Z puszek po piwie, zużytych opon czy części samolotu - zobacz, z czego jeszcze buduje się domy na świecie

Te nieruchomości są najlepszym dowodem na to, że wyobraźnia ludzka nie zna granic.


O czym przeczytasz?

Dom z 70 tys. puszek po piwie

Budowanie domów z materiałów już wykorzystanych to idea kultywowana od wielu lat. Jednym z jej przodowników jest amerykański architekt Michael Reynolds, który już w 1972 r. zbudował dom z puszek po piwie. Budynek powstał w amerykańskim mieście Taos. Architekt tworzył "cegły" z ośmiu, związanych ze sobą puszek. Następnie, taką konstrukcję tynkowano. Łącznie pochłonęła ona 70 tys. puszek. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://www.businessinsider.com/michael-reynolds-beer-can-thumb-house-2014-7?IR=T#in-1975-reynolds-stood-smiling-in-the-new-mexico-sun-1

Dom z puszek

Dom z puszek

Fot. www.businessinsider.com

Gdy określenie "na własnych śmieciach" nabiera nowego znaczenia 

Michael Reynolds nie zakończył jednak swoich eksperymentów na puszkach. Przez lata swojej kariery, nieustannie udoskonalał ideę budownictwa z już raz wykorzystanych materiałów. Obecnie, za pośrednictwem własnej firmy - Earthship Biotecture, promuje samowystarczalne nieruchomości. Zainteresowani mogą kupić gotowe plany domów z opon i - opcjonalnie - butelek i puszek. Opony służą jako główny element konstrukcyjny domu. Z zewnątrz są przykrywane ziemią, a od wewnątrz - glinianym tynkiem. Ze względu na to, że są całkowicie odizolowane od światła, nie podlegają degradacji, a co za tym idzie - nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu gumy. Niżej zaprezentowany budynek to jeden z wielu projektów Reynoldsa. Ma 50 mkw. i powstał w Ushuaia w Argentynie. Do jego zbudowania wykorzystano 333 opony, 3 tys. aluminiowych puszek, 5 tys. plastikowych butelek i 3 tys. szklanych butelek. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://inhabitat.com/michael-reynolds-lands-one-of-his-self-sufficient-earthships-at-the-end-of-the-world/michael-reynolds-earthship-argentina-1/

https://earthshipbiotecture.com/category/drawings/

Dom z opon

Dom z opon

Fot. www. inhabitat.com

Ten budynek powstał z gruzów. Dosłownie.

Dom, wykonany w bardzo nietypowy sposób znajduje się także w Rotterdamie, w Holandii. Wprawdzie wybudowano go z cegieł, jednak zostały one wykonane z 15 ton gruzu, ceramiki, szkła i gliny. Produkcją cegieł zajęła się firma StoneCycling. Dom o powierzchni 120 mkw. i szerokości 4,5 metra zaprojektowała pracownia Architectuur Maken. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://www.dezeen.com/2016/09/19/architectuur-maken-15-tonnes-rubble-recycled-rotterdam-house/

https://www.cbsnews.com/media/8-homes-made-from-recycled-materials/

Dom  z gruzów

Dom z gruzów

Fot. www.cbsnews.com

Dom z wyrzuconych drzwi i krzeseł

Niezwykle oryginalny budynek można zobaczyć również w Bombaju, w Indiach. Dom powstał z myślą o wielopokoleniowej rodzinie. W oczy rzucają się przede wszystkim nietypowe rozwiązanie, zastosowane na fasadzie budynku. Architekci zdecydowali się umieścić w niej wyrzucone okna i drzwi. Ponownie wykorzystano również metalowe rury, które - od strony podwórka - zostały ułożone na ścianie na wzór bambusa.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://www.upcyclethat.com/collage-house/#:~:text=The%20Collage%20House%20is%20a,cleverly%20reuses%20old%20building%20materials.&text=Collage%20House%20was%20designed%20by,the%20informal%20settlements%20in%20India.

Dom - kolaż

Dom - kolaż

Fot. www.upcyclethat.com

Rezydencja dla pilota, z części samolotu 

Ta oryginalna rezydencja znajduje się w hrabstwie Duchess w USA. Dom został zaprojektowany na zlecenie emerytowanego pilota, a do jego budowy wykorzystano części samolotu.  Autorem projektu jest firma Urban Office Architecture. Nieruchomość ma salon z kuchnią i jadalnią, sypialnię i bibliotekę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

https://www.architecturendesign.net/aviators-villa-ultramodern-house-made-of-airplane-parts/

https://thebossmagazine.com/seven-impressive-homes-built-with-recycled-materials/

https://www.arch2o.com/aviators-villa-urban-office-architecture/

Dom z samolotu

Dom z samolotu

Fot. www.architecturendesign.net 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować