Podziemny luksus na czas apokalipsy

Ten niepozorny bunkier ma 15 kondygnacji, na których - poza apartamentami - powstało także kino, basen i wiele innych atrakcji. Idealne miejsce na okres lockdownu?

bunkier

fot. CNET

Ostatnie pundefinedłtora roku udowodniło, że zagrożenia, mogące zmusić całe społeczeństwo do izolacji istnieją nie tylko w filmach. Pandemia koronawirusa uświadomiła wielu z nas jaką wartość ma własny dom pod miastem albo działka letniskowa. W skrundefinedcie: bezpieczne miejsce, w ktundefinedrym można pobyć w odosobnieniu.

O krok dalej już kilkanaście lat temu poszedł amerykański inwestor i deweloper Larry Hall, ktundefinedry w 2008 r. kupił - za 300 tys. dolarundefinedw - silos rakietowy Atlas ICBC z czasundefinedw Zimnej Wojny. Obiekt znajduje się na pundefinedłnoc od miasta Wichita, w amerykańskim stanie Kansas. Hall postanowił przekształcić bunkier w piętnastokondygnacyjny, podziemny apartamentowiec.

Po latach prac projektowych inwestor zakończył przedsięwzięcie, ktundefinedrego wynikiem jest Survival Condo - budynek sięgający 60 metrundefinedw pod ziemią. Jego grube na prawie trzy metry ściany mogą przetrwać atak nuklearny.

Przekształcenie bunkra w bezpieczne schronienie dla 12 rodzin kosztowało Halla 20 milionundefinedw dolarundefinedw. Podległy mu zespundefinedł zainstalował w budynku po trzy źrundefineddła zasilania i wody. Mieszkańcom zagwarantowano też dostęp do żywności hydroponicznej [rośliny, uprawiane bez wszczepienia w glebę - red.] oraz hodowli akwaponicznej [woda ze zbiornika, w ktundefinedrym żyją ryby zasila system hydroponiczny - red.].

Na terenie budynku znajdują się także: basen, biblioteka, bar, siłownia, ścianka wspinaczkowa, kino, park dla psundefinedw oraz sklepy.

Relację z wizyty w ekskluzywnym schronie obejrzysz tutaj: Inside the doomsday bunker for the super rich - YouTube

bunkier

Fot. Survival Condo

Mieszkania cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że sprzedano je jeszcze przed zakończeniem budowy.

- Właściciele pochodzą z bardzo rundefinedżnych środowisk. Podobała im się koncepcja posiadania bezpiecznej przystani oraz spokundefinedj, jakiego dzięki niej doświadczają undefined mundefinedwi Larry Hall.

Apartamenty, zajmujące połowę kondygnacji wyceniono na 1,5 mln dolarundefinedw. Mają około 84 mkw., na ktundefinedrych znajdują się: jedna bądź dwie sypialnie, łazienka, kuchnia i salon.

Za apartament na całe piętro trzeba było natomiast zapłacić 3 mln dolarundefinedw. Lokal ma około 170 mkw., a na nich: trzy sypialnie, dwie łazienki, kuchnię, jadalnię i salon. Do tego, dla nabywcundefinedw przygotowano specjalny pakiet mieszkańca, a w nim m.in. trzyletnie zaopatrzenie w żywność.

Co ciekawe, w każdym z mieszkań znajdują się tzw. okna symulowanego widoku. Patrząc przez nie, masz wrażenie jakbyś znajdował się na powierzchni ziemi. Co ciekawe, obrazy te są inne rano, a inne wieczorem, gdyż technologia zmienia kąt padania światła, odzwierciedlający daną porę dnia.

apartament'

fot. CNET/Andrew Altman

Apartamentowiec jest "naszpikowany" technologią. Zastosowano tu m.in. najnowocześniejszy system automatyki domowej i nagłośnieniowy, czujniki dymu i tlenku węgla, telewizję satelitarną, i szybki internet. Mieszkańcy mają też dostęp do cyfrowej stacji pogodowej.

basen

fot. CNET/Andrew Altman

Oczywiście, właściciele apartamentundefinedw mogą w nich przebywać bez względu na to, czy akurat pojawiło się jakieś zagrożenie, czy nie.

Deweloper zapewnia, że w przypadku katastrofy nuklearnej lub innego niebezpieczeństwa ma przygotowane trzy plany awaryjne, ktundefinedre pozwolą jak najszybciej przetransportować mieszkańcundefinedw do schronu.

biblioteka

fot. CNET/Andrew Altman

Jak podaje CNET, do budynku prowadzą ośmiotonowe, stalowe drzwi.

Inwestor oficjalnie nie ujawnia lokalizacji schronu, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Jego wspundefinedłrzędne geograficzne można jednak dosyć łatwo znaleźć w sieci.

ścianka wspinaczkowa

fot. CNET/Andrew Altman

Tym, ktundefinedrzy zastanawiają się, jakie jest ryzyko, że w budynku zabraknie jedzenia, wody czy elektryczności, inwestor odpowiada, że w apartamentowcu znajduje się wszystko, co niezbędne, aby przetrwać tu nawet 5 lat.

sklep

fot. CNET/Andrew Altman

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!