Miniaturowe domki, które skradły niejedno serce

Te mikroskopijne dzieła sztuki zobaczysz w Szwecji, Iraku i Wielkiej Brytanii.


O czym przeczytasz?

Przygotowanie projektu domu to zawsze spore wyzwanie, wymagające wiedzy technicznej, precyzji i kreatywności. Takich umiejętności potrzeba także przy planowaniu znacznie mniejszych, czasami wręcz mikroskopijnych konstrukcji. O domku dla lalek, zaprojektowanym przez Amerykanina - Jimmy'ego Landersa na życzenie żony - pisaliśmy już jakiś czas temu. Tym razem prezentujemy maleńkie konstrukcje, powstałe w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Iraku. To prawdziwa uczta dla oka.

Mini-budynki dla myszy zdobią szwedzkie ulice

Instagramowy profil @anonymouse_mmx założyła grupa artystundefinedw, ktundefinedrzy dodają magii szwedzkim ulicom, stawiając przy nich urocze, miniaturowe budynki. Pierwsze dzieła projektantundefinedw pojawiły się w 2016 r. w mieście Malmundefined undefined były to: mały sklepik z orzechami i włoska restauracja. Od tamtego czasu także w innych szwedzkich miastach powstało wiele fascynujących rękodzieł - od stacji benzynowych i sklepundefinedw po parki rozrywki, a nawet zamki. Co ciekawe, artyści podkreślają, że swoje domki tworzą dla myszy.

Jak podaje serwis Boredpanda.com, prowadzących profil @anonymouse_mmx połączyła miłość do światundefinedw, stworzonych przez szwedzką pisarkę Astrid Lindgren oraz tych z filmundefinedw Walta Disneya i Dona Blutha. Szczegundefinedlnie inspirowały ich małe stworzenia, żyjące tuż obok ludzi i wykorzystujące wyrzucane przez nich skrawki materiałundefinedw, resztki jedzenia i śmieci.

miniaturowy domek

miniaturowy domek

domek z drabinką

Fot. Instagram_@anonymouse_mmx

Dzielnice i zabudowy Iraku w wersji mikro

Alamedy Diorama urodził się w irackim mieście Karbala, około 100 km od Bagdadu. Dzieciństwo spędził z matką i ciotką. Jego ojciec trafił do wiezienia jako przeciwnik władzy Saddama Husajna. Wtedy też chłopiec zaczął uciekać w świat książek. Czytając, wyobrażał sobie, że żyje w innym świecie. Z czasem, postanowił stworzyć swoją własną mikroskopijną rzeczywistość - zaczął budować miniatury domundefinedw, sklepundefinedw, ulic.

Gdy zaczynał swoją artystyczną przygodę, był kompletnym laikiem. W internecie szukał poradnikundefinedw, z ktundefinedrych uczył się projektować i tworzyć. Jak sam przekonuje, gdy początkujący artysta ma palące pragnienie stworzenia czegoś wyjątkowego, nie powstrzyma go nawet brak materiałundefinedw. Dlatego do budowy swoich mikroskopijnych domkundefinedw używał wszystkiego, co akurat wpadło mu w ręce - od folii aluminiowych, przez spinacze do papieru po plastikowe pręty.

Początkowo, zdjęcia swoich rękodzieł zamieszczał na Facebooku, gdzie robiły one furorę, zapewniając artyście rzeszę fanundefinedw na całym świecie.

Dziś z dumą prezentuje efekty swojej pracy także na Instagramowym koncie @alamedydiorama.

dzielnica starych domundefinedw

Artysta podczas pracy

pokoik dziecięcy

Fot. Instagram_@alamedydiorama

Domki Jennifer Lavery, czyli ekstrawagancja, zdobienia i kwiaty

Pochodząca z Wielkiej Brytanii Jennifer Lavery tworzy miniaturowe domki dla lalek, ktundefinedre mebluje i dekoruje. We wnętrzach można zobaczyć bogate zdobienia, ekstrawaganckie meble i liczne dzieła sztuki. Przewija się w nich także motyw kwiatundefinedw, ktundefinedre zdobią np. tapety.

Jennifer pokazuje swoje dzieła na Instagramowym koncie @miniature_french_world, ktundefinedre śledzi 16,5 tysiąca osundefinedb.

domek dla lalek

miniaturowe dzieło sztuki

domek piętrowy

Fot. Instagram_@miniature_french_world

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!