Polacy nie rezygnują z zakupów mieszkań

Pandemia koronawirusa nie wyhamowała decyzji zakupowych rodaków. Zmieniły się jednak ich oczekiwania.

COVID-19 nie zablokował inwestycji w mieszkania

Agencja Metrohouse zapytała swoich agentundefinedw o wpływ pandemii COVID-19 na wybory Polakundefinedw, związane z zakupem nieruchomości. Połowa ankietowanych przyznała, że obecna sytuacja epidemiologiczna ma "umiarkowane" znaczenie dla osundefinedb szukających własnego undefinedMundefined, ale jednocześnie 26,8 proc. stwierdziło, że jej wpływ jest "istotny".

Jeśli chodzi o trudności, o jakich mundefinedwią klienci, to aż 53,7 proc. pośrednikundefinedw twierdzi, że największym jest niepewność na rynku nieruchomości. Tylko niewiele mniej, bo 52,4 proc. ankietowanych zwraca uwagę na przekonanie kupujących o wysokich cenach mieszkań. Na kolejnych miejscach znalazły się obiekcje związane z finansowaniem zakupu (39 proc. odpowiedzi) i wysokim wkładem własnym do kredytu (37,8 proc. odpowiedzi).

undefined Spora część klientundefinedw jest świadoma wymaganego wkładu własnego, bądź utrudnień w uzyskaniu kredytu. Chętnie rozmawiają i szukają rozwiązań. Sprawdzają możliwości, otwierają się na nowe, często najmniej popularne lokalizacje, kosztem niższej ceny - mundefinedwi Aneta Thomas-Leżańska, ekspertka Metrohouse z Krakowa.

Wyniki ankiety pokazują też, że nadal w transakcjach krundefinedluje gotundefinedwka. 35 proc. agentundefinedw Metrohouse przyznaje, że tylko co czwarty klient realizuje zakup za pomocą kredytu. Kolejne 35 proc. szacuje udział klientundefinedw kredytowych na 25-50 proc.

Co ciekawe, pandemia znacząco zmieniła nasze oczekiwania względem pożądanych nieruchomości. Aż 40,2 proc. agentundefinedw Metrohouse przyznaje, że zamiast mieszkań, klienci zaczynają szukać segmentundefinedw i domundefinedw, a 35,4 proc. zauważa większe zainteresowanie zakupem działek i budową na nich własnej nieruchomości.

Obserwacje te potwierdza Alina Melosik, kierownik biura Metrohouse w Poznaniu.

- Ograniczenia wielkomiejskie, kwarantanny, zamknięcie w mieszkaniach spowodowane pandemią skierowały zainteresowanie klientundefinedw na rynek działek, domundefinedw, segmentundefinedw - zwłaszcza z ogrundefineddkami, i pobudziły w dużym stopniu jednorodzinny i szeregowy rynek pierwotny undefined mundefinedwi Alina Melosik.

Podobny trend zauważa Ewelina Strzałkowska, kierownik biura Metrohouse w Olsztynie.

- Obecnie rejestrujemy zwiększone zainteresowanie zakupem domundefinedw, także tych o mniejszych metrażach, w niedalekiej odległości od miasta, będących alternatywą dla mieszkań oraz działek budowlanych. Widoczny jest trend poszukiwania nieruchomości, ktundefinedre pozwolą cieszyć się własnym kawałkiem ziemi w razie ewentualnej kwarantanny - mundefinedwi Ewelina Strzałkowska.

Co ważne, mimo obiekcji ze strony klientundefinedw, pandemia nie jest częstą wymundefinedwką, ktundefinedra sprawia, że rezygnują oni z zakupu mieszkań. Aż 37,8 proc. agentundefinedw Metrohouse twierdzi, że sytuacje, w ktundefinedrych klienci przerywają poszukiwania, tłumacząc to obecną sytuacją na rynku, zdarzają się "rzadko". Kolejne 34,1 proc. przyznaje, że z takimi decyzjami ma do czynienia "od czasu do czasu". Jedynie 4,9 proc. ankietowanych doświadcza ich "często".

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!