Niezwykła metamorfoza starego podziemia

Nawet najbardziej obskurne przestrzenie zasługują na drugą szansę.


O czym przeczytasz?

piwnica po renowacji

Fot. Rightmove.co.uk

Metamorfozy domów i mieszkań to temat zawsze na czasie. Widać to m.in. po ogromnej popularności programów telewizyjnych o tematyce remontowej.

Choć projekty rewitalizacji różnią się między sobą, każdy z nich wymaga czasu, wysiłku i zazwyczaj sporych nakładów finansowych. Na szczycie listy najtrudniejszych przedsięwzięć są przeobrażenia prawdziwych ruin, które zamieniają się w luksusowe przestrzenie. 

Projekt, który prezentujemy poniżej został zrealizowany przez brytyjskiego snowboardzistę – Jamiego Barrowa. Stara piwnica zamieniła się w ekskluzywny apartament z dwiema sypialniami i przestronnym ogrodem. Robi wrażenie?

Jamie Barrow

Fot. Jamie Barrow - Facebook

Snowbordzista z fachem w ręku

Jamie Barrow to brytyjski snowbordzista, który w 2018 roku pobił rekord Guinnessa, osiągając największą prędkość na desce snowboardowej, holowanej przez pojazd.

Na Wyspach Jamie znany jest przede wszystkim ze swoich wyczynów sportowych. Zdecydowanie mniej osób wie natomiast o sukcesach, jakie odnosi jako projektant-amator i przedsiębiorca.

Jamie Barrow od najmłodszych lat interesował się budownictwem i metamorfozami starych nieruchomości. Jego prawdziwa przygoda z tym fachem zaczęła się od zakupu małego, taniego mieszkanka w brytyjskim mieście Bath, które Jamie odremontował i sprzedał z zyskiem. Kolejnym krokiem było założenie firmy, specjalizującej się w rewitalizacji starych nieruchomości. 

Choć sportowiec ma na koncie wiele ciekawych renowacji, my przyglądamy się jego ostatniemu projektowi, który – naszym zdaniem – robi największe wrażenie.

piwnica przed renowacją

Fot. Jamie Barrow - Facebook

piwnica po renowacji

Fot. Rightmove.co.uk

Suterena, przypominająca loch, bez prądu, gazu i wody

Projekt dotyczy pewnej obskurnej piwnicy, ulokowanej w zabytkowej kamienicy w mieście Bath. W rzeczywistości był to lokal komunalny, nieużytkowany od dziesiątek lat. Powodem był bardzo zły stan techniczny. W piwnicy nie było wody, elektryczności ani gazu.

Choć nieruchomość wyglądała jak przerażający loch, inwestor widział w niej potencjał.  Po długich staraniach, udało mu się kupić podziemną przestrzeń, którą postanowił zamienić w mieszkanie z górnej półki.

piwnica przed renowacją

Fot. Jamie Barrow - Facebook

piwnica po renowacji

Fot. Rightmove.co.uk

Obskurne zabudowania w luksusowej odsłonie

Przebudowa trwała trzy i pół roku i pochłonęła 137 tys. dolarów. Efekt końcowy robił jednak niesamowite wrażenie. Piwnica w nowej odsłonie jawiła się jako piękny, dwupokojowy apartament. 

Inwestor nie ukrywał, że najbardziej był dumny z kamiennej podłogi, po którą pojechał specjalnie do kopalni, gdzie obserwował jak kamień wydobywany jest bezpośrednio z ziemi, a następnia trafia do kamieniarza, który odpowiednio go obrabia.

Drugim powodem do dumy był ogród, do którego wcześniej nie było dostępu. Był całkowicie zarośnięty i mało kto wiedział jak duży ma potencjał. 

Choć apartament jest bardzo nowoczesny, w jego wnętrzach zachowano elementy z dawnych lat, takie jak np. schowek na węgiel. Ślady historii można dostrzec również na ścianach.

Ostatecznie, odnowiona nieruchomość trafiła na sprzedaż za pośrednictwem portalu Rightmove, a jej cenę określono na 475 tys. funtów. (około 650 tys. dolarów).

piwnica przed renowacją

Fot. Jamie Barrow - Facebook

łazienka

Fot. Rightmove.co.uk

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement