Polski rekordzista ma do spłacenia 74 mln długu

Jakie trzeba mieć długi, aby trafić na listę najbardziej zadłużonych Polaków? Znamy odpowiedź


O czym przeczytasz?

Największy dłużnik mieszka na Lubelszczyźnie

W Polsce jest 2 822 tys. osób, które mają problem ze spłatą kredytów, opłacaniem rachunków czy regulowaniem innych zobowiązań. I to problem tak duży, że nazwiska tych osób trafiły do jednej z baz danych, gromadzących informacje o niesolidnych dłużnikach, prowadzonych przez BIG InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej. Ich przeciętny dług to prawie 29,5 tys. zł.

Ośmiocyfrowe długi

Ale ta kwota jest niewielka w stosunku do długów, jakie mają najwięksi dłużnicy – wynika z raportu BIG InfoMonitor i BIK. Aby trafić na listę dziesięciu największych dłużników, trzeba mieć ośmiocyfrowe długi.

Najbardziej zadłużonym człowiekiem w Polsce jest 64-letni mieszkaniec Lubelszczyzny, którego długi przekraczają 73,7 mln zł. Warto dodać, że ten mężczyzna zajmuje pierwsze miejsce na liście zadłużonych od lat. Drugi na liście największych dłużników jest 38-letni mieszkaniec województwa pomorskiego. Jego dług to 48 mln zł. Trzecią pozycję również 38-letnia mieszkanka Mazowsza. Jej dług przekracza 46,7 mln zł. Co ciekawe, to jedna z dwóch kobiet na tej niechlubnej liście rekordzistów.

10 największych długów prywatnych

Jak widać z zestawienia, przeciętny niesolidny dłużnik nie ma szans, aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce najbardziej zadłużonych Polaków. Potrzeba do tego długów sięgających 27,45 mln zł (tyle ma ostatni z pierwszej dziesiątki dłużników).

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor i BIK, przez minione pół roku – czyli przez II i III kwartał – wartość długu przeciętnego niesolidnego dłużnika wzrosła o 1,5 tys. To oznacza, że zwykły dłużnik musiałby hodować swój dług przez blisko 9 300 lat, aby trafić na listę największych dłużników. Aby zająć miejsce pierwsze, hodowla długu musiałaby trwać aż 25 tys. lat.

Na Mazowszu najwięcej dużych dłużników

BIG InfoMonitor i BIK pokazały także największych dłużników w poszczególnych województwach. Okazuje się, że w przypadku 10 województw tamtejsi rekordziści mają długi na tyle niskie, że nie znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Widać też, że wierzytelności największych dłużników w województw świętokrzyskiego, lubuskiego, podlaskiego i opolskiego nie przekraczają 10 mln zł.

Największe długi w podziale na regiony

Choć największy dłużnik w Polsce mieszka na Lubelszczyźnie, to jednak na Mazowszu jest więcej dłużników. Wartość niespłacanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych mieszkańców województwa mazowieckiego wynosi blisko 14,9 mld zł. Drugi na liście regionów, których mieszkańcy mają największe długi, jest Górny Śląsk (10,86 mld zł), a trzeci – Dolny Śląsk (7,49 mld zł długów).

Z kolej najmniej zadłużone województwa to podlaskie i opolskie (długi mieszkańców tych regionów wynoszą po 1,62 mld zł) oraz świętokrzyskie (1,75 mld zł).

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement