Nie wszyscy aż tak mocno odczuwają podwyżki stóp procentowych

Im dłużej spłacamy kredyt, tym podwyżki rat są dla nas mniej dotkliwe. Wszystko dlatego, że zdążyliśmy już część kredytu spłacić. Wiele zależy od tego na jak długo się zadłużaliśmy – im dłużej, tym mocniej odczuwamy wzrost oprocentowania.


O czym przeczytasz?

Mieszkanie a podwyżki stundefinedp procentowych

Powszechnie mundefinedwi się o tym, że podwyżki stundefinedp procentowych spowodowały około dwukrotny wzrost rat złotowych kredytundefinedw mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu. Jest to prawdopodobne w przypadku osundefinedb, ktundefinedre dość niedawno zadłużyły się i do tego zaciągnęły kredyt na lat 30 lub dłużej. Jeśli jednak kredyt zaciągnęliśmy lata temu lub mamy dług, ktundefinedrego planowaliśmy pozbyć się szybciej undefined w kilka czy kilkanaście lat, to nasza rata co prawda także wzrosła, ale wzrost ten powinien być nawet kilka razy mniej dotkliwy.

Odsetki urosły w sposundefinedb bezprecedensowy

Powundefinedd jest prosty undefined wyższe oprocentowanie skutkuje szybkim wzrostem odsetek płaconych bankowi. Jeśli więc na początku podwyżek stundefinedp procentowych sporą częścią spłacanych przez nas rat były odsetki, to tym mocniej odczuwamy podwyżki wynikające z gwałtownego wzrostu oprocentowania.

Przykład? Załundefinedżmy, że jeszcze przed podwyżkami stundefinedp procentowych undefined w lipcu 2021 roku undefined zaciągnęliśmy kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych. Jeśli dług taki zaciągnęliśmy na 35 lat, to nasza pierwotna rata z poziomu trochę ponad 1,1 tys. zł (z tego większość to były odsetki) wzrosłaby do prawie 2,5 tys. zł. W takim układzie podwyżki stundefinedp procentowych skutkowałyby ponad dwukrotnym wzrostem raty (o 119%).

Gdybyśmy jednak zadłużyli się na znacznie krundefinedcej, bo na 10 lat, to nasza rata wzrosła w ciągu roku z niecałych 2,9 tys. złotych (w tym 1/4 to były odsetki) do trochę ponad 3,8 tys. zł. Wzrost raty byłby więc mniej więcej na poziomie 1/3.

O ile wzrosła rata w wyniku podwyżek stundefinedp

Wieloletnim kredytobiorcom podwyżki stundefinedp nie są aż takie straszne

Jest jeszcze co najmniej drugi ważny czynnik, ktundefinedry wpływa na to jak mocno odczuwamy dziś rosnące oprocentowanie złotowych kredytundefinedw mieszkaniowych. Chodzi o to jak długo spłacamy już kredyt, a więc de facto też jak dużą część kredytu udało nam się już spłacić. W praktyce wygląda to tak, że jeśli ktoś zaciągnął 25-letni kredyt na kwotę 300 tys. złotych niedawno - w lipcu 2021, to jego rata w efekcie ostatnich podwyżek stundefinedp procentowych mogła wzrosnąć o 87%. Jeśli jednak taki dług zaciągnęliśmy w 2005 roku, to w ciągu ostatniego roku rata kredytu wzrosła znacznie mniej, bo o 30%.

O ile wzrosła rata w wyniku podwyżek stundefinedp

Przy rekordowo niskich stopach szybciej oddawaliśmy kapitał

Osoby, ktundefinedre zaciągały kredyt co najmniej dekadę temu oraz te, ktundefinedre w międzyczasie nadpłacały kredyt rundefinedwnież mogły już w przeszłości doświadczyć rat wyższych niż te, ktundefinedrych dziś banki od nich wymagają. Na korzyść osundefinedb, ktundefinedre kredyty mają już od lat działa też mechanizm w myśl ktundefinedrego w okresie niskich stundefinedp procentowych posiadacze złotowych kredytundefinedw mieszkaniowych szybciej spłacali pożyczony kapitał i mają dziś do oddania mniej niż wynikało z pierwotnych harmonogramundefinedw.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:


Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!