Polacy chcą zagwarantowania pracy zdalnej w ustawie

Wykonywanie służbowych obowiązków z domu zachęca, ale też budzi coraz większe obawy.


O czym przeczytasz?

Home-office

Od wiosny - gdy wprowadzono pierwsze obostrzenia, związane z pandemią COVID-19 undefined na home-office przeszła połowa firm w Polsce. Obecnie, z domu pracuje 28 proc. zatrudnionych undefined wynika z najnowszych danych firmy Personnel Service.

- Nie będzie zaskoczeniem, że praca zdalna to domena osundefinedb z wyższym wykształceniem, ktundefinedre mieszkają w największych polskich miastach. 42 proc. pracownikundefinedw z wyższym wykształceniem deklaruje, że aktualnie pracuje z domu, w porundefinedwnaniu do 15 proc. osundefinedb z średnim wykształceniem oraz 7 proc. osundefinedb z wykształceniem podstawowym. Dodatkowo, 39 proc. pracujących zdalnie mieszka w mieście powyżej 500 tys. mieszkańcundefinedw. Na wsi w ten sposundefinedb pracuje co czwarta osoba undefined mundefinedwi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Home-office w ustawie? Tego chcą Polacy

Wygląda na to, że praca zdalna przypadła Polakom do gustu. Aż 83 proc. badanych chciałoby zagwarantowania jej w prawie. Dla 37 proc. zatrudnionych wystarczy, że ustawa uwzględni jeden taki dzień w tygodniu. Rocznie to około 50 dni roboczych. Najczęściej z takim postulatem występują osoby młode, w wieku: 18-24 i 25-34 lat (odpowiednio: 45 proc. i 47 proc. odpowiedzi). Co piąta osoba uważa, że opcja pracy zdalnej przez 20-26 dni w roku byłaby wystarczająca. Home-office w wymiarze jednego dnia miesięcznie zadowoliłby natomiast 6 proc. badanych - czytamy w analizie Personnel Service.

Wykonywanie służowych zadań z domu zyskało także sympatię pracodawcundefinedw. Z badania, przeprowadzonego globalnie przez firmę Capgemini wynika, że większość przedsiębiorstw i organizacji zwiększyła dzięki zastosowaniu modelu home-office produktywność i ograniczyła koszty nawet o 24 proc. w trzecim kwartale 2020 r.

Nic więc dziwnego, że w najbliższych 2-3 latach aż 75 proc. organizacji oczekuje, że co najmniej 30 proc. ich pracownikundefinedw będzie pracować zdalnie, a około trzech na dziesięć spodziewa się, że na home-office przejdzie ponad 70 proc. zatrudnionych.

Prawie 3/4 firm ma także nadzieję na obniżenie kosztundefinedw nieruchomości, zarządzania obiektami i redukcję podrundefinedży służbowych, rundefinedwnież po zakończeniu pandemii.

Zaciera się granica między życiem prywatnym, a zawodowym

Jest jednak druga strona medalu, ktundefinedrą odczuwają przede wszystkim pracownicy. Wykonując swoje obowiązki z domu, nie tracą czasu na dojazdy do biura, ale to wcale nie oznacza, że mają go znacznie wiecej. Z badania Personnel Service wynika, że 40 proc. osundefinedb podczas home-office robi nadgodziny undefined co czwarty zatrudniony poświęca na pracę dodatkowe 1-4 godziny tygodniowo, a co szundefinedsty - jeszcze więcej.

Podobne wnioski płyną z badania Capgemini, ktundefinedre pokazało, że w systemie zdalnym pracownicy mają poczucie ciągłej dostępności i bycia "zawsze na zawołanie", co w efekcie może powodować wypalenie zawodowe, jak rundefinedwnież - straty dla pracodawcy.

Większość pracownikundefinedw czuła się zaniepokojona długoterminowymi konsekwencjami home-office, a połowa ankietowanych stwierdziła, że zrezygnowałaby z oferty, gdyby jedyną zaoferowaną im opcją była możliwość pracy zdalnej. Około 56 proc. badanych bało się, że będzie pracować "na okrągło".

Umiar, umiar i jeszcze raz umiar

Planując home-office, eksperci zalecają zatem zachować zdrowy rozsądek, bo co za dużo - to niezdrowo.

- Długoterminowe utrzymanie wysokiej motywacji i wydajności jest dużym wyzwaniem - twierdzi Monika Chajdacka, dyrektor HR w Capgemini Polska.

O konieczności zachowania rundefinedwnowagi mundefinedwi także Krzysztof Inglot.

undefined Praca z domu wiąże się z większą swobodą, co jest dużą zaletą, bo możemy dopasować godziny pracy do własnego rytmu dnia czy stylu życia. Z drugiej strony, gdy zamieniamy mieszkanie w domowe biuro, zaciera się granica miedzy miejscem pracy i wypoczynku. To może się wiązać z poczuciem, że pracujemy non stop. Z naszego badania wynika, że najmocniej granicę w czasie pracy wyznaczają sobie osoby w wieku 35-44 lat. Aż 61 proc. osundefinedb w tym przedziale wiekowym pracowało na home-office w sztywnych godzinach. Inne grupy wiekowe mają z tym więcej problemu, dlatego większość z nas nie marzy o tym, by przejść całkowicie na pracę zdalną. Idealny wymiar to jeden dzień w tygodniu, uregulowany i zagwarantowany prawnie undefined tłumczy Krzysztof Inglot.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!