W Tokio wynajmiesz mieszkanie od Ikei za mniej niż dolara miesięcznie

Meblowy gigant ze Szwecji w nietypowy sposób zachęca do urządzenia się na 10 mkw. Co ciekawe, na kilkakrotnie mniejszym metrażu będzie można niedługo zamieszkać także w Polsce.


O czym przeczytasz?

mikromieszkanie od Ikei

Fot. Ikea

Dzięki coraz większym możliwościom konstrukcyjnym i projektowym, życie na mikrometrażu może być naprawdę wygodne. Nic dziwnego, że tzw. tiny house'y zyskują coraz więcej zwoleników. Z roku na rok rośnie także liczba producentów takich konstrukcji.

Mikrobudownictwo to również pole do popisu dla firm z branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Sporymi osiągnieciami w tej dziedzinie może się pochwalić Ikea, która wielokrotnie promowała wygodnie urządzone, kompaktowe przestrzenie. Na szczególą uwagę zasługuje projekt "Tiny Homes", realizowany przez firmę w Japonii. W ramach przedsięwzięcia, meblowy gigant udostępnił na wynajem krótkoterminowy mieszkanie o powierzchni niecałych 10 mkw., w cenie... poniżej 1 dolara miesięcznie. Lokal będzie dostępny dla najemców do stycznia 2023 r.

Mieszkanie znajduje się w Tokio, w popularnej dzielnicy Shinkuju, w sąsiedztwie nowoczesnych wieżowców, licznych klubów nocnych, barów i restauracji. Wynajem w tej okolicy nie należy do najtańszych. Ceny pokoi zaczynają się od 49 tys. jenów (1 770 zł - według obecnego kursu) miesięcznie.

mikromieszkanie od Ikei

Fot. Ikea

Prawie 10 metrów za... 3,5 zł miesięcznie

Dwupoziomowe mieszkanie od Ikei ma dokładnie 9,94 mkw. W środku znajdują się: przedpokój, aneks kuchenny, łazienka i sypialnia, do której można dostać się po drabinie. Lokatorzy będą mieli do dyspozycji również pralkę, lodówkę, składany stół i regał z regulowanymi półkami.

Co ciekawe, Ikei udało się wygospodarować w mieszkaniu nawet miejsce na mini-garderobę i biurko z krzesłem obrotowym. We wnętrzu znajdują się też różnorodne dekoracje szwedzkiego producenta - obrazy, rzeźby i lampy.

Miesięczna stawka najmu wynosi 0,86 dolara, a więc - zgodnie z aktualnym kursem - około 3,54 zł. Czynsz nie obejmuje opłat za media. 

"Twarzą" kampanii "Tiny homes" został kultowy pluszowy rekin Ikei - Bl'haj, który w spotach i reklamach pełni rolę „agenta nieruchomości"

mikromieszkanie od Ikei

Fot. Ikea

Azja przyzwyczajona do ścisku 

Tokio jest obecnie najbardziej zaludnionym miastem na świecie. Znalezienie tu większej działki pod budowę domu graniczy z cudem, dlatego Japończycy, zasiedlający stolicę zostali zmuszeni do urządzania się na mikroskopijnych przestrzeniach.

Brak miejsca to poważne utrudnienie także innych azjatyckich miast. Minimieszkania w potężnych blokach można znaleźć np. w Hongkongu, który - choć znajduje się poza dziesiątką najludniejszych miast świata - odznacza się ponad 7-milionową populacją. Niekiedy 6 mkw. to wszystko, na co mogą liczyć biedniejsi mieszkańcy tego miasta. Niektóre lokale są tak maleńkie, że nazywa się je "trumiennymi". Sen z powiek spędzają także ceny, które wynoszą średnio 32 tys. dolarów za metr (zgodnie z aktualnym kursem - 132 tys. zł). 

Jeszcze więcej o trudnych warunkach do życia mogą powiedzieć mieszkańcy miast z najwyższym wskaźnikiem zaludnienia na 1 kilometr kwadratowy (km kw.). Jak wynika z danych serwisu Demographia.com, pod tym względem prym wiedzie Dhaka w Bangladeszu, gdzie na 1 km kw. przypada prawie 34 tys. osób. Tylko nieco mniej ludzi mieszka na 1 km kw. w Kinszasie (28,5 tys.) oraz Mbuji Mayi (27,6 tys.) w Demokratycznej Republice Konga. Dla porównania w Warszawie na kilometr kwadratowy przypada - według oficjalnych statystyk - około 3,4 tys. osób.

Polski akcent na rynku mikrometraży

Co ciekawe, wśród historii o prawdziwie mikroskopijnych przestrzeniach, znajdziemy także polski akcent. Deweloper 100-SIO Synergia poinformował bowiem ostatnio, że w swojej koszalińskiej inwestycji Tower One wybuduje mikrokawalerki o powierzchni od 2,5 mkw. do 13 mkw. 

Najmniejszy z lokali będzie miał dwa poziomy. Na niższym powstanie część kuchenna, wyposażona w niewielkie szafki i zlew. Za ścianą znajdzie się łazienka, złożona z wc i prysznica.

Łóżko powstanie na antresoli. Będą tu także niewielkie półki i telewizor. Inwestor zapowiedział, że mikrolokale zostaną przeznaczone na wynajem. Budowa obiektu jeszcze nie ruszyła.

Projekt mikrokawalerki

Fot. 100-SIO

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement