Powstanie pierwsze na świecie pływające miasto. Wizualizacje zapierają dech!

Wiemy, gdzie powstanie i jak będzie wyglądało.


O czym przeczytasz?

Pierwsze miasto na wodzie

Fot. UN-Habitat

Zajmie ponad sześć hektarundefinedw i zamieszka w nim 12 tys. ludzi. Pierwsze miasto na wodzie to odpowiedź na skutki zmieniającego się klimatu.

Budowa pierwszego etapu wystartuje w 2023 r.

Mieszkania, laboratoria i hotele

pierwsze miasto na wodzie

Fot. UN-Habitat

Pomysłodawcami nietypowej osady są należąca do ONZ organizacja UN-Habitant i nowojorska firma Oceanix.

Miasteczko powstanie u wybrzeży południowokoreańