Luksusowe domy z kontenerów

Te projekty udowadniają, że ze zużytych pojemników transportowych można stworzyć naprawdę ekskluzywną przestrzeń do życia.


O czym przeczytasz?

dom z kontenerów

Fot. Whitaker Studio

Na początek mam do Ciebie pytanie: gdybyś miał podać trzy rzeczy, z którymi kojarzy Ci się słowo "kontener", co by to było? Idę o zakład, że nic odwołującego się do luksusu. I taka odpowiedź wcale nie dziwi. Wystarczy sprawdzić definicję "kontenera" w słowniku języka polskiego. "Pojemnik o znormalizowanych wymiarach, używany do przechowywania i transportu towarów" - to nie brzmi ani trochę ekskluzywnie. 

A gdyby ten pojemnik zmodernizować? Wyposażyć w innowacyjny sprzęt i modne dodatki?

Poniżej prezentujemy pięć niezwykłych projektów domów, które choć powstały z kontenerów, z ich słownikową definicją mają niewiele wspólnego. Zobaczcie sami. 

Imitacja kwiatu, kwitnącego na pustyni 

Oszałamiający projekt z poniżego zdjęcia to dzieło londyńskiego projekta - Jamesa Whitakera. 200-metrowy dom składa się z 21 kontenerów wysyłkowych, których ustawienie przypomina kwiat, kwitnący na pustyni. W zasilanym energią słoneczną budynku zaplanowano kuchnię, salon, trzy sypialnie i tyle samo łazienek. 

Projekt powstał na życzenie Chrisa Hanleya, producenta filmowego, stojącego za takimi hitami kinowymi jak "American Psycho" czy "Buffalo '66". Budynek miał stanąć na jego 90-akrowej działce na kalifornijskiej pustyni, około jednej mili od Parku Narodowego Joshua. Ostatecznie producent zdecydował się jednak sprzedać ziemię wraz z projektem. Całość wycenił na 3,5 mln dolarów. 

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

Fot. Whitaker Studio

Nowoczesność, dopełniona stylem vintage

Budynek, zaprezentowany na poniższych zdjęciach znajduje się w Sewilli w Hiszpanii. Został zaprojektowany przez lokalnego architekta - Alejandro Martína Torrente.

Dom składa się z dwóch kontenerowych brył, wysuniętych w przeciwnych kierunkach, co sprawia, że jest nietuzinkowy, nieoczywisty i nowoczesny.

Wrażenie robią również jego wnętrza, które wyposażono w proste detale. Uwagę zwracają m.in. drewniane elementy, zastosowane na suficie oraz dodatki w stylu vintage, takie jak np. stary kredens czy fortepian.

Jednym z powodów, dla których domy kontenerowe zyskują coraz większą popularność jest czas ich budowy -  znacznie krótszy niż w przypadku metody tradycyjnej.

Według szacunków, do 2025 r. wartość globalnego rynku kontenerów sięgnie 73 mld dolarów. Dla porównania, w 2017 roku było to 44,7 mld dolarów. 

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

Fot. Instagram_@juancalagares

12 kontenerów, wypełnionych luksusem

Ta transformacja wzbudziła ostatnio ogromne zainteresowanie na Facebooku. Członek jednej z grup dyskusyjnych pokazał swój kontenerowy dom, powstały w mieście Waikato w Nowej Zelandii. 

Rezydencję tworzą: budynek główny oraz mały domek i garaż. Pierwszy został zbudowany z 12 kontenerów transportowych. 

W środku znajduje się: sześć sypialni, trzy toalety i tyle samo łazienek. Największe wrażenie na komentujących zrobiła jednak aranżacja wnętrz. 

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

Fot. Trade Me

Projektant amator i jego wymarzone cztery kąty

Amerykanin Will Breaux wykorzystał 11 kontenerów transportowych, aby zbudować swój wymarzony dom w Houston. Pojemniki ułożono jeden na drugim, tworząc trzypiętrowy budynek z tarasem na dachu. Breaux marzył o własnych czterech kątach od ponad 20 lat. Gdy w końcu zdecydował się zrealizować swój plan, nie mógł znaleźć architekta, który wykonałby dla niego idealny projekt. Ostatecznie, postanowił zrobić to samodzielnie.

Dlaczego kontenery? Powód jest prosty.

- Są mocne, trwałe, ognioodporne i odporne na huragany  - wyjaśnia Will Breaux.

Brak wykształcenia i doświadczenia w pracy przy projektowaniu nie przeszkodziły mu w stworzeniu czegoś niezwykłego. Jak sam przyznaje, o budowie czytał godzinami, a pierwszą rzeczą, którą zrobił, był szkic 3D. Dziś Breaux jest dumnym właścicielem imponującego domu o powierzchni około 250 mkw. Samodzielnie urządził też jego wnętrza.

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

dom z kontenerów

Fot. Will Breaux

Domy z kontenerów, budowane przez Polaków

Domy z kontenerów zyskują popularność także na polskim rynku. Coraz częściej można również usłyszeć o nowych firmach, wyspecjalizowanych w budowie z pojemników transportowych.

Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Flexicube, które zajmuje się wszystkim, co związane z szeroko rozumianą adaptacją kontenerów morskich.

Firma tworzy z nich m.in. showroomy, biura, domy weekendowe, mini-apartamenty i punkty sprzedaży żywności.

Posiada też gotowe modele, które może szybko zainstalować u klienta. Jeśli nie interesują Cię używane kontenery, FlexiCube zaadaptuje dla Ciebie nowy pojemnik.
Co ciekawe, kontenerowe realizacje polskiej firmy zobaczysz nie tylko na rodzimym rynku, ale i za granicą, m.in. w Niemczech czy Czechach.

projekt FlexiCube

projekt FlexiCube

projekt FlexiCube

projekt FlexiCube

Fot. Flexicube

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement