Kończą się pieniądze na dofinansowanie paneli fotowoltaicznych. Wnioski tylko do 6 grudnia

Osoby, które założyły sobie panele fotowoltaiczne, mają jeszcze tylko parę dni na złożenie wniosku o dofinansowanie. „Mój prąd” kończy się 6 grudnia


O czym przeczytasz?

Panele fotowoltaiczne na dachu domu

6 grudnia kończy się nabór wniosków o dofinansowanie dla osób, które założyły sobie panele fotowoltaiczne. To efekt wyczerpania się budżetu programu „Mój prąd”.

Pieniędzy zabrakło

W ramach programu „Mój prąd” każdy, kto założył sobie panele fotowoltaiczne, może uzyskać do 5 tys. zł. Warunkiem jest złożenie wniosku. A dokładnie – szybkie złożenie wniosku, bo termin upływa w niedzielę.

Z powodu wykorzystania podwyższonej alokacji w programie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW zamykają 7 grudnia br. nabór wniosków. Wnioski będzie można składać przez formularz zgłoszeniowy na stronie gov.pl do 6 grudnia br. włącznie – poinformował resort klimatu.

Pierwotny budżet programu wynosił 1 mld zł, ale został zwiększony o dodatkowe 100 mln zł. To jednak nie wystarczyło.

- Dodatkowe 100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w bardzo krótkim czasie zachęciło kolejne 20 tys. polskich rodzin do ubiegania się o wsparcie z „Mojego Prądu” – tłumaczy Michał Kurtyka, szef resortu klimatu.

Na pieniądze trzeba będzie poczekać

W ostatnim czasie liczba wniosków, jakie spływały w ramach programu, sięgała 2 tys. dziennie. Teraz tych wniosków może być jeszcze więcej, choć Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapewnia, że każdy, kto złoży prośbę o dofinansowanie, otrzyma wsparcie.

Ale nawał wniosków sprawi, że na pieniądze trzeba będzie poczekać.

- Przy tej liczbie złożonych wniosków zakładam, że ich ocena i wypłata dotacji potrwa do połowy 2021 r. – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Co dalej?

Brak pieniędzy nie oznacza końca programu „Mój prąd”. Paweł Mirowski mówi, że zostanie opracowany nowy program, wspierania fotowoltaiki. I nie tylko.

Równolegle pracujemy razem z resortem klimatu i środowiska nad nową odsłoną „Mojego Prądu”. Chcemy rozszerzyć program o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych” – mówi wiceprezes NFOŚiGW.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować