Najciekawsze drzwi wejściowe z różnych stron świata

Bo najważniejsze jest pierwsze wrażenie.


O czym przeczytasz?

Są nieodłącznym elementem każdego domu, oddzielają prywatność od tego, co publiczne – drzwi, bo o nich mowa, mają ciekawe znaczenie symboliczne, które czerpie z tradycji ludowej. Przenoszenie panny młodej przez próg czy niewitanie się w progu to zwyczaje znane każdemu z nas.

Od drzwi najprawdopodobniej pochodzi także tradycja kłaniania się gospodarzowi domu. Jak podaje serwis porta.com.pl, dawniej wejścia były znacznie mniejsze niż obecnie - miały około 150 cm wysokości. Chodziło o to, by jak najmniej ciepła uciekało z domu. Niewielki rozmiar wejścia powodował, że ludzie - chcąc nie chcąc - „kłaniali” się w progu.

Wybierając drzwi do domu, chcemy by były bezpieczne, ale i gustowne. Niektórzy pozwalają sobie dodatkowo na odrobinę fantazji.

Zapraszamy na nasz przegląd najoryginalniejszych drzwi wejściowych z różnych stron świata. Które z nich najbardziej trafiają w Twój gust?

Włochy

Burano to włoska wyspa, położona na Lagunie Weneckiej. Zamieszkuje ją około 4 tys. osób.

Miejsce słynie z kolorowych domów, których barwy - przy słonecznej pogodzie - wręcz "rażą" w oczy. Legenda głosi, że niegdyś żony rybaków malowały domy na jaskrawo, aby ułatwić mężom bezpieczny powrót z połowu. Rażące kolory okazywały się bardzo pomocne, głównie ze względu na fakt, że jesienią i zimą rejon Laguny Weneckiej zwykle tonie we mgle.

Burano, Włochy

Japonia

Drzwi przedstawione na poniższej fotografii znajdują się w Japonii, a ich pomysłodawcą jest wielokrotnie nagradzany japoński projektant ogródów - Kazuyuki Ishihara.

Jego najsłynniejszym dziełem jest ogród rzemieślniczy „Green Switch” ”, którego tematem przewodnim jest przejście ze środowiska miejskiego do naturalnego. Ogród jest skąpany w skrzypach, irysach, klonach i mchach. Ma dwa wodospady i japońską herbaciarnię.

Japonia

Dania

Te nietypowe drzwi z kolorowymi karmnikami dla ptaków możesz zobaczyć w Kopenhadze. Choć w rzeczywistości karmniki stanowią atrapę, bez wątpienia cieszą oko. Kopenhaga, Dania

Indie

W Indiach złoto jest kolorem dominującym i niezwykle cenionym, często zdobi fasady budynków, meble i dodatki. Drzwi z poniższej fotografii znajdują się w hinduskim mieście Dżajpur. Ich charakterystycznym elementem są pawie, które chronią mieszkańców przed niebezpieczeństwami, czyhającymi na zewnątrz. 

Jaipur, Indie

Maroko

Drzwi z poniższego obrazka zdobią jeden z budynków marokańskiego miasta Fez. Połączenie pomarańczy, fioletu, żółci i błękitu tworzy finezyjną mozaikę.

Fes, Maroko

USA

Nowojorska dzielnia Soho to miejsce, w którym kwitnie sztuka, jednak drzwi z numerem 102 przy Greene Street są jedyne w swoim rodzaju. Nieżyjący już artysta - William Tarr zaprojektował je do własnego domu. Kraty rzeczywiście otwierają się od wewnątrz, dzięki czemu można nie tylko wyjrzeć przed budynek, ale i porozmawiać z przechodniami, bez otwierania drzwi.

Nowy Jork, USA

Maroko

Szafszawan to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Zainteresowanie budzi zarówno jego wygląd, jak i historia, które mają zresztą wspólny mianownik. Do 1930 r. w mieście żyło wielu Żydów. To właśnie oni pomalowali znaczną jego część na niebiesko, aby w ten sposób "zbliżyć się ku niebu". Choć obecnie społeczność żydowska w Szafszawanie jest bardzo nieliczna, miasto pozostaje najbardziej niebieskim miejscem na świecie.

Chefchaouen, Moroko

Chiny

Czy wiesz, że piwonie pochodzą z Chin? Choć są to rośniny wymagające i zazwyczaj dosyć trudne w uprawie, każdemu kto o nie zadba, zrekompensują wysiłek pięknym, różanym zapachem. Poniższe drzwi znajdują się w pekińskiej dzielnicy Art Zone 798, która powstała na terenie dawnej fabryki, zbudowanej w latach 50. XX wieku przez inżynierów dawnej NRD. 

Pekin, Chiny

USA

Zmuszają do myślenia, pobudzają zmysły, inspirują - te finezyjne drzwi z motywem religijnym strzegą wnętrza jednego z budynków w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. 

USA

Niemcy

Wustrow to niemiecka gmina, położona na półwyspie Fischland. Jej nazwa pochodzi od słowiańskiego słowa od "ostrov", czyli „wyspa”. Drzwi z poniższej fotografii znajdziesz na froncie jednego z tamtejszych domów.

 Wustrow, Niemcy

Zdjęcia pochodzą ze stron: Earth Porm, Placeaholic

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement