25 najdroższych miast i 25 najdroższych powiatów w Polsce. Tam mieszkania kosztują najwięcej

Najdroższym miastem w Polsce nie jest Warszawa


O czym przeczytasz?

Panorama Sopotu

Wreszcie jest wiadomość, która może nieco poprawić humory warszawiaków, narzekających na wysokie ceny mieszkań w stolicy. Otóż okazuje się, że Warszawa wcale nie jest najdroższym miastem w Polsce.

Skąd wzięliśmy ceny mieszkań?

Aby sprawdzić, które duże miasto (czyli funkcjonujące na prawach powiatu) jest najdroższe w Polsce, sięgnęliśmy po informacje z Banku Danych Lokalnych. Tam GUS udostępnia m.in. informacje o cenach mieszkań, wynikających z przeprowadzonych transakcji. Wzięliśmy pod uwagę medianę, a więc rodzaj średniej, przy wyliczaniu której nie bierze się pod uwagę najdroższych i najtańszych mieszkań. Mediana po prostu lepiej pokazuje przeciętne ceny, płacone przy zakupie mieszkań i domów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Najnowsze dane pochodzą z IV kwartału 2019 roku.

Sopot

Najdroższe miasto w Polsce

Dane zebrane przez GUS nie pozostawiają wątpliwości – najdroższym miastem w Polsce jest Sopot. Tam przeciętna cena 1 metra kwadratowego  mieszkania lub domu wynosi aż 11 130 zł. Oczywiście, Sopot to znany kurort, słynący z pięknych plaż, wielkiego mola i willowej zabudowy, jednak cena metra robi naprawdę duże wrażenie.

Warszawa

Panorama Warszawy

Dopiero na drugim miejscu uplasowała się Warszawa. W IV kwartale 2019 roku przeciętna cena 1 metra kwadratowego w stolicy wynosiła 9 120 zł. Ale ta cena zaskakuje już nieco mniej, w końcu Warszawa to największe i najbogatsze miasto w Polsce.

Kraków

Panorama Krakowa

Na trzecim miejscu znalazł się Kraków. Cena 1 m kwadratowego mieszkania w tym mieście wynosiła 8 102 zł. Przyczyn jest kilka – Kraków to obecnie drugie co do wielkości miasto w Polsce, bogate i szybko rozwijające się, ale przede wszystkim bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.

Świnoujście

Promenada w Świnoujściu

I to kolejna niespodzianka w zestawieniu – czwartym dużym miastem pod względem ceny nieruchomości jest Świnoujście. Tutaj cena 1 metra kwadratowego to 7 883 zł.

Na tak wysoki koszt nieruchomości wpływa nie tylko nadmorskie położenie miasta, co sprawiło, że jest ono jednym z bardziej znanych polskich kurortów, ale także bliskość Niemiec. Dodatkowym czynnikiem jest fakt, że miasto leży na dwóch wyspach, co ogranicza powierzchnię zabudowy.

Gdańsk

Stare miasto w Gdańsku

Na piątym miejscu pod względem ceny mieszkań znalazł się Gdańsk. Tam 1 metr kwadratowy lokalu kosztuje 7 667 zł, a więc znacznie mniej niż w sąsiednim Sopocie.

Inne drogie miasta

Poniżej publikujemy pełne zestawienie 25 najdroższych miast na prawach powiatu. Kolejne na liście są Gdynia, Poznań, Wrocław, Lublin i Toruń.

W tym gronie uwagę zwraca Lublin, który okazuje się najdroższym z dużych miast położonych na wschód od Wisły, oraz Toruń. To ostatnie miasto to jedno z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, jednak wyraźnie droższe od Bydgoszczy, gdzie przeciętna cena 1 metra kwadratowego mieszkania jest o blisko 500 zł niższa.

W pierwszej piątce najdroższych dużych miast w Polsce znalazły się dwie miejscowości, Sopot i Świnoujście, gdzie cena mieszkań jest wyższa niż w stolicach województw, do których należą. Sopot jest droższy niż Gdańsk, a Świnoujście od Szczecina, gdzie metr mieszkania kosztuje 5 285 zł.

Takich miast jest więcej. Mieszkania w Skierniewicach są droższe niż w Łodzi (o przeszło 150 zł za metr kwadratowy, nieruchomości w Łomży kosztują więcej niż w Białymstoku (różnica na metrze to 120 zł), a lokale w Tychach są droższe niż w Katowicach (choć tylko o 32 zł na metrze).

Tabela z danymi

Ceny mieszkań w powiatach

Ponieważ nasze zestawienie obejmuje wyłącznie duże miasta na prawach powiatu, sprawdziliśmy jeszcze przeciętne ceny we wszystkich powiatach w kraju. I o ile pierwsza dwójka rankingu powiatowego jest taka sama jak w przypadku zestawienia dotyczącego dużych miast, to kolejne pozycje mogą zaskakiwać.

Powiat tatrzański

Wśród powiatów trzecim pod względem cen mieszkań okazał się powiat tatrzański. Tam za metr kwadratowy lokalu trzeba zapłacić niewiele mniej niż w Warszawie, bo 9 098 zł. Nic dziwnego, bo powiat tatrzański obejmuje stolicę polskich Tatr, czyli Zakopane, i inne znane miejscowości górskie, w tym Bukowinę Tatrzańską, Białkę Tatrzańską i Biały Dunajec.

Powiat kamieński

Czwarty w tym zestawieniu jest powiat kamieński. Przeciętna cena metra kwadratowego to 8 719 zł. Wprawdzie stolicą powiatu jest Kamień Pomorski, ale wiele osób znacznie lepiej zna inne tamtejsze miejscowości – Międzyzdroje, Dziwnów i Dziwnówek.

Morze wygrywa z Mazowszem i górami

Dopiero na piątym miejscu znalazł się Kraków, a potem na liście są dwa powiaty i dwa miasta na prawach powiatu, leżące nad morzem. Generalnie z danych zebranych przez GUS wynika, że ceny mieszkań w miejscowościach nadmorskich należą do najwyższych w kraju. W pierwszej dwudziestce piątce najdroższych znalazło się aż 9 powiatów nadmorskich.

Drogo jest także na Mazowszu – w naszym zestawieniu znalazło się 5 miejscowości i powiatów z tego regionu. Jeśli idzie o powiaty górskie, to poza tatrzańskim w naszym zestawieniu znalazł się powiat myślenicki.

Tabela z danymi

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement