Polacy bez żalu pożegnają rok 2020. Ale nie mają pewności, czy kolejny będzie lepszy

Kiedy w Sylwestra wybije północ, Polacy z westchnieniem ulgi pożegnają rok 2020. Jednak wielu nie spodziewa się, aby rok 2021 był lepszy


O czym przeczytasz?

Koniec roku 2020

Wybuch epidemii, kolejne lockdowny i obostrzenia, kryzys gospodarczy, który wywołał koronawirus i brak pewności, co przyniesie przyszłość – nic dziwnego, że wiele osób uznaje rok 2020 za jeden z najgorszych okresów w swoim życiu.

Rok 2020 był gorszy dla kobiet

Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia, aż dwóch na trzech ankietowanych uznało rok 2020 za jeden z najgorszych okresów w swoim życiu. Tylko co trzynasty zapytany uznał, że rok 2020 był świetny. Dla pozostałych to był mniej więcej taki sam okres jak poprzednie lata. Co ciekawe, badanie ukazało, że kobiety trochę gorzej ocenili mijający rok niż mężczyźni. 

Ucierpiało życie osobiste

Najgorzej ocenione zostały zmiany w życiu osobistym.. Aż 43 proc. badanych uznało, że miał on zły wpływ na tę sferę. 41 proc. uznało, że wydarzenia tego roku nie odbiły się na ich życiu osobistym, zaś 17 proc. wprost stwierdziło, że nastąpiła poprawa.

Wbrew pierwotnym obawom okazało się, że w znacznie mniejszym stopniu ucierpiało nasze życie zawodowe. Prawie 3 na 5 badanych uznał, że mijający rok nic w tym względnie nie zmienił. Co 8 badany uznał, że rok 2020 przyniósł poprawę w życiu zawodowym. Odmiennego zdania był co trzeci badany.

Z ankiety wynika więc wyraźnie, że o wiele mocniej odczuwaliśmy wpływ roku 2020 na życie osobiste niż na sytuację zawodową. Z drugiej jednak strony niepokojące jest, że blisko jedna trzecia Polaków odczuła pogorszenie sytuacji zawodowej.

Pełni obaw przed 2021 rokiem

Z badania wynika, że mijający rok mocno podkopał wiarę Polaków w przyszłość. Największa grupa badanych, bo aż 35% osób nie ma pojęcia jaki będzie rok 2021. W gronie osób, które mają jakieś przypuszczenia co do przyszłości najliczniejsza jest grupa tych (28%), którzy uważają, że będzie lepiej. Prawie dwa razy mniej (15 proc.) boi się, że będzie gorzej. Sporo, bo 22 proc. obawia się, że nowy rok będzie taki jak bieżący. Biorąc pod uwagę jaki był rok 2020, to tę grupę chyba także należałoby zaliczyć do grona pesymistów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować