Gdzie można kupić tanio mieszkanie? Przedstawiamy 20 najtańszych lokalizacji w Polsce

Każdy ma czasem ochotę rzucić wszystko i wynieść się gdzieś daleko. Dla tych, którzy chcą ten plan zrealizować, przedstawiamy listę 20 najtańszych lokalizacji w Polsce.


O czym przeczytasz?

Sudety są tanie

Każdy czasem ma ochotę rzucić wszystko i wyprowadzić się. Wtedy zazwyczaj myśli się o Bieszczadach, ale okazuje się, że są znacznie tańsze lokalizacje. W wielu z nich ceny metra kwadratowego mieszkania nie przekraczają 2 tys. zł.

Zachód kraju jest najtańszy

Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że najtańsze mieszkania są zachodniej części kraju. Na liście 20 powiatów, gdzie mieszkania są najtańsze, 10 zlokalizowanych jest na Zachodzie kraju.

Najtaniej można kupić mieszkanie w powiecie ostrzeszowskim w województwie wielkopolskim. Według danych GUS, w ostatnim kwartale 2019 roku mediana cen w transakcjach sprzedaży mieszkań wynosiła niespełna 1,35 tys. zł za metr kwadratowy. To osiem razy mniej niż w najdroższym w Polsce mieście, czyli w Sopocie, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje ponad 11 tys. zł.

Drugim miejscem, gdzie mieszkania są tanie, jest powiat pleszewski, również w Wielkopolsce. Tam za metr kwadratowy można kupić za nieco ponad 1,47 tys. zł.

Trzecią pod względem niskich cen nieruchomości lokalizacją są okolice Leżajska, miasta w województwie podkarpackim. Tam mediana cen transakcyjnych w IV kwartale 2019 roku wynosiła niespełna 1,59 tys. zł za metr kwadratowy.

Tani Dolny Śląsk

Jeśli ktoś marzy o przenosinach w góry, to powinien poszukać na Dolnym Śląsku. Na liście 20 najtańszych lokalizacji w Polsce znalazło się aż 5 powiatów z województwa dolnośląskiego.

Jednym z nich jest powiat kamiennogórski, położony na południu województwa, tuż przy granicy z Czechami. W tej okolicy można kupić mieszkanie, płacąc przeciętnie nieco ponad 1 580 zł za metr kwadratowy.

Tanio jest także w powiecie wałbrzyskim, przylegającym do Wałbrzycha. To także okolica pełna gór, granicząca z Czechami. Tam przeciętna cena lokalu w IV kwartale 2019 roku wynosiła nieco ponad 1,6 tys. zł za metr kwadratowy. W samym Wałbrzychu zaś metr kwadratowy mieszkania kosztuje nieco niespełna 2,55 tys. zł za metr kwadratowy.

 Niedrogo można kupić mieszkanie także w powiecie lwóweckim i ząbkowickim (ceny wynoszą odpowiednio 1680 i 1727 zł za metr kwadratowy) oraz w powiecie górowskim (1 789 zł za metr kwadratowy). O ile dwa pierwsze leżą na południu województwa, przy granicy z Czechami, to ten ostatni, ze stolicą w Górze, zlokalizowany jest na północy województwa dolnośląskiego.

Tabela z danymi

Bieszczady droższe od Sudetów

Na liście najtańszych powiatów znalazły się trzy z województwa opolskiego, po dwa z woj. pomorskiego, podkarpackiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, a także po jednym z lubelskiego i świętokrzyskiego.

A jeśli ktoś mimo wszystko chciałby się przeprowadzić w Bieszczady, musi liczyć się z wydatkiem rzędu nieco ponad 2,7 tys. zł za metr kwadratowy. Tyle wynosiła przeciętna cena lokali w transakcjach przeprowadzonych w IV kwartale 2019 roku w powiecie bieszczadzkim z siedzibą w Ustrzykach Dolnych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować