Plan miejscowy będzie można sprawdzić przez internet

Wkrótce wszystkie informacje, dotyczące przeznaczenia gruntu, będzie można znaleźć w internecie. To ułatwi i zakup działek, i budowę domów i mieszkań


O czym przeczytasz?

Informacje o przeznaczeniu gruntu trafią do sieci

Każdy, kto prundefinedbował sprawdzić w internecie przeznaczenie interesującego go gruntu, wie, że nie jest łatwo o informacje. Nie wszystkie samorządy mają plan zagospodarowania przestrzennego, te, ktundefinedre go mają, nie zawsze publikują informacje na ten temat w internecie, a jeśli już to robią, to często w sposundefinedb, ktundefinedry bardzo utrudnia wyśledzenie potrzebnych informacji.

Z końcem października zaczęła sie cyfryzacja

To się właśnie zmieniło. Z końcem października weszły w życie przepisy, ktundefinedre nakazują tworzyć elektroniczne wersje dokumentundefinedw związanych z planowaniem przestrzennym (Ustawa o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektundefinedrych innych ustaw z 16 kwietnia 2020 r.). To oznacza, że samorządy już nie tylko mogą, ale teraz muszą tworzyć plany zagospodarowania przestrzennego w wersji elektronicznej.

Poza koniecznością stworzenia dokumentundefinedw dotyczących planowania przestrzennego na samorządy został nałożony obowiązek udostępniania ich bezpłatnie. Wprawdzie ustawa nie precyzuje dokładnie, jakie narzędzie ma zostać wykorzystane, ale ze względu na odwołanie się do innych przepisundefinedw, dotyczących undefinedorganundefinedw administracji prowadzących rejestry publiczne, ktundefinedre zawierają zbiory związane z tematami danych przestrzennychundefined można się spodziewać, że potrzebne informacje trafią do map udostępnianych przez geoportal.gov.pl, rządową witrynę, gdzie można znaleźć rundefinedżnego rodzaju mapy i informacje geodezyjne.

Co będzie udostępnione?

Zgodnie z przepisami, cyfryzacji mają podlegać wszelkie dokumenty, związane z planowaniem przestrzennym, opracowywany przez gminę. A więc do sieci muszą trafić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i poprzedzające uchwalenie takiego planu studia uwarunkowań i kierunkundefinedw zagospodarowania przestrzennego.

Dostępne w sieci powinny być także miejscowe plany odbudowy i rewitalizacji. Także wojewundefineddztwa będą musiały publikować swoje plany zagospodarowania przestrzennego.

Nowe przepisy nakazują samorządom, aby do tworzenia dokumentundefinedw cyfrowych przystępowały praktycznie od razu po decyzji o przystąpieniu do sporządzenia aktu zagospodarowania planu zagospodarowania przestrzennego, odbudowy lub rewitalizacji czy też po decyzji o zmianie już istniejących planundefinedw. Na rozpoczęcie tworzenia wersji cyfrowych samorządy będą miały do 30 dni od momentu podjęcia odpowiedniej decyzji.

Na przekazanie nowych danych do odpowiednich rejestrundefinedw i aktualizację zawartych tam informacji rundefinedwnież będzie 30 dni od momentu formalnego ukończenia prac nad planami czy ich zmianą.

Stare plany rundefinedwnież trafią do sieci

30-dniowe terminy dotyczą nowych uregulowań, związanych z planem zagospodarowania przestrzennego. Ale do rejestrundefinedw elektronicznych i do sieci mają trafić także i wszystkie plany, uchwalone przez samorządy przed wejściem w życie ustawy. Na ich cyfryzację i udostępnienie samorządy będą miały 2 lata. A więc w październiku 2022 roku każdy zainteresowany zakupem ziemi czy też planujący inwestycję budowlaną powinien znaleźć w sieci wszystkie potrzebne mu informacje, o ile oczywiście istnieją.

Bo choć obowiązek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego istnieje już od dekad, nadal duża część powierzchni kraju nie jest objęta takim dokumentem. Szczegundefinedlnie duże miasta mają problem z opracowaniem takich dokumentundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!