, zarazki czy nieprzyjemny zapach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat