Najdłuższy blok w Polsce ma prawie kilometr. Pocztę roznosi czterech listonoszy

Budynki biją różne rekordy. Bywają najdroższe, najwyższe, najstarsze. Falowiec w Gdańsku jest najdłuższy w Polsce. Turyści go fotografują, a mieszkańcy żyją zwyczajnie.


O czym przeczytasz?

Falowiec na europejskim podium

Ma 860 metrundefinedw długości, 11 kondygnacji, a na nich aż 1792 mieszkania. Żyje tam około 6 tys. mieszkańcundefinedw, czyli mniej więcej dwa razy tyle, co na Helu. Pocztę dostarczać musi aż czterech listonoszy.

Aby odwiedzić znajomego, ktundefinedry mieszka na drugim końcu budynku, można podjechać autobusem. To tylko trzy przystanki. W Europie dłuższy jest tylko Karl-Marx-Hof (1100 m), ktundefinedry znajduje się w Wiedniu oraz rzymski Corviale (980 m).

Kultowy, ale nie bez wad

Takich budynkundefinedw znajdziemy w Gdańsku aż osiem. Jednak falowiec na Obrońcundefinedw Wybrzeża jest najdłuższy. Dlaczego falowiec? Przez kształt. Budynek undefinedłamie sięundefined w charakterystyczny sposundefinedb, ktundefinedry przypomina morską falę.

To blok, obok ktundefinedrego trudno przejść obojętnie. Nawet wśrundefinedd samych mieszkańcundefinedw znajdują się zarundefinedwno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy. Jedni zwracają uwagę na architektoniczne wady, wątpliwą estetykę i zimne mieszkania. Inni doceniają lokalizację (położony jest około kilometr od morza), i zmiany, jakie zachodzą w samym budynku oraz jego otoczeniu.

REKLAMA
Advertisement

Pekin undefined warszawski rywal

Niektundefinedrzy są zdania, że tytuł najdłuższego budynku w Polsce należy się warszawskiemu Pekinowi. Przyczundefinedłek Grochowski, bo taka jest jego oficjalna nazwa, ma aż 1,5 kilometra długości. Znajduje się na Pradze Południe. Powstał w latach 1969-1974.

Pekin składa się z 22 blokundefinedw liczących od 3 do 7 pięter. Konstrukcja załamuje się osiem razy pod kątem prostym. Przez to, że nie tworzy spundefinedjnej linii, nie jest zwykle wymieniany jako najdłuższy budynek w Polsce.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement