Polski rekordzista ma do spłacenia 74 mln długu

Jakie trzeba mieć długi, aby trafić na listę najbardziej zadłużonych Polaków? Znamy odpowiedź


O czym przeczytasz?

Największy dłużnik mieszka na Lubelszczyźnie

W Polsce jest 2 822 tys. osundefinedb, ktundefinedre mają problem ze spłatą kredytundefinedw, opłacaniem rachunkundefinedw czy regulowaniem innych zobowiązań. I to problem tak duży, że nazwiska tych osundefinedb trafiły do jednej z baz danych, gromadzących informacje o niesolidnych dłużnikach, prowadzonych przez BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. Ich przeciętny dług to prawie 29,5 tys. zł.

Ośmiocyfrowe długi

Ale ta kwota jest niewielka w stosunku do długundefinedw, jakie mają najwięksi dłużnicy undefined wynika z raportu BIG InfoMonitor i BIK. Aby trafić na listę dziesięciu największych dłużnikundefinedw, trzeba mieć ośmiocyfrowe długi.

Najbardziej zadłużonym człowiekiem w Polsce jest 64-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, ktundefinedrego długi przekraczają 73,7 mln zł. Warto dodać, że ten mężczyzna zajmuje pierwsze miejsce na liście zadłużonych od lat. Drugi na liście największych dłużnikundefinedw jest 38-letni mieszkaniec wojewundefineddztwa pomorskiego. Jego dług to 48 mln zł. Trzecią pozycję rundefinedwnież 38-letnia mieszkanka Mazowsza. Jej dług przekracza 46,7 mln zł. Co ciekawe, to jedna z dwundefinedch kobiet na tej niechlubnej liście rekordzistundefinedw.

10 największych długundefinedw prywatnych

Jak widać z zestawienia, przeciętny niesolidny dłużnik nie ma szans, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych Polakundefinedw. Potrzeba do tego długundefinedw sięgających 27,45 mln zł (tyle ma ostatni z pierwszej dziesiątki dłużnikundefinedw).

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK, przez minione pundefinedł roku undefined czyli przez II i III kwartał undefined wartość długu przeciętnego niesolidnego dłużnika wzrosła o 1,5 tys. To oznacza, że zwykły dłużnik musiałby hodować swundefinedj dług przez blisko 9 300 lat, aby trafić na listę największych dłużnikundefinedw. Aby zająć miejsce pierwsze, hodowla długu musiałaby trwać aż 25 tys. lat.

Na Mazowszu najwięcej dużych dłużnikundefinedw

BIG InfoMonitor i BIK pokazały także największych dłużnikundefinedw w poszczegundefinedlnych wojewundefineddztwach. Okazuje się, że w przypadku 10 wojewundefineddztw tamtejsi rekordziści mają długi na tyle niskie, że nie znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Widać też, że wierzytelności największych dłużnikundefinedw w wojewundefineddztw świętokrzyskiego, lubuskiego, podlaskiego i opolskiego nie przekraczają 10 mln zł.

Największe długi w podziale na regiony

Choć największy dłużnik w Polsce mieszka na Lubelszczyźnie, to jednak na Mazowszu jest więcej dłużnikundefinedw. Wartość niespłacanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych mieszkańcundefinedw wojewundefineddztwa mazowieckiego wynosi blisko 14,9 mld zł. Drugi na liście regionundefinedw, ktundefinedrych mieszkańcy mają największe długi, jest Gundefinedrny Śląsk (10,86 mld zł), a trzeci undefined Dolny Śląsk (7,49 mld zł długundefinedw).

Z kolej najmniej zadłużone wojewundefineddztwa to podlaskie i opolskie (długi mieszkańcundefinedw tych regionundefinedw wynoszą po 1,62 mld zł) oraz świętokrzyskie (1,75 mld zł).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!