Nie chcemy się rozstawać z pracą zdalną

Jednym ze skutków pandemii było przejście wielu firm na pracę zdalną. I duża część pracujących liczy, że praca zdalna pozostanie nawet po pokonaniu koronawirusa


O czym przeczytasz?

Zwierzęta pomagają w pracy z domu

Aż 80 proc. zatrudnionych w Europie w czasie pandemii doświadczyło zmian warunkundefinedw pracy. Najczęstszą z nich było przejście na pracę zdalną undefined wynika z raportu, opublikowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Nie chcemy wracać do biur

Co najważniejsze undefined większość z osundefinedb, ktundefinedre teraz pracują zdalnie, liczy, że praca zdalna nie zniknie po pandemii.

Jak wynika z naszego raportu, możliwości częstszej pracy zdalnej po powrocie sytuacji do normalności, spodziewa się 62 proc. pracownikundefinedw w Europie i 57 proc. nad Wisłą. Co ciekawe, w przypadku ankietowanych z Europy odsetek ten jest nawet wyższy wśrundefinedd osundefinedb, ktundefinedrym przed pandemią nie zdarzało się pracować zdalnie i wynosi 70 proc. - mundefinedwi John Guziak, partner w Deloitte, lider zespołu ds. kapitału ludzkiego w Europie Środkowej.

W pracy zdalnej najbardziej podoba się nam jej elastyczność. Spośrundefinedd ankietowanych pracownikundefinedw w Polsce aż 85 proc. wskazało, że najłatwiej przyszło im dostosowanie się do zmiany godzin pracy i do bardziej elastycznego jej harmonogramu. W Europie najbardziej spodobała się większa autonomia, jaka towarzyszy pracy zdalnej (wskazało na nią 86 proc. badanych).

Praca zdalna wymaga większego zaufania

W przejściu na pracę zdalną w Polsce najbardziej pomogło zaufanie ze strony kolegundefinedw i członkundefinedw zespołu, a także upływający czas, ktundefinedry pozwolił się na odnalezienie w nowej rzeczywistości. Co trzeci badany wskazywał także na zaufanie liderundefinedw undefined wynika z raportu Deloitte.

Polacy liczą, że wzrost zaufania zarundefinedwno liderundefinedw do swoich zespołundefinedw, jak i między wspundefinedłpracownikami jest zmianą, ktundefinedra zostanie z nimi także po pandemii. Odpowiedziało tak 38 proc. polskich pracownikundefinedw. Jedna trzecia naszych ankietowanych w Europie oczekuje, że także w czasach postpandemicznych będą mieli większą elastyczność w decydowaniu o tym, kiedy i w jaki sposundefinedb będą pracować undefined mundefinedwi John Guziak.

Zmienia się także mieszkania?

Jednym z efektundefinedw epidemii w wielu krajach był wzrost cen domundefinedw, bo ludzie poszukiwali większej przestrzeni, m.in. do pracy zdalnej. Jeśli praca zdalna z nami zostanie, jak chcą tego Polacy, to zapewne wpłynie to na oczekiwania w stosunku do kupowanych mieszkań. Zapewne nowi nabywcy, ktundefinedrzy pracują z domu, będą szukać lokali, w ktundefinedrych można urządzić kącik do pracy lub gabinet.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!