Kto zyska, a kto straci na rynku nieruchomości za prezydentury Joe Bidena

Joe Biden w programie wyborczym przedstawił długą listę planów mieszkaniowych, które mogą przekształcić branżę nieruchomości. Strategia zakłada m.in. zachęcenie klasy średniej do kupna domów oraz zniesienie ulgi podatkowej popularnej wśród inwestorów


O czym przeczytasz?

Ulga podatkowa dla klasy średniej w wysokości 15 000 dolarów

Jedną z obietnic wyborczych nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych jest ulga podatkowa w wysokości 15 000 dolarów dla osób kupujących dom po raz pierwszy. To propozycja dla młodych oraz dla osób o niskich i średnich dochodach (dla porównania: według danych Federal Housing Finance Agency 100-metrowy dom w Detroit kosztuje średnio 62 000 dol). Ulga podatkowa może być zachętą także dla inwestorów do budowania mniejszych mieszkań w bardziej przystępnych cenach. Z raportu National Low Income Housing Coalition wynika, że w Ameryce brakuje aż siedmiu milionów tanich mieszkań.

Jak podaje Joint Center for Housing Studies of Harvard University dziesiątki milionów Amerykanów wydają 30% swoich dochodów na wydatki związane z utrzymaniem mieszkania. Według Center for American Progress dotyczy to także Amerykanów zamieszkujących domy, które zagrażają ich życiu i zdrowiu. Administracja Joe Bidena, jeśli uzyska zgodę Kongresu (wszystko wskazuje na to, że większość w Senacie będą mieli Republikanie, więc nowy prezydent będzie musiał liczyć się z zawieraniem kompromisów), to planuje przeznaczyć 100 mld dolarów na fundusz mieszkaniowy, którego celem byłaby budowa i modernizacja tanich mieszkań.

Zwiększenie podatku dla korporacji i osób, których dochody przekraczają 400 000 dolarów rocznie

Kolejną z obietnic wyborczych Joe Bidena mogącą mieć duży wpływ na nieruchomości jest zniesienie ulg podatkowych, które są bardzo popularne wśród inwestorów USA. Większym podatkiem miałyby być obciążone korporacje i osoby, których dochody przekraczają 400 000 dol. rocznie. Według nowego prezydenta w ten sposób budżet państwa zostanie zwiększony co najmniej o 2,5 bln dolalów w przeciągu 10 lat. Joe Biden chce odwrócić decyzje swojego poprzednika Donalda Trumpa - przywrócić 39,6 proc. w podatku PIT i podnieść stawkę CIT z 21 proc. do 28 proc.

Joe Biden przedstawił „plan gospodarczy” który zapowiada także, że chciałby uchylić istniejący od 30 lat przepis 1031 Tax Exchange, który umożliwia odroczenie podatków od zysków kapitałowych. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu Donald Trump i najwięksi amerykańscy inwestorzy osiągnęli ogromny sukces na rynku nieruchomości.

Jak podaje Wspólna Komisja Podatkowa Stanów Zjednoczonych, podniesienie podatku i zniesienie przepisu 1031 Tax Exchange, może oznaczać stratę aż 50 mld dol. dla inwestorów nieruchomości w ciągu pięciu lat.

Wpływ prezydentury Joe Bidena na Europę i zagranicznych inwestorów nieruchomości

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych jest bardzo zaangażowany w walkę z COVID-19, która paraliżuje gospodarkę. Jak podaje Business Insider wpłynie to pośrednio na rynek mieszkaniowy i zagranicznych inwestorów. Z powodu pandemii sektor wynajmu i sprzedaży luksusowych nieruchomości ma spore trudności. Według Forbesa, gospodarka kraju dotychczas zyskiwała m.in. na obleganym przez zagranicznych deweloperów Nowym Jorku.

Z trudnej sytuacji w USA związanej z COVID-19, zaczęli już korzystać Włosi, którzy zaczęli kupować więcej nieruchomości na tym terenie.

Według Foreign Policy administracja Joe Bidena może także zaangażować się w walkę z brakiem przejrzystości finansowej. Wielu autokratów, w tym prezydent Rosji Władimir Putin, używa międzynarodowego systemu finansowego do prania pieniędzy i nielegalnego kupowania aktywów. Joe Biden podczas kampanii wyborczej wezwał do podjęcia międzynarodowych wysiłków, aby zaangażować się w przeciwdziałanie temu zjawisku. Zaproponował, by Stany Zjednoczone i Europa zgodziły się na zwiększenie przejrzystości na rynkach finansowych, inwestycyjnych czy w nieruchomościach.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat