Mroczny genius loci. Seriale kryminalne na lato - polecamy najnowsze polskie produkcje CANAL+ online

Na letnie wieczory, niezależnie od pogody, proponujemy surowe skandynawskie klimaty i ciemne peryferia ludzkiej natury, w doskonałych serialach CANAL+ online


O czym przeczytasz?

Na wakacje polecamy dwa doskonałe seriale kryminalne, które łączą nie tylko mocny scenariusz i świetne aktorstwo. Wspólnym dla obu produkcji motywem przewodnim jest atmosfera miejsca, w którym toczy się akcja filmów. Główną rolę, poza postaciami, odgrywa w nich specyfika podgranicznych rejonów Polski, ukazanych jako metafora poszukiwania granicy między dobrem a złem. Otoczenie jednocześnie kształtuje i reprezentuje wewnętrzny świat bohaterów, pełen duchów przeszłości i głęboko skrywanych tajemnic.

KRUK Serial Canal+

Kruk. Ciemna strona Podlasia

9 lipca w serwisie CANAL+ online odbyła się premiera pierwszego odcinka drugiego sezonu serialu CANAL+ online KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI.

Wszystkim miłośnikom mrocznych dreszczowców polecamy obejrzenie również pierwszego sezonu KRUK. SZEPTY SŁYCHAĆ PO ZMROKU – serialu, który „wbija w fotel” od pierwszego odcinka i nie pozwala nam spać spokojnie, dopóki nie dowiemy się, co wydarzy się dalej.

Akcja serialu rozgrywa się w Białymstoku, do którego, główny bohater – komisarz łódzkiego wydziału kryminalnego Adam Kruk, grany przez znakomitego w tej roli Michała Żurawskiego, powraca po latach, by prowadzić policyjne śledztwo. Mężczyzna musi nie tylko zmierzyć się ze sprawą porwanego jedenastoletniego chłopca i lokalnych korupcyjnych układów, ale także stawić czoła własnym demonom - traumie z przeszłości, która kładzie się cieniem na całym życiu bohatera. Postaci policjanta przez cały czas, poza psychicznymi, towarzyszą dolegliwości fizyczne – silny ból kręgosłupa nie pozwala mu funkcjonować bez mocnych środków przeciwbólowych, które wprowadzają go w dziwny stan zamroczenia. W oddzieleniu spraw prywatnych od zawodowych nie pomaga również powrót natrętnego przyjaciela sprzed lat…

KRUK Serial Canal+

Podlasie, na terenie którego rozgrywa się akcja, jest miejscem pełnym kontrastów, gdzie zło i dobro mają wiele twarzy. Z jednej strony autorzy serialu pokazują Białystok jako pole działalności lokalnych nacjonalistycznych band i półświatka związanego z przemytem z Białorusi. Z drugiej strony tereny te przedstawione są jako zielona kraina przepełniona mistycyzmem i magią dawnych obrządków. Ten porządek uosabia postać starej kobiety, Szeptuchy, która jest kimś w rodzaju lokalnej szamanki. Odprawiając tradycyjne rytuały Szeptów odczynia złe uroki i uzdrawia dusze. Szeptucha pełni również funkcję wyroczni, jest moralnym kompasem naprowadzającym bohaterów na właściwą drogę, a także głosem mądrości płynącej z serca.

Klangor. Świnoujście w mroku

KLANGOR Serial Canal+

„Klangor” to serial CANAL+ online, w którego głównych rolach wystąpili Arkadiusz Jakubik, Maja Ostaszewska, Wojciech Mecwaldowski, Piotr Witkowski, Katarzyna Gałązka, Matylda Giegżno oraz Maciej Musiał.

W niewyjaśnionych okolicznościach ginie nastolatka, córka psychologa więziennego Rafała Wejmana, granego brawurowo przez Arkadiusza Jakubika. Ojciec, niezależnie od policyjnego śledztwa, rozpoczyna desperackie poszukiwania córki na własną rękę. Dramatyczna sytuacja, w której nagle znalazła się rodzina uwidacznia kryzys wzajemnych relacji oraz wystawia wszystkich jej członków na ciężką próbę. Wątek zaginięcia splata się ze sprawą zabójstwa, które również uderza w lokalną społeczność. Do tego rozpoczyna się więzienne dochodzenie w sprawie nielegalnego handlu dopalaczami i ucieczką więźnia. Wokół sprawy narasta zmowa milczenia.

KLANGOR Serial Canal+

Niewątpliwym atutem serialu jest jego realizm. Postacie są ludźmi z krwi i kości ze wszelkimi ludzkimi słabościami. Bohaterowie tkwią w skomplikowanych relacjach, miotają się, stają przed moralnymi dylematami. Są jednocześnie skłonni do poświęcenia, jak i porywczy czy brutalni. Główny bohater, pomimo wykonywania trudnego zawodu, jest człowiekiem empatycznym, ciepłym i budzącym sympatię. Jest tatą dwóch dorastających córek, na co dzień, z konieczności, samodzielnym rodzicem, ponieważ jego żona Magda (świetnie grana przez Maję Ostaszewską) pracuje na stałe w niedalekich Niemczech. Codzienność rodziny to ta codzienność, którą znamy, autentyczna, niepolukrowana i dlatego ujmująca.

Akcja serialu wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Intryga kryminalna jest wielowymiarowa, zbudowana w oryginalny sposób i nieprzewidywalna. Emocje bohaterów wiarygodne a ich zachowania, choć nie zawsze racjonalne, pozostają na wysokim poziomie realizmu. To wszystko sprawia, że film jest połączeniem dramatu, powiedziałabym w duchu szekspirowskim, z rasowym mocnym thrillerem w najlepszym skandynawskim wydaniu.

KLANGOR Serial Canal+

Słowo klangor oznacza zaśpiew żurawia, który zwiastuje wiosnę. Słyszymy go znad wody, zza lasu, z oddali, niczym sygnał zapowiadający zmianę. Razem z bohaterami serialu chwytamy się tego niedostrzegalnego strzępka nadziei w pozimowym mroku.

Ważną rolę w serialu odgrywa miejsce osadzenia akcji. Okolice Świnoujścia to krajobraz dość dla Polski nietypowy, filmowo niewyeksploatowany. Północno-zachodnie przygraniczne tereny mają tu aurę pewnej surowości, skandynawskie nikłe światło, mienią się odcieniami szarości. Depresyjną atmosferę wzmacnia pora roku – przedłużająca się, bezśnieżna zima. Wilgotny chłód przenika wszystko, w znaczeniu metaforycznym wdziera się również do relacji międzyludzkich. Nie bez znaczenia jest fakt, że wydarzenia rozgrywają się nad wodą, na wyspie, na którą można się dostać jedynie promem. Wszechobecność wody (rozlewiska) dodaje plenerom przestrzeni. Woda jest także symbolem wszystkich skrywanych tajemnic. Jest więc bliska i daleka jednocześnie, podobnie jak rozwiązanie zagadki.

KLANGOR Serial Canal+

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement