Najem mieszkania w Londynie tańszy niż przed pandemią. Ale i tak pochłania ponad połowę brytyjskiej pensji

Jeśli ktoś rozważa przeprowadzkę do Londynu, to teraz jest dobry moment. Najem mieszkań w tym mieście wyraźnie potaniał


O czym przeczytasz?

Widok Londynu

Pandemia sprawiła, że na całym świecie spadły ceny najmu mieszkania. Dotyczy to także największych miast w Europie.

Londyn bardziej dostępny cenowo

W 2020 roku na najem mieszkania w Londynie trzeba wydać 61 proc. przeciętnej brytyjskiej płacy – informuje serwis propertywire.com. To spory spadek, bo jeszcze 4 lata temu, w 2016 roku, wynajem mieszkania w Londynie pochłaniał aż 80 proc. przeciętnej płacy.

W innych miastach brytyjskich również zrobiło się taniej. W 2020 roku za mieszkanie w Oksfordzie trzeba było zapłacić połowę średniej płacy, w Brighton – 44 proc., a w Cardiff – ledwie 31 proc.

Na świecie także taniej

Na świecie również wynajem potaniał. Największa zmiana nastąpiła w dużych miastach Ukrainy, czyli w Kijowie, Lwowie i Charkowie. Ale nadal wynajem mieszkania w tych miastach kosztował prawie całą przeciętną miesięczną pensję na Ukrainie.

Pod względem stosunku ceny do przeciętnej płacy tanio jest w… Szwajcarii. Na przykład w Lugano wynajem mieszkania kosztuje zaledwie 17 proc. przeciętnej pensji, podczas gdy cztery lata temu było to 36 proc., a więc nadal stosunkowo niewiele.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement