Od lat szykowaliśmy nasze domy na srogą zimę

7% Europejczyków nie jest w stanie właściwie ogrzać swojego domu. Najbardziej niedogrzane lokale znajdziemy w Albanii, Bułgarii, na Litwie czy Cyprze. Polska należy natomiast do grona krajów o najlepiej ogrzanych nieruchomościach.


O czym przeczytasz?

Od lat szykowaliśmy nasze domy na zimę

Co 14 mieszkaniec Unii Europejskiej narzeka na zimno w domu lub mieszkaniu undefined wynika z danych Eurostatu. Odsetek gospodarstw, ktundefinedre mają problemy z właściwym ogrzaniem, wynosi na naszym kontynencie 7%.

Na tym tle Polska wypada całkiem przyzwoicie. Na 35 krajundefinedw zajmujemy 11 pozycję z dość niskim odsetkiem (3,2%) populacji narzekającej na niedogrzane nieruchomości. Znacznie gorsza sytuacja panuje w Albanii, Macedonii, Bułgarii, na Litwie, w Turcji, na Cyprze, ale też w Grecji, Portugalii, Hiszpanii, a nawet we Włoszech. W krajach tych na niedogrzanie narzeka od 8% do nawet 36% społeczeństwa. Na drugim biegunie znajdziemy Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Finlandię, gdzie niedogrzanie jest problemem co najwyżej 1% populacji.

Niektundefinedrych Europejczykundefinedw nie stać na ogrzewanie

Przyczyn niewłaściwie ogrzanych mieszkań można upatrywać w zarobkach. I tak kraje z najniższymi przeciętnymi zarobkami (Albania, Macedonia Pundefinedłnocna, Bułgaria) mają także największy odsetek niewłaściwie ogrzanych gospodarstw. Przykładowo w 2021 roku przeciętny Bułgar dysponował rocznym dochodem w wysokości 6,7 tys. euro, co dawało przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej. W tym samym roku aż 24% populacji tego kraju narzekało na zbyt niską temperaturę w domu lub mieszkaniu. Trudno się temu dziwić jeśli w tym samym czasie w Bułgarii mieliśmy do czynienia z niemal najwyższym odsetkiem ludności narażonej na ubundefinedstwo w całej Unii Europejskiej.

Pewnym zaskoczeniem może być jednak Litwa. W zestawieniu niewłaściwie ogrzanych nieruchomości kraj ten znajduje się zaraz za Bułgarią. I choć przeciętny Litwin ma do dyspozycji o 17% większy roczny dochundefinedd niż Polak to i tak niemal undefined ludności tego kraju narzeka na niedogrzanie mieszkania. Powundefinedd? Litwini ogrzewają są głundefinedwnie gazem. W bieżącym roku może być jeszcze gorzej, bo jak podaje portal Truelithuania.com zimą koszt ogrzewania dwupokojowego mieszkania może pochłonąć niemal 50% średniej pensji Litwinundefinedw. Nie bez znaczenia jest też fakt, że stare, sowieckie budownictwo obecne na Litwie - o ile nie zostało poddane gruntownej termomodernizacji - wymaga bardzo dużych nakładundefinedw energii na ogrzewanie.

Trzeba jednak pamiętać, że wyniki udostępniane przed Europejski Urząd Statystyczny są efektem subiektywnych ocen badanych. Wyniki zależą bowiem od indywidualnego odczucia termicznego. Może się okazać, że dla kogoś dostatecznie ogrzana nieruchomość to taka, w ktundefinedrej zimą jest przynajmniej 15undefinedC, a dla innej osoby będzie to np. ponad 20undefinedC.

Problem niedogrzania mieszkań i domundefinedw

Śrundefineddziemnomorskie słońce dogrzewa mieszkania

W grupie krajundefinedw, w ktundefinedrych obywatele nie są w stanie dostatecznie ogrzać domundefinedw, znajdziemy też państwa kojarzone raczej z upałami - Hiszpanię, Portugalię, Grecję czy Cypr. Co więcej, w tych krajach przeciętne zarobki są wyższe niż w Polsce. Przykładowo na Cyprze, na ktundefinedrym aż 19% ludności może narzekać na niedogrzanie mieszkania przeciętny roczny dochundefinedd w 2021 roku kształtowały się na poziomie ponad 16,6 tys. euro. To dwa razy więcej niż w Polsce. Podobnie ma się sytuacja jeśli porundefinedwnamy polskie zarobki z hiszpańskimi, greckimi czy portugalskimi. Tak więc przyczyny chłodu w mieszkaniach trzeba szukać gdzie indziej.

Okazuje się, że paradoksalnie winowajcą nadmiernych chłodundefinedw jest ciepły klimat. Decyduje on o temperaturach za oknem, ale też o tym jak się buduje. Właśnie dlatego wiele nieruchomości na południu Europy jest niewłaściwie ocieplonych i niedostatecznie wyposażonych w wydajne instalacje grzewcze. Ze względu na warunki termiczne w krajach tych nie zwraca się zbytnio uwagi na termoizolację nieruchomości, bo zimy są relatywnie łagodne i krundefinedtkie. W niektundefinedrych krajach Południa Europy zwyczajowo mieszkania ogrzewa się tylko przez część dnia i tylko do pewnej temperatury. Dla części osundefinedb mogą być to warunki niewystarczające.

Im zimniej tym cieplej

Z drugiej strony rankingu mamy państwa, w ktundefinedrych chłundefinedd w mieszkaniach i domach nie jest problemem. Są to kraje z wysokimi dochodami ludności (Szwajcaria) oraz takie, w ktundefinedrych klimat nie rozpieszcza (np. Finlandia, Norwegia czy Szwecja). Wydaje się, że to właśnie przez ostre zimy problem niedogrzania w tych krajach niemal nie występuje. Mieszkańcy tych terenundefinedw są po prosty lepiej przygotowani do panujących warunkundefinedw. Łącząc to z wysokimi dochodami mamy gotowy przepis na niski odsetek niewłaściwie ogrzanych domundefinedw i mieszkań.

Polska w czołundefinedwce Europy

Przyzwoite miejsce Polski w zestawieniu przygotowanym przez Eurostat jest efektem wielu lat powolnego awansu. Powody takiego rozwoju sytuacji są co najmniej trzy undefined wzrost wynagrodzeń, łagodniejsze zimy oraz postępująca termomodernizacja budynkundefinedw. Jeszcze w 2005 roku na chłundefinedd w domu narzekało niemal 34% Polakundefinedw. W tym samym czasie średni roczny dochundefinedd wg Eurostatu wzrundefinedsł w Polsce ponad 3 krotnie. Dodatkowo obecnie większą wagę przykłada się do efektywności energetycznej budynkundefinedw poprzez inwestowanie w ich ocieplanie, efektywniejsze systemy grzewcze czy też odnawialne źrundefineddła energii. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ostatnie zimy nie były zbyt srogie.

Odsetek niewłaściwie ogrzanych mieszkań

Tegoroczna zima może przynieść niedogrzanie

O ile niski odsetek niewłaściwie ogrzanych nieruchomości w Polsce w 2021 roku mundefinedgł nas cieszyć, to trzeba mieć świadomość, że aktualny sezon grzewczy może być inny. Powundefinedd jest oczywisty. Rosnące ceny prądu i nośnikundefinedw energii mogą sprawić, że zarundefinedwno Polacy jak i mieszkańcy innych krajundefinedw szukać będą oszczędności kosztem ciepła w mieszkaniu. Jeszcze w sierpniu 2022 roku portal wysokienapięcie.pl szacował, że roczny koszt ogrzania domu gazem w sezonie 2022/23 roku będzie o 51% wyższy niż rok wcześniej. Jeszcze gorzej może być w przypadku osundefinedb korzystających z węgla. Ten wg danych GUS w sierpniu 2022 roku był o 157% droższy niż rok wcześniej. Przy takim wzroście kosztundefinedw rządowe dopłaty w większości przypadkundefinedw nie są w stanie zamortyzować podwyżek cen czarnego złota.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!