Stare mury w nowej odsłonie - zobacz 10 najbardziej oryginalnych projektów rewitalizacji z całego świata

Mieszkania w starym silosie zbożowym, opera w fabryce cukru, hotel w więzieniu i wiele innych.


O czym przeczytasz?

Rewitalizacja starych nieruchomości to proces skomplikowany i zazwyczaj wymagający potężnych nakładów finansowych. W wielu przypadkach bardziej opłacalne okazuje się wyburzenie zniszczonego budynku i postawienie w jego miejscu zupełnie nowej konstrukcji. Niektórzy decydują się jednak podjąć ryzyko i zaadaptować stary budynek na obiekt o całkiem innej funkcji.

Serwis Bored Panda opublikował ostatnio zdjęcia oryginalnych projektów rewitalizacji z całego świata. My wybraliśmy spośród nich 10 - naszym zdaniem - najciekawszych, zidentyfikowaliśmy je i krótko opisaliśmy. Która z inwestycji zrobiła na Tobie największe wrażenie?

Apartament w starej wieży obserwacyjnej

Apartament z fotografii znajduje się w amerykańskim stanie Tennessee i został zbudowany w starej wieży obserwacyjnej. Autorem projektu jest pracownia Pfeffer Torode Architecture. Na jej stronie internetowej możemy przeczytać, że klientom zależało na stworzeniu kameralnej przestrzeni, na której mogliby przyjąć gości, zrelaksować się i odpocząć od miejskiego zgiełku. 

apartament w starej wieży

Fot. Bored Panda, reddit.com

Mieszkania, biura i sklepy w zbiornikach gazu

Cztery okazałe zbiorniki gazu istnieją w Wiedniu od 1896 r. W latach 1995-2001 przekształcono je w budynki o funkcjach mieszanych - dziś znajduje się tu m.in: ponad 600 mieszkań, biura, sklepy, akademik, archiwum miejskie i kino.

rewitalizacja starych murów

Fot. Bored Panda, reddit.com

Wymarzone mieszkanie w dawnym kościele

Takim zdjęciem, podzieliła się z użytkownikami portalu Reddit.com, Brytyjka, działająca pod pseudonimem "Misterzee". Kobieta cztery lata temu wprowadziła się do swojego nowego mieszkania, powstałego we wnętrzach dawnego, wybudowanego w stylu wiktoriańskim kościoła.

Stary Kościół

Fot. Bored Panda, reddit.com

Akademik w silosie zbożowym

Budynek, służący niegdyś za silos zbożowy pochodzi z lat 50. XX w. i znajduje się w Oslo. Obiekt został przekształcony w 19-piętrowy dom studencki. Inwestycja pochłonęła około 30 milionów dolarów, jednak nie obyło się bez problemów. W 2008 r. ponad 70 mieszkańców budynku zostało ewakuowanych, po tym jak okazało się, że przeciekające cysterny spowodowały rozprzestrzenianie się pleśni. Szkody oszacowano na 3-5 milionów dolarów.

stary silos

Fot. Bored Panda, reddit.com

Hotel w dawnym więzieniu 

Brytyjski hotel Malmaison Oxford Castle budzi ciekawość, ale też odrobinę grozy. Do 1996 r. działało tu więzienie. Gdy zostało zamknięte, obiekt przejęła sieć hoteli Malmaison, która specjalizuje się w przekształcaniu zabytkowych budynków w butikowe hotele. Na koncie ma już m.in. rewitalizacje starego kościoła, sortowni pocztowej i domu publicznego.

stare więzienie

Fot. Bored Panda, reddit.com

Restauracja w starej drukarni 

Działający w Tbilisi hotel Stamba powstał w 2018 r. w starym budynku największej gruzińskiej drukarni. We wnętrzu można podziwiać ogromne zabytkowe atria, korytarze i dziedzińce. Narożne, najbardziej luksusowe apartamenty mają przeszkloną ścianę, która daje widok na bujną roślinność, zaprojektowaną w centralnej części hotelu.

stara drukarnia

Fot. Bored Panda, reddit.com

Sala koncertowa w fabryce cukru

W latach 1899-1968 we włoskim mieście Parma działała fabryka cukru, którą następnie zaadaptowano na salę koncertową znaną jako Audytorium Paganiniego. Autorem projektu był Renzo Piano, który przekształcił industrialny „box” w wielką, przezroczystą „pozytywkę”, otwartą na otaczający ją park miejski, z libańskimi cedrami, jaworami i dębami.

W obiekcie znajduje się 780 miejsc siedzących.

dawna fabryka cukru

Fot. Bored Panda, reddit.com

Hotel w dawnym banku 

Luksusowy hotel Courtyard San Diego Downtown mieści się w dawnym budynku banku San Diego Trust and Savings. Pamiątką po dawnej działalności obiektu jest stary skarbiec, który przekształcono w salę konferencyjną. Uwagę zwracają przede wszystkim zamontowane w 1928 r. oryginalne drzwi skarbca, których ciężar przekracza 21 ton. 

stary bank

Fot. Bored Panda, reddit.com

Restauracja w gmachu dawnego dworca kolejowego

Wielokrotnie nagradzana restauracja z owocami morza Grand Concourse znajduje się w budynku stacji kolejowej Pittsburgh & Lake Erie w amerykańskim mieście Pittsburgh. Obiekt wyróżniają katedralne sklepienia z witrażami i marmurowe kolumny.

Budynek znajduje się nad brzegiem rzeki i oferuje widok na centrum Pittsburgha.

dawna stacja kolejowa

Fot. Bored Panda, reddit.com

Skatepark w starym kościele

Kościół świętego Liboriusza powstał w 1889 r. w amerykańskim mieście Saint Louis i istniał do 1992 roku.

Dziś w tym miejscu działa kryty skatepark, stworzony przez deskorolkarzy i zawodników BMX, zrzeszonych w grupie Sk8 Liborius. 

skate park w Kościele

Fot. Bored Panda, reddit.com

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement