Zła wiadomość dla banków. Już nie wezmą 3 tys. zł za zaświadczenie od klienta

Kolejna porażka banków w walce z frankowiczami. Już nie będą mogły żądać wielkich pieniędzy za zaświadczenie dotyczące kredytu


O czym przeczytasz?

Placówka bankowa

O tym, jak banki utrudniają życie frankowiczom, którzy zdecydowali się skierować sprawę swoich kredytów do sądów, najlepiej świadczą opłaty, jakie naliczały za zaświadczenia, potrzebne do pozwów.

Nawet 3 tys. zł za dokument

Jedną z częstych praktyk było powiązanie ceny wydania zaświadczenia z okres, jaki pozostał do spłaty kredytu. W efekcie, jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zdarzały się sytuacje, w której bank żądał od klienta 3 tys. zł za dokument, dotyczący kredytu z okresem spłaty 20 lat.

Innym przykładem była działalność Deutsche Banku, która również została opisana przez UOKiK. Ten bank również wiązał wysokość opłaty z okresem spłaty. Zdarzało się więc, że klientowi bank naliczył 1 600 zł za zaświadczenie dotyczące historii spłaty kredytu za okres 15 lat. A że klienci często potrzebowali więcej niż jednego zaświadczenia, te koszty były wyższe.

Jednak wystarczy 50 zł

Jak poinformował UOKiK, udało się skłonić banki do normalizacji cen zaświadczeń. Wszystko dzięki jednej karze w wysokości 4 mln zł, nałożonej na Deutsche Bank, czterem postępowaniom wyjaśniającym oraz, jak to określił urząd, „działaniom miękkim” w stosunku do trzech innych banków.

W efekcie instytucja, która chciała 3 tys. zł za zaświadczenie, zgodziła się obniżyć opłatę do 50 zł, niezależnie od okresu, którego ono dotyczy. Inny bank uznał, że za zaświadczenie może jednak wziąć 50 zł a nie 300 zł, jak dotychczas.

Jako że te opłaty były najbardziej dotkliwe dla frankowiczów, którzy podobnych zaświadczeń potrzebowali do złożenia pozwów, to ich obniżenie można uznać za kolejną przegraną instytucji finansowych w walce z tą grupą kredytobiorców.

Są jeszcze problemy do rozwiązania

Jednak nie wszystkie problemy, związane z zaświadczeniami, zostały rozwiązane. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, banki powinny wprowadzić limit opłat w sytuacji, kiedy klient potrzebuje kilku zaświadczeń, dotyczących jednego kredytu. Zwykle koszt każdego zaświadczenia liczony jest oddzielnie, więc mimo wszystko powoduje to, że klienci muszą wyłożyć w takiej sytuacji większą kwotę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat