PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Odnowa w imię ekologii

Polskie nieruchomości proszą się o modernizacje. Wymiana okien, docieplenie, czy wymiana źródła ciepła pozwolą obniżyć rachunki i pomogą środowisku.


O czym przeczytasz?

Polskie nieruchomości proszą się o modernizacje

Nad Wisłą jest około 3,6 mln budynkundefinedw o niskiej efektywności energetycznej undefined donosi Głundefinedwny Urząd Statystyczny (GUS). Dominują wśrundefinedd nich nieruchomości sprzed 1989 r. Szacuje się, że ich docieplenie pozwoliłoby zaoszczędzić ponad 995 mln mundefined gazu i ponad 1,6 mln ton węgla rocznie.

Budowa domundefinedw undefinedna cebulkęundefined

Nieruchomości nad Wisłą - ze względu na niskie temperatury zimą - potrzebują o 40 proc. dłuższego i intensywniejszego ogrzewania niż np. we Francji. Według danych Eurostatu, polskie rodziny przeznaczają na ocieplenie domundefinedw aż 10 proc. rocznego budżetu, a byłoby to jeszcze więcej, gdybyśmy nie palili śmieci i w pełni się dogrzewali.

Nic dziwnego, że w naszym kraju coraz więcej mundefinedwi się o termomodernizacji, ktundefinedra ma na celu zminimalizowanie zapotrzebowania budynku na energię. Taki rezultat można uzyskać np. ocieplając ściany, podłogi i dach czy też wymieniając albo uszczelniając okna i drzwi. Eksperci radzą też zmodernizować instalację grzewczą i sięgnąć po odnawialne źrundefineddła energii.

 - Z technicznego punktu widzenia ważne jest, aby termomodernizacja obejmowała ocieplenie wszystkich przegrundefinedd: dachu, ścian zewnętrznych, nadziemnych ścian piwnic. Przykładowo, źle izolowane ściany są przyczyną strat ciepła rzędu 20-30 proc. undefined tłumaczy Zbigniew Hys, kierownik rynku produktundefinedw materiałundefinedw budowlanych w Castorama Polska.

Warto jednak zwrundefinedcić uwagę, że samo ocieplenie ścian może nie wystarczyć, jeśli ciepło uciekać będzie przez okna, dach albo złą wentylację.

Eksperci zalecają, by termomodernizację rozpocząć od przeprowadzenia profesjonalnego audytu, ktundefinedry określi potrzeby mieszkańcundefinedw. Pożytecznym rozwiązaniem jest termowizyjne badanie budynku, ktundefinedre undefined dzięki użyciu kamery - umożliwia zidentyfikowanie miejsc największych strat ciepła. Tego typu badaniami zajmują się specjalistyczne firmy, a ich cena zależy przede wszystkim od wielkości domu i jego położenia na mapie Polski. Najczęściej sięga ona kilku tysięcy złotych, choć podstawowe badanie jest zdecydowanie tańsze i zwykle nie przekracza kilkuset złotych.

Można otrzymać zastrzyk gotundefinedwki

Co ważne, osoby, ktundefinedre zdecydują się poprawić efektywność energetyczną swoich domundefinedw, mogą liczyć na rządowe wsparcie, np. w ramach programu undefinedCzyste powietrzeundefined mogą otrzymać 37 tys. zł dopłaty do wymiany zanieczyszczających powietrze starych piecundefinedw. Dodatkowe fundusze można pozyskać także z programu undefinedMundefinedj prądundefined. Wsparcie dotyczy inwestycji w panele słoneczne, a jego wartość sięga 5 tys. zł.

Ciekawą propozycją dla ekoamatorundefinedw jest także program undefinedMoja wodaundefined, do ktundefinedrego nabundefinedr wnioskundefinedw ruszył 1 lipca 2020 r. W ramach inicjatywy można otrzymać do 5 tys. zł na budowę zbiornikundefinedw na deszczundefinedwkę i innych instalacji retencjonujących wody opadowe.

Właściciele domundefinedw, w ktundefinedrych jedynym źrundefineddłem ogrzewania jest piec na węgiel albo drewno mogą natomiast wziąć udział w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, realizowanym przez poszczegundefinedlne samorządy. Dotyczy on m.in. instalacji pomp ciepła, ogrzewania gazowego albo olejowego. Można uzyskać dotację do połowy poniesionych kosztundefinedw.

Osoby, ktundefinedre zdecydują się na termomodernizację domu, mogą skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej. Daje ona możliwość odliczenia - od podstawy obliczenia podatku - wydatkundefinedw na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z termomodernizacją. Limit wydatkundefinedw to 53 tys. zł.

Odnowy coraz powszechniejsze

Warto zaznaczyć, że wsparcie finansowe mogą uzyskać także budynki wielorodzinne, co sprawia, że coraz częściej podlegają one modernizacjom.

- Rosnące koszty utrzymania takich nieruchomości zmuszają do poszukiwania oszczędności. Ze względu na to, że zakładanie baterii słonecznych i instalacji prądotwundefinedrczych w coraz większym stopniu podlega refinansowaniu z dopłat unijnych, coraz więcej wspundefinedlnot mieszkaniowych decyduje się podjąć to wyzwanie undefined zauważa Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Jego zdaniem w najbliższych miesiącach znacząco wzrośnie np. popularność fotowoltaiki.

- W wielu zarządzanych przez nas inwestycjach jesteśmy w trakcie tego typu realizacji i po wielu kalkulacjach, ktundefinedre pomagają nam poznać koszty i potencjał skali zwrotu z inwestycji. Przy przyjętych przez nas kryteriach, koszty przedsięwzięć, ktundefinedrych jesteśmy świadkami zwrundefinedcą się w 7-10 lat. Jeśli weźmiemy pod uwagę dopłaty unijne, może to być nawet pięcioletnia stopa zwrotu. Pundefinedźniej instalacja będzie zarabiać sama na siebie i stanowić także dodatkowe zasilanie w budynkach oraz częściach wspundefinedlnych. undefined przekonuje Mariusz Łubiński.

Zapewnia też, że coraz więcej mieszkańcundefinedw budynkundefinedw wielorodzinnych zgłasza potrzebę instalacji prywatnych ładowarek do aut elektrycznych.

- Na początku boomu na rynku elektromobilności wystarczało jedno albo dwa miejsca wydzielone na ładowanie pojazdundefinedw elektrycznych na terenie inwestycji. Dzisiaj takich wnioskundefinedw otrzymujemy naprawdę bardzo dużo undefined dodaje Mariusz Łubiński.

Coraz większego znaczenia na osiedlach nabiera także mikroretencja wody, a więc zastosowanie specjalnych zbiornikundefinedw na deszczundefinedwkę.

- Tzw. szara woda może nie tylko zasilić podlewanie ogrundefineddkundefinedw, trawnikundefinedw, klombundefinedw i innych nasadzeń, ale rundefinedwnież służyć np. do zasilenia spłuczek w pionach WC undefined dodaje prezes Admusa.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement