Oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal atrakcyjne. A może jeszcze się obniżyć

W listopadzie oprocentowanie kredytów hipotecznych było równie atrakcyjne jak w październiku. A w grudniu może jeszcze się obniżyć


O czym przeczytasz?

Banknoty

W listopadzie średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych wynosiło 3 proc. – poinformował NBP. Pozostało więc na takim poziomie jak w październiku.

W grudniu mogła nastąpić obniżka

Jednak jest szansa, że już w grudniu nastąpiła lekka obniżka. Oprocentowanie, o którym informuje bank centralny, to suma marży banku i stopy WIBOR 3M, czyli odsetek, jakie banki naliczają od pożyczek udzielanych innym bankom na okres 3 miesięcy. W listopadzie WIBOR 3M wynosił 0,22 proc., więc marża banków to średnio 2,78 proc.

W grudniu jednak WIBOR 3M nieco się obniżył, do 0,21 proc. To zapewne efekt wypowiedzi prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego, który stwierdził, że na początku roku 2021 możliwa jest obniżka stóp procentowych.

Jeśli banki nie zmienią marż, to dzięki spadkowi WIBORu jest szansa na to, aby średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło po raz pierwszy w historii poniżej 3 proc.

Mniejsze wypłaty kredytów

Banki tym bardziej powinny unikać podwyżki marż, bo w listopadzie – wg danych NBP – nastąpił wyraźny spadek wartości wypłaconych kredytów mieszkaniowych. Łącznie banki z tytułu umów kredytowych wypłaciły nieco ponad 4,83 mld zł. Dla porównania – w październiku ta kwota wynosiła 5,72 mld zł, a więc różnica wynosi blisko 0,9 mld zł.

A więc mimo braku zmian w oprocentowaniu kredytów klienci pożyczyli wyraźnie mniej niż miesiąc wcześniej. Dla banków oznacza to niższe wpływy, co obecnie ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe ma bardzo duże znaczenie, bo prognozy mówią, że w tym roku banki mogą popaść w straty. Czym grożą straty, widać na przypadku Idea Banku, który ze względu na braki kapitałowe i straty właśnie został właśnie poddany przymusowej restrukturyzacji i zniknął z rynku.

W depozytach niewielkie zmiany

Oprocentowanie depozytów w listopadzie nie zmieniło się znacząco. Przeciętne oprocentowanie nowych lokat na okres od miesiąca do 3 miesięcy wzrosło do 0,7 proc. z 0,6 proc., z kolei za depozyty na okres do 6 miesięcy banki płaciły już tylko 0,2 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to jeszcze 0,4 proc. Zdrożały także lekko depozyty dłuższe niż rok – teraz banki płacą za nie średnio 0,3 proc., a w październiku było to 0,2 proc.

Jednak te zmiany w poszczególnych segmentach nie wpłynęły na przeciętne oprocentowanie depozytów w bankach. Wynosiło ono 0,4 proc., a więc tyle samo, co w październiku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować