Luksusowe domy z kontenerów

Te projekty udowadniają, że ze zużytych pojemników transportowych można stworzyć naprawdę ekskluzywną przestrzeń do życia.


O czym przeczytasz?

dom z kontenerundefinedw

Fot. Whitaker Studio

Na początek mam do Ciebie pytanie: gdybyś miał podać trzy rzeczy, z ktundefinedrymi kojarzy Ci się słowo "kontener", co by to było? Idę o zakład, że nic odwołującego się do luksusu. I taka odpowiedź wcale nie dziwi. Wystarczy sprawdzić definicję "kontenera" w słowniku języka polskiego. "Pojemnik o znormalizowanych wymiarach, używany do przechowywania i transportu towarundefinedw" - to nie brzmi ani trochę ekskluzywnie.

A gdyby ten pojemnik zmodernizować? Wyposażyć w innowacyjny sprzęt i modne dodatki?

Poniżej prezentujemy pięć niezwykłych projektundefinedw domundefinedw, ktundefinedre choć powstały z kontenerundefinedw, z ich słownikową definicją mają niewiele wspundefinedlnego. Zobaczcie sami.

Imitacja kwiatu, kwitnącego na pustyni

Oszałamiający projekt z poniżego zdjęcia to dzieło londyńskiego projekta - Jamesa Whitakera. 200-metrowy dom składa się z 21 kontenerundefinedw wysyłkowych, ktundefinedrych ustawienie przypomina kwiat, kwitnący na pustyni. W zasilanym energią słoneczną budynku zaplanowano kuchnię, salon, trzy sypialnie i tyle samo łazienek.

Projekt powstał na życzenie Chrisa Hanleya, producenta filmowego, stojącego za takimi hitami kinowymi jak "American Psycho" czy "Buffalo '66". Budynek miał stanąć na jego 90-akrowej działce na kalifornijskiej pustyni, około jednej mili od Parku Narodowego Joshua. Ostatecznie producent zdecydował się jednak sprzedać ziemię wraz z projektem. Całość wycenił na 3,5 mln dolarundefinedw.

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

Fot. Whitaker Studio

Nowoczesność, dopełniona stylem vintage

Budynek, zaprezentowany na poniższych zdjęciach znajduje się w Sewilli w Hiszpanii. Został zaprojektowany przez lokalnego architekta - Alejandro Martundefinedna Torrente.

Dom składa się z dwundefinedch kontenerowych brył, wysuniętych w przeciwnych kierunkach, co sprawia, że jest nietuzinkowy, nieoczywisty i nowoczesny.

Wrażenie robią rundefinedwnież jego wnętrza, ktundefinedre wyposażono w proste detale. Uwagę zwracają m.in. drewniane elementy, zastosowane na suficie oraz dodatki w stylu vintage, takie jak np. stary kredens czy fortepian.

Jednym z powodundefinedw, dla ktundefinedrych domy kontenerowe zyskują coraz większą popularność jest czas ich budowy - znacznie krundefinedtszy niż w przypadku metody tradycyjnej.

Według szacunkundefinedw, do 2025 r. wartość globalnego rynku kontenerundefinedw sięgnie 73 mld dolarundefinedw. Dla porundefinedwnania, w 2017 roku było to 44,7 mld dolarundefinedw.

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

Fot. Instagram_@juancalagares

12 kontenerundefinedw, wypełnionych luksusem

Ta transformacja wzbudziła ostatnio ogromne zainteresowanie na Facebooku. Członek jednej z grup dyskusyjnych pokazał swundefinedj kontenerowy dom, powstały w mieście Waikato w Nowej Zelandii.

Rezydencję tworzą: budynek głundefinedwny oraz mały domek i garaż. Pierwszy został zbudowany z 12 kontenerundefinedw transportowych.

W środku znajduje się: sześć sypialni, trzy toalety i tyle samo łazienek. Największe wrażenie na komentujących zrobiła jednak aranżacja wnętrz.

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

Fot. Trade Me

Projektant amator i jego wymarzone cztery kąty

Amerykanin Will Breaux wykorzystał 11 kontenerundefinedw transportowych, aby zbudować swundefinedj wymarzony dom w Houston. Pojemniki ułożono jeden na drugim, tworząc trzypiętrowy budynek z tarasem na dachu. Breaux marzył o własnych czterech kątach od ponad 20 lat. Gdy w końcu zdecydował się zrealizować swundefinedj plan, nie mundefinedgł znaleźć architekta, ktundefinedry wykonałby dla niego idealny projekt. Ostatecznie, postanowił zrobić to samodzielnie.

Dlaczego kontenery? Powundefinedd jest prosty.

- Są mocne, trwałe, ognioodporne i odporne na huragany - wyjaśnia Will Breaux.

Brak wykształcenia i doświadczenia w pracy przy projektowaniu nie przeszkodziły mu w stworzeniu czegoś niezwykłego. Jak sam przyznaje, o budowie czytał godzinami, a pierwszą rzeczą, ktundefinedrą zrobił, był szkic 3D. Dziś Breaux jest dumnym właścicielem imponującego domu o powierzchni około 250 mkw. Samodzielnie urządził też jego wnętrza.

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

dom z kontenerundefinedw

Fot. Will Breaux

Domy z kontenerundefinedw, budowane przez Polakundefinedw

Domy z kontenerundefinedw zyskują popularność także na polskim rynku. Coraz częściej można rundefinedwnież usłyszeć o nowych firmach, wyspecjalizowanych w budowie z pojemnikundefinedw transportowych.

Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Flexicube, ktundefinedre zajmuje się wszystkim, co związane z szeroko rozumianą adaptacją kontenerundefinedw morskich.

Firma tworzy z nich m.in. showroomy, biura, domy weekendowe, mini-apartamenty i punkty sprzedaży żywności.

Posiada też gotowe modele, ktundefinedre może szybko zainstalować u klienta. Jeśli nie interesują Cię używane kontenery, FlexiCube zaadaptuje dla Ciebie nowy pojemnik.
Co ciekawe, kontenerowe realizacje polskiej firmy zobaczysz nie tylko na rodzimym rynku, ale i za granicą, m.in. w Niemczech czy Czechach.

projekt FlexiCube

projekt FlexiCube

projekt FlexiCube

projekt FlexiCube

Fot. Flexicube

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!