Najbardziej zaskakujące budynki świata

Zobacz jak wyglądają: rosyjski "bajgiel" mieszkalny, hotel z poukładanych na sobie kolorowych domków i biblioteka w kształcie półki z książkami.


O czym przeczytasz?

Ekologiczna wieża Tao Zhu Yin Yuan

"Tao Zhu Yin Yuan", znany rundefinedwnież jako "Agora Garde" to wieżowiec mieszkalny w Tajpeju na Tajwanie. Budynek ma prawie 100 metrundefinedw wysokości i zajmuje ponad 42 tys. mkw. Został zaprojektowany przez belgijskiego architekta - Vincenta Callebauta, a jego budowę ukończono w 2018 r. Wieżowiec posiada certyfikat LEED na poziomie Gold, przyznawany budynkom przyjaznym środowisku.

Wieżowiec na Tajwanie

Wielowarstwowy blok mieszkalny w Libanie

"Beirut Terraces" to wieżowiec mieszkalny położony w centrum Bejrutu w Libanie. Budynek ma 26 pięter i jest wysoki na 119,5 metra. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 r., a zakończyła sześć lat pundefinedźniej. Obiekt przykuwa wzrok, ponieważ sprawia wrażenie zbudowanego z wielu warstw - jedna na drugiej.

Beirut_Terraces

Rosyjski "Bublik" do zamieszkania

W Rosji radzieckiej powstało wiele niezwykłych budowli. Jedną z nich jest cylindryczny apartamentowiec, zbudowany w 1972 r. w moskiewskiej dzielnicy Ochakovo-Matveevskoe. Obiekt został zaprojektowany przez architekta Eugene Stamo i inżyniera Aleksandra Markelova. Od lat jest nazywany przez Rosjan "Bublikiem", ze względu na podobieństwo do bajgla (po rosyjsku "bajgiel" do "bublik"). W środku znajduje się 913 mieszkań.

Budynek w Moskwie

Kolorowy Stambuł

W 2013 r. absolwent architektury - Yener Torun postanowił wziąć udział w instagramowym eksperymencie, w ramach ktundefinedrego fotografował i zamieszczał w sieci tureckie budynki. Początkowo jego zdjęcia były czarno-białe, jednak gdy zaczęły zyskiwać coraz większą popularność, postanowił pundefinedjść o krok dalej. Zainspirowany kolorową sztuką uliczną w swoim rodzinnym Stambule, Torun zaczął fotografować wielobrawne budynki, wyrundefinedżniające się na tle "przytłumionych" barw tureckiej architektury.

Bloki w Turcji

Francuska "abrakadabra"

"Les Espaces d'Abraxas" to monumentalny kompleks apartamentundefinedw w miejscowości Noisy-le-Grand, nieopodal Paryża. Powstał w 1983 r., a za jego projekt odpowiada hiszpański architekt postmodernistyczny - Ricardo Bofill Taller. Inspirując się sztuką grecką, stworzył on trzy budynki. Największy nosi nazwę "Le Palacio" (pałac), nieco mniejszy to "Le Thundefinedundefinedtre" (teatr), a najmniejszy - "L'Arc" (łuk). We wszystkich trzech budynkach znajduje się łącznie około 600 mieszkań.

Kompleks "Les Espaces d'Abraxas" pojawił się m.in. w takich filmach jak undefinedBrazilundefined z Robertem de Niro, czy undefinedIgrzyska Śmierci. Kosogłos. Cz. 2undefined.

Budynek we Francji

"Chudy" dom w Amsterdamie

undefinedChudyundefined dom w Amsterdamie znajduje się przy skrzyżowaniu ulic: Prinsengracht i Nieuwe Leliestraat. Wąskich budynkundefinedw w holenderskiej stolicy nie brakuje. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: kiedyś w Amsterdamie wysokość podatkundefinedw od nieruchomości była zależna od rozmiaru elewacji budynku - im była szersza, tym więcej trzeba było zapłacić.

