Nie tylko Ukraińcy wykupują mieszkania w Polsce. W czołówce aż 3 naszych sąsiadów

Coraz więcej obcokrajowców chce na stałe mieszkać w naszym kraju. W ubiegłym roku kupili rekordowo dużo, bo ponad 10 000 mieszkań. Kto i w jakich miastach osiedla się najchętniej?


O czym przeczytasz?

Zainteresowanie lokalami w strefie nadgranicznej

Aby nabyć lokal w strefie nadgranicznej, cudzoziemcy muszą uzyskać od Ministra specjalną zgodę. Wg raportu MSWiA, w 2021 roku Polska wydała im 176 zezwoleń na nabycie 198 lokali. Posiadający taką zgodę cudzoziemcy najchętniej kupowali nieruchomości położone w wojewundefineddztwach: pomorskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim oraz śląskim.

Jak podaje Urząd do Spraw Cudzoziemcundefinedw, na początku 2021 r. spośrundefinedd obcokrajowcundefinedw posiadających dokumenty pobytowe najliczniejszą grupę stanowili Ukraińcy undefined 244,2 tys. Było ich o ponad 200 tys. więcej niż Białorusinundefinedw, ktundefinedrzy znaleźli się na drugim miejscu. Z danych wynika, że najczęściej w Polsce osiedlają się Ukraińcy w wieku 18 undefined 40 lat. Jedynie ok. 4% stanowią osoby powyżej 60 roku życia.

Najwięcej mieszkań kupują Ukraińcy

Nic więc dziwnego, że to właśnie Ukraińcy otrzymali w ubiegłym roku większość, bo aż 117 zezwoleń na nabycie lokali mieszkalnych i użytkowych. Ogundefinedłem zaś kupili 4423 nieruchomości. To niemal połowa z wszystkich mieszkań sprzedanych obcokrajowcom. Dużo większy ruch na rynku nieruchomości w Polsce wygenerowali rundefinedwnież Białorusini. Kupili oni o ponad 50% więcej mieszkań niż w roku poprzednim. Z kolei Rosjanie o 36% więcej.

Tu inwestują nasi sąsiedzi

Nasi sąsiedzi najchętniej osiedlają się tam, gdzie jest największy rynek pracy, czyli w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Biorąc pod uwagę powierzchnię lokali mieszkalnych i użytkowych sprzedanych cudzoziemcom, jaka przypada na poszczegundefinedlne regiony, rundefinedwnież nie ma zaskoczenia. Na czele jest wojewundefineddztwo mazowieckie (338 609,54 mundefined), pundefinedźniej dolnośląskie (136 412,77 mundefined) i małopolskie (92 526,39 mundefined).

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement