Podwyżki cen prądu nie będą duże? Prezes URE studzi apetyty firm energetycznych

Jest szansa, że podwyżki cen prądu na rok przyszły będą niższe niż chciałyby tego firmy energetyczne. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki stwierdził, że nie widzi podstaw do wysokich podwyżek


O czym przeczytasz?

Waży się sprawa cen energii

Wczoraj Urząd Regulacji Energetyki poinformował, ile wyniosą nowe opłaty, jakie pojawią się w naszych rachunkach za prąd. Jak pisaliśmy, w przypadku domów jednorodzinnych, zużywających od 3,5 do 4 tys. kWh rocznie, koszty prądu rocznie mogą podskoczyć o blisko 130 zł.

URE nie widzi podstaw do dużych podwyżek

Jednak te opłaty to tylko część z kosztów, składających się na nasz rachunek. Obecnie przed Urzędem Regulacji Energetyki toczy się postępowanie, którego celem jest ustalenie wysokości cen prądu na rok przyszły. Wiadomo, że firmy energetyczne chciałyby znacznych podwyżek, nawet o kilkanaście procent rocznie.

Na szczęście okazuje się, że URE ma inną opinię – informuje bankier.pl.

- Nie spodziewam się specjalnie dużych wzrostów w taryfie na obrót energią elektryczną. Nie widzę fundamentalnych czynników na rzecz istotnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących taryf. Myślę, że nastąpi pewna korekta w górę, ale raczej na poziomie niewiele wyższym od inflacji – powiedział Rafał Gawin w rozmowie z PAP.

Jego zdaniem, nie widać tak dużego wzrostu cen energii w kontraktach na przyszły rok, który uzasadniałby podwyżkę w takim stopniu, w jakim chcą tego koncerny energetyczne.

- W mojej ocenie, największy wpływ na rachunki odbiorców będą miały łącznie opłata mocowa oraz opłata OZE – powiedział prezes URE.

Koszty dystrybucji mogą wzrosnąć

Cena prądu to tylko kolejny element rachunku za prąd. Jest jeszcze koszt dostawy prądu do domu, który jest niezależny od samej ceny energii elektrycznej.

Tutaj, niestety, ceny mogą się zmienić w większym stopniu. Jak wyjaśnił Rafał Gawin, cytowany przez bankier.pl, ze względu na wprowadzenie rynku mocy (w ramach którego firmy energetyczne będą otrzymywać zapłatę za gotowość do produkcji prądu), zmienią się koszty operatora przesyłowego, zarządzającego głównymi sieciami w kraju. Obecnie trwa zatwierdzanie taryfy firmy Polskie Sieci Energetyczne. Dopiero kiedy zostanie zaakceptowana, swoje propozycje złożą firmy zajmujące się dostarczaniem energii do gospodarstw domowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat