Najwyższe budynki w Polsce

Wielkie metropolie projektują coraz wyższe budynki. Wśród najwyższych wieżowców znajdziemy Pałac Kultury i Nauki, czy Sky Tower. Jakie inne budynki zaliczane są do najwyższych? Przedstawiamy je w naszym rankingu Top 10 najwyższych budynków w Polsce.

Panorama Warszawy z widokiem na wieżowce

Numer 10

Olivia Star, Gdańsk

Ranking otwiera Gdańsk i mierzący 180 m budynek Olivia Star. To najwyższy budynek Trundefinedjmiasta, a z jego tarasu widokowego można podziwiać wspaniały trundefinedjmiejski krajobraz. Widać z niego port w Gdyni, molo w Sopocie, a nawet Hel. Z najwyższych pięter Olivii mogą korzystać mieszkańcy - odwiedzić ogrundefinedd zimowy, restauracje i kawiarnie.

Numer 9

Złota 44, Warszawa

Na 9 miejscu Warszawa i wieżowiec na Złotej 44, znany także pod nazwą Residential Tower. Budowę tego budynku rozpoczęto w 2008 roku, a autorem projektu jest światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Ten wybitny architekt jest autorem takich miejsc jak: Muzeum Żydowskie w Berlinie czy wieża postawiona w miejsce World Trade Center. A ile mierzy budynek na Złotej? Dokładnie 192 metry.

Numer 8

Rondo 1, Warszawa

Numer 8 mierzy także 192 metry. Jego budowę rozpoczęto w 2003 roku, a trzy lata pundefinedźniej ukończono. To budynek pełen innowacji, wieżowiec jest zasilany całkowicie energią wiatrową. Jest także pierwszym budynkiem w tej części Europy, w ktundefinedrym zastosowano DALI. Jest to system, ktundefinedry umożliwia sterowanie 36 000 żarundefinedwek oraz 4 000 żaluzji w obiekcie, aby dostosowywać je do warunkundefinedw zewnętrznych.

Numer 7

Q22, Warszawa

Przenosimy się trochę wyżej, bo na wysokość 195 metrundefinedw i odwiedzamy warszawski wieżowiec Q22. Pod literą Q w nazwie budynku kryje się odniesienie do architektonicznej inspiracji dla struktury tego wieżowca, ktundefinedrym był kryształ kwarcu. Q22 powstał na miejscu dawnego hotelu Mercure, podczas rozbiundefinedrki wszystkie materiały poddano recyklingowi i ponownie wykorzystano przy budowie nowego wieżowca. Bardzo popieramy takie praktyki!

Numer 6

Skyliner, Warszawa

Skyliner mierzy 195 metrundefinedw, jego budowę rozpoczęto w 2016 roku. Z jego okien można podziwiać piękna panoramę Warszawy. W projekcie tego wieżowca postawiono na rozwiązania sprzyjające naturze. Na dachu budynku zainstalowano panele solarne. Do podlewania roślin w budynku wykorzystuje się wodę deszczową, a fasadę budynku wykonano z inteligentnych materiałundefinedw, ktundefinedre chronią przed przegrzewaniem i utratą ciepła. Skyliner to krok naprzundefinedd w miasto przyszłości.

Numer 5

Warsaw Unit, Warszawa

Kolejny warszawski wieżowiec, ktundefinedry liczy 202 metry wysokości. Warsaw Unit powstaje od 2017 roku, a zakończenie budowy jest planowane na rok 2021. Z ostatniego piętra będzie można oglądać panoramę stolicy. W budynku po raz pierwszy w Polsce użyte zostanie rozwiązanie typu Dragon Skin. To kinetyczna fasada, ktundefinedra składa się z kilku tysięcy ruchomych płytek, ktundefinedre reagują ruchem na wiatr.

Numer 4

Sky Tower, Wrocław

Ten znajdujący się we Wrocławiu wieżowiec mierzy 212 metrundefinedw i ma 51 kondygnacji. Znajdują się w nim biura, apartamenty, a także centrum handlowe i punkty rekreacyjne. W założeniach miał przewyższać Pałac Kultury i Nauki i mieć 258 metrundefinedw, jednak zmiany w projektach sprawiły, że nie udało się osiągnąć takiej wysokości.

Numer 3

Warsaw Spire, Warszawa

Pierwszą trundefinedjkę otwiera Warszawa i Warsaw Spire. To budynek, ktundefinedry mierzy 220 metrundefinedw i posiada 49 kondygnacji. Jego budowę ukończono w 2016 roku. Wewnątrz budynku znajduje się oaza zieleni - plac z ogrodem, niewielkim jeziorem i strumieniem.

Numer 2

Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Pałac Kultury i Nauki mierzy 237 metrundefinedw, jego budowę zakończono w 1955 roku. Wybudowany w samym sercu stolicy, wciąż pozostaje najbardziej charakterystycznym budynkiem Warszawy. Aktualnie w jego wnętrzach ma swoją siedzibę wiele instytucji kulturalnych: muzea, kina, teatry, restauracje. A w Sali Kongresowej odbywają się koncerty. Taras widokowy na jego szczycie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Numer 1

Varso Tower, Warszawa

Czas na numer jeden. To Varso Tower, budynek o wysokości 310 metrundefinedw! Zbudowany niedaleko Dworca Centralnego, u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II, jest nazywany nową ikoną Warszawy. Varso Tower będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!