Chudy dom w Amsterdamie

Amerykańska biblioteka jak pundefinedłka z książkami

Biblioteka Centralna w amerykańskim Kansas City w stanie Missouri robi niezwykłe wrażenie, ponieważ wygląda jak pundefinedłka z książkami. Kompleks uchodzi za jeden z najbardziej niezwykłych budowli nie tylko w USA, ale i na świecie.

W zasobach biblioteki znajduje się wiele pozycji, związanych z lokalną historią Kansas City, w tym: pocztundefinedwki, zdjęcia, mapy i katalogi z najdawniejszych czasundefinedw. Można tu wypożyczyć także książki, broszury, czasopisma i inne materiały, dotyczące historii i kultury Afroamerykanundefinedw.

Biblioteka, ktundefinedra zwala z nundefinedg

Ta niesamowita biblioteka powstała w chińskim mieście Tiencin. Obiekt tworzy pięć budynkundefinedw, zaprojektowanych przez firmy architektoniczne z Rotterdamu i Korei Południowej. Bibliotekę otwarto w październiku 2017 r. W tym czasie, znajdowało się w niej 200 tys. książek.

Biblioteka ma 33,7 tys. mkw. Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się głundefinedwnie strefy wypoczynkowe i czytelnie. Wyżej ulokowano sale komputerowe, konferencyjne i biura, z kolei na dachu znajdują się dwa patia.

Co ciekawe, spośrundefinedd 60 regałundefinedw, tylko na 15 znajdują się książki. Na pozostałych umieszczono tabliczki z wydrukowanymi grzbietami książek. Wszystko ze względu na ograniczenia czasowe i przepisy przeciwpożarowe, ktundefinedre uniemożliwiły realizację pierwotnych planundefinedw. A te zakładały, że czytelnicy będą mieli dostęp do wszystkich pundefinedłek, z poziomu antresoli.

Biblioteka w Chinach

Tam, gdzie kiedyś gromadziły się bundefinedstwa

Mount Taimu to gundefinedra w chińskiej prowincji Fujian, ktundefinedra - według mitologii chińskiej - uważana była za miejsce gromadzenia się bundefinedstw z Morza Wschodniochińskiego. Znajduje się tu wiele malowniczych wodospadundefinedw, jaskiń, wzgundefinedrz i świątyń - jedną z najbardziej zachwycających jest Yipianwachan Copper Temple, sprawiająca wrażenie "zawieszonej" między skałami.

Świątynia w Chinach

Hotel z kolorowych domkundefinedw

Ten zaskakujący - nie tylko kształtem, ale i kolorystyką - hotel, mieści się w holenderskim mieście Zaandam i działa pod marką Inntel Hotels. W budynku znajduje się 159 pokoi, a poza tym: restauracja, jadalnia, kawiarnia, bar, pralnia i kantor wymiany walut. W hotelu działa rundefinedwnież wypożyczalnia rowerundefinedw.

Intell

Chiński Morpheus z 770 pokojami

Taki nietuzinkowy hotel znajduje się w chińskim Makau. Nazwano go Morpheusem i został otwarty w 2018 r. Budynek zaprojektowała prawcownia Zaha Hadid Architects.

Morpheus wyrundefinedżnia się na tle architektury miasta. Wśordku znajduje się 770 pokoi, a na dachu - spa i basen.

Hotel Morpheus

Kiedyś dom mieszkalny, teraz muzeum

Położona w pundefinedłnocnej Portugalii "Casa do Penedo" to dom, zbudowany z czterech dużych głazundefinedw, tworzących fundamenty, ściany i sufity. Budowa obiektu rozpoczęła się w 1972 r. i trwała około dwundefinedch lat. Nieruchomość była początkowo wykorzystywana przez właścicieli jako miejsce wypoczynku. Dziś "Casa de Penedo" to małe muzeum relikwii i fotografii, związanych z historią domu. Ze względu na swundefinedj niezwykły wygląd i wkomponowanie w otaczającą przyrodę, budynek stanowi nie lada atrakcję turystyczną.

Domek w Portugalii

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!