Narodowy Bank Polski pomoże przy przewalutowaniu kredytów frankowych. Ale stawia warunki

Banki dostaną pomoc NBP przy przewalutowaniu kredytów frankowych. Lecz będą musiały na nią zasłużyć


O czym przeczytasz?

Frankowicze czekają na przewalutowanie

Ostatnio widać mocne przyspieszenie w kwestii przewalutowania kredytundefinedw frankowych. Prawie nie ma dnia, aby nie pojawiła się jakaś informacja, ważna dla frankowiczundefinedw. Teraz głos w tej sprawie zabrał Narodowy Bank Polski.

Pomożemy, aleundefined

NBP zrobił to, na co wiele bankundefinedw czekało undefined zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu operacji przewalutowania kredytundefinedw na złotowe.

Zarząd Narodowego Banku Polskiego przychylnie przyjmuje inicjatywy bankundefinedw zmierzające do ograniczenia ryzyka prawnego walutowych kredytundefinedw mieszkaniowych przez porozumienia z kredytobiorcami. W tym kontekście Zarząd NBP może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytundefinedw walutowych na złote, na zasadach i według kursundefinedw rynkowych undefined czytamy w komunikacje NBP.

Ale bank centralny dodał, że pomoc banku centralnego będzie możliwa po spełnieniu kilku warunkundefinedw.

Czego żąda NBP?

Przede wszystkim bank centralny chce, aby w przewalutowaniu wzięło udział jak najwięcej bankundefinedw, dzięki czemu ta operacja rozwiązałaby problem większości kredytundefinedw indeksowanych do franka w naszym kraju.

Z komunikatu wynika, że na razie deklarację udziału w przewalutowaniu złożyła tylko grupa bankundefinedw i najwyraźniej jest ona za mała, aby skłonić NBP do wspundefinedłpracy. Jednak samo złożenie obietnicy pomocy przez NBP może sprawić, że ta grupa szybko się powiększy.

Banki też powinny przedstawić undefinedwiarygodną informacjęundefined, że klienci będą zainteresowani przewalutowaniem. To oznacza zapewne, że wkrundefinedtce zadłużeni we frankach będą otrzymywać zapytania ze swoich bankundefinedw, czy są gotowi na zmianę waluty swojego kredytu. Taką akcję zapowiadał niedawno prezes Związku Bankundefinedw Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Kolejny warunek to zgoda na przewalutowanie ze strony właścicieli bankundefinedw, co wykluczy ewentualne skargi czy pozwy, związane ze stratami, jakie przewalutowanie może przynieść tym instytucjom. Poza tym banki muszą uzyskać pewność, że zawarte przez nie ugody nie będą kwestionowane pundefinedźniej przez klientundefinedw, a więc cała operacja nie skończy się nową falą pozwundefinedw.

Wreszcie undefined i to jest ostatni warunek undefined banki muszą przedstawić plany finansowe, ktundefinedre udowodnią, że są gotowe odbudować kapitał i wymagane wspundefinedłczynniki finansowe po przeprowadzeniu całej operacji. A więc że będą w stanie wrundefinedcić do normalnej działalności bez uciekania się do pomocy państwa. Prezes NBP Adam Glapiński wiele razy mundefinedwił, że za problemy związane z kredytami frankowymi powinny zapłacić same banki.

Skąd ten pośpiech?

Powodundefinedw, dla ktundefinedrego wydarzenia wokundefinedł kredyt frankowych tak mocno przyspieszyły, jest kilka. Szybko rośnie liczba pozwundefinedw, ktundefinedre frankowicze składają przeciwko swoim bankom, a na dodatek zdecydowana większość spraw jest przez nich wygrywana. To powoduje, że banki muszą odkładać coraz większe kwoty (czyli tworzyć rezerwy) na wypadek przegrania kolejnych procesundefinedw.

Dodatkowo na załatwienie sprawy kredytundefinedw frankowych naciska Komisja Nadzoru Finansowego, ktundefinedrej przewodniczący, Jacek Jastrzębski, był pomysłodawcą całej operacji. To on zaproponował, aby banki rozwiązały problem poprzez przewalutowanie kredytundefinedw w taki sposundefinedb, jakby kredyty frankowe od początku były kredytami złotowymi, udzielonymi na identycznych warunkach, jakie banki oferowały w chwili podpisania umowy.

Jednak największe zagrożenie banki widzą w stanowisku Sądu Najwyższego. Pod koniec marca Izba Cywilna SN odpowie na pytania, dotyczące problemundefinedw prawnych, związanych z kredytami we frankach. Tych pytań jest sześć. Jeśli stanowisko SN będzie dla bankundefinedw niekorzystne, nie tylko przyspieszy wydawanie wyrokundefinedw w sprawach frankowiczundefinedw, ale może sprawić, że banki będą przegrywać każdy proces wytoczony przez takich klientundefinedw. Wtedy straty bankundefinedw byłyby ogromne undefined mogłoby się okazać, że banki będą musiały oddać wszystkie zapłacone przez klientundefinedw raty a także że nie będą w stanie odzyskać kwot, wypłaconych przy uruchomieniu kredytu. To oznaczałoby utratę pieniędzy znacznie większych niż te, ktundefinedre wiążą się z przewalutowaniem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!