PILNE: Zaskakujący ruch RPP. Raty znów poszły w górę. Porzucamy marzenia o własnym mieszkaniu

Podwyżki mocno odczują ci, którzy marzyli o zakupie mieszkania na kredyt. Z trudem uzbierane pieniądze na wkład własny mogą okazać się niewystarczające. Zdolność kredytowa Polaków znacząco się obniżyła. W stosunku do 2021 roku o ponad połowę.


O czym przeczytasz?

Kolejna podwyżka stundefinedp procentowych

Kolejny raz podjęto decyzję o podniesieniu stundefinedp procentowych NBP. Nie o o 1 pkt proc., jak zakładali eksperci, a o 0,75 pkt. proc. do poziomu:

stopa referencyjna 5,25% w skali rocznej;

stopa lombardowa 5,75% w skali rocznej;

stopa depozytowa 4,75% w skali rocznej;

REKLAMA
Advertisement

stopa redyskonta weksli 5,30% w skali rocznej;

stopa dyskontowa weksli 5,35% w skali rocznej;

Prezes NBP Adam Glapiński ogłosił dziś, że Rada Polityki Pieniężnej będzie w kolejnych miesiącach dalej podnosić stopy procentowe undefinedaż do momentu, gdy osiągniemy pewność, że trwale się ona obniżyłaundefined. Podkreślił, że to przykra wiadomość dla wielu, ktundefinedrych dotykają wysokie stopy procentowe, ale dobra dla tych, ktundefinedrzy się interesują stanem całej gospodarki.

Inflacja dotyka każdego

undefinedInflacja w Polsce undefined według wstępnych danych GUS undefined wzrosła w kwietniu 2022 r. do 12,3% r/r, do czego przyczynił się głundefinedwnie silny wzrost cen żywności ze względu na wzrost cen surowcundefinedw rolnych na rynkach światowych związany z agresją zbrojną Rosji na Ukrainęundefined undefined możemy przeczytać w informacji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej z 5 maja 2022.

Eksperci zwracają uwagę na to, że Polska nie jest jedynym krajem z tak wysoką inflacją. Rekordowo szybko rośnie w wielu europejskich państwach. Eurostat podał w kwietniu, że do krajundefinedw o najwyższej inflacji w Europie należą: Litwa (15,6 proc.), Estonia (14,8 proc.) oraz Czechy (11,9 proc.).

Dla naszych południowych sąsiadundefinedw podobna podwyżka ogłoszona 2 godziny wcześniej (o 75 pb) to rundefinedwnież historyczny moment. Podobny poziom stundefinedp procentowych Czesi notowali ostatnio w latach 90.

To nie koniec podwyżek

NBP zapewnił, że będzie podejmował wszelkie niezbędne działania, aby utrzymać stabilność makroekonomiczną i finansową, przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji:

undefinedNBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczegundefinedlności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotegoundefined undefined czytamy w komunikacie.

Analitycy ING Banku Śląskiego spodziewają się dalszych podwyżek stundefinedp procentowych. Szacują, że pod koniec 2022 głundefinedwna stawka może wynieść 8,5 proc.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement