Najwyższe budynki w Polsce

Wielkie metropolie projektują coraz wyższe budynki. Wśród najwyższych wieżowców znajdziemy Pałac Kultury i Nauki, czy Sky Tower. Jakie inne budynki zaliczane są do najwyższych? Przedstawiamy je w naszym rankingu Top 10 najwyższych budynków w Polsce.

Panorama Warszawy z widokiem na wieżowce

Numer 10

Olivia Star, Gdańsk

Ranking otwiera Gdańsk i mierzący 180 m budynek Olivia Star. To najwyższy budynek Trójmiasta, a z jego tarasu widokowego można podziwiać wspaniały trójmiejski krajobraz. Widać z niego port w Gdyni, molo w Sopocie, a nawet Hel. Z najwyższych pięter Olivii mogą korzystać mieszkańcy - odwiedzić ogród zimowy, restauracje i kawiarnie.

 

Numer 9

Złota 44, Warszawa

Na 9 miejscu Warszawa i wieżowiec na Złotej 44, znany także pod nazwą Residential Tower. Budowę tego budynku rozpoczęto w 2008 roku, a autorem projektu jest światowej sławy architekt Daniel Libeskind. Ten wybitny architekt jest autorem takich miejsc jak: Muzeum Żydowskie w Berlinie czy wieża postawiona w miejsce World Trade Center. A ile mierzy budynek na Złotej? Dokładnie 192 metry.

 

Numer 8

Rondo 1, Warszawa

Numer 8 mierzy także 192 metry. Jego budowę rozpoczęto w 2003 roku, a trzy lata później ukończono. To budynek pełen innowacji, wieżowiec jest zasilany całkowicie energią wiatrową. Jest także pierwszym budynkiem w tej części Europy, w którym zastosowano DALI. Jest to system, który umożliwia sterowanie 36 000 żarówek oraz 4 000 żaluzji w obiekcie, aby dostosowywać je do warunków zewnętrznych.

 

Numer 7

Q22, Warszawa

Przenosimy się trochę wyżej, bo na wysokość 195 metrów i odwiedzamy warszawski wieżowiec Q22. Pod literą Q w nazwie budynku kryje się odniesienie do architektonicznej inspiracji dla struktury tego wieżowca, którym był kryształ kwarcu. Q22 powstał na miejscu dawnego hotelu Mercure, podczas rozbiórki wszystkie materiały poddano recyklingowi i ponownie wykorzystano przy budowie nowego wieżowca. Bardzo popieramy takie praktyki!

 

Numer 6

Skyliner, Warszawa

Skyliner mierzy 195 metrów, jego budowę rozpoczęto w 2016 roku. Z jego okien można podziwiać piękna panoramę Warszawy. W projekcie tego wieżowca postawiono na rozwiązania sprzyjające naturze. Na dachu budynku zainstalowano panele solarne. Do podlewania roślin w budynku wykorzystuje się wodę deszczową, a fasadę budynku wykonano z inteligentnych materiałów, które chronią przed przegrzewaniem i utratą ciepła. Skyliner to krok naprzód w miasto przyszłości.

 

Numer 5

Warsaw Unit, Warszawa

Kolejny warszawski wieżowiec, który liczy 202 metry wysokości. Warsaw Unit powstaje od 2017 roku, a zakończenie budowy jest planowane na rok 2021. Z ostatniego piętra będzie można oglądać panoramę stolicy. W budynku po raz pierwszy w Polsce użyte zostanie rozwiązanie typu Dragon Skin. To kinetyczna fasada, która składa się z kilku tysięcy ruchomych płytek, które reagują ruchem na wiatr.

 

Numer 4

Sky Tower, Wrocław

Ten znajdujący się we Wrocławiu wieżowiec mierzy 212 metrów i ma 51 kondygnacji. Znajdują się w nim biura, apartamenty, a także centrum handlowe i punkty rekreacyjne. W założeniach miał przewyższać Pałac Kultury i Nauki i mieć 258 metrów, jednak zmiany w projektach sprawiły, że nie udało się osiągnąć takiej wysokości.

 

Numer 3

Warsaw Spire, Warszawa

Pierwszą trójkę otwiera Warszawa i Warsaw Spire. To budynek, który mierzy 220 metrów i posiada 49 kondygnacji. Jego budowę ukończono w 2016 roku. Wewnątrz budynku znajduje się oaza zieleni - plac z ogrodem, niewielkim jeziorem i strumieniem.

 

Numer 2

Pałac Kultury i Nauki, Warszawa

Pałac Kultury i Nauki mierzy 237 metrów, jego budowę zakończono w 1955 roku. Wybudowany w samym sercu stolicy, wciąż pozostaje najbardziej charakterystycznym budynkiem Warszawy. Aktualnie w jego wnętrzach ma swoją siedzibę wiele instytucji kulturalnych: muzea, kina, teatry, restauracje. A w Sali Kongresowej odbywają się koncerty. Taras widokowy na jego szczycie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

 

Numer 1

Varso Tower, Warszawa

Czas na numer jeden. To Varso Tower, budynek o wysokości 310 metrów! Zbudowany niedaleko Dworca Centralnego, u zbiegu ulic Chmielnej i Jana Pawła II,  jest nazywany nową ikoną Warszawy. Varso Tower będzie nie tylko najwyższym budynkiem w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej!

 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement