Ostatni moment, aby obniżyć PIT o 2 tys. zł

Jeśli ktoś chce zaoszczędzić od 1066 do nawet 2007 zł na podatkach za ten rok, ma ostatni moment na decyzję


O czym przeczytasz?

Zeznanie podatkowe

Kończy się rok 2020, a więc kończy się także możliwość skorzystania z ulgi podatkowej, jaka przysługuje z tytułu wpłat na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

Tegoroczny limit wynosi 6 272,4 zł

Aby skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba przede wszystkim posiadać Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Jest kilka form IKZE – może to być rachunek w banku, rachunek w funduszu inwestycyjnym, rachunek maklerski, ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym oraz rachunek w dobrowolnym funduszu emerytalnym, którym zarządzają te same instytucje, co zwykłymi funduszami emerytalnymi. Oczywiście, nie może to być każdy rachunek, tylko taki, który prowadzony jest w ramach IKZE.

To, ile wpłacamy na takie konto zabezpieczenia emerytalnego, zależy od nas. Ale z wpłatami na IKZE powiązana jest ulga podatkowa, której wysokość jest limitowana. Ten limit w tym roku wynosi 6 272,4 zł. Jeśli wpłacimy więc większą kwotę, np. 10 tys. zł, to od podstawy opodatkowania będziemy mogli odliczyć tylko kwotę równą limitowi.

Ile można zaoszczędzić?

To, ile można zaoszczędzić dzięki wpłacie na IKZE, zależy od tego, jakie podatki płacimy. Jeśli rozliczamy się według skali podatkowej i płacimy najniższą stawkę, czyli 17 proc., wówczas dzięki wykorzystaniu całego limitu zaoszczędzimy na podatku 1 066 zł. Jeśli płacimy podatek wg stawki najwyższej, 32-proc. stawki, wówczas na podatku zaoszczędzimy 2 007 zł. Jeśli jednak płacimy podatek wg stawki liniowej, 19-proc., wówczas zaoszczędzimy na podatku maksymalnie 1 192 zł.

Kiedy trzeba wpłacić?

Wpłat można dokonywać przez cały rok, zarówno w równych ratach, jak i jednorazowo. Jako że mamy koniec roku, to została tylko ta ostatnia możliwość. Dokładny moment, kiedy trzeba dokonać wpłaty, jest trudny do wskazania, bo zależy od formy IZKE.

Abyśmy mogli skorzystać z ulgi, pieniądze muszą zostać zaksięgowane na naszym rachunku zabezpieczenia emerytalnego jeszcze w tym roku. Jeśli więc mamy albo chcemy mieć IZKE w formie rachunku bankowego, mamy jeszcze kilka dni. Ale jeśli chcemy oszczędzać na emeryturę w funduszy inwestycyjnym czy na polisie z funduszem inwestycyjnym, musimy pamiętać o tym, że za nasze pieniądze kupujemy jednostki w funduszu, a te rozliczenia trochę trwają. Dlatego w tym wypadku wpłaty należy dokonać przed Wigilią.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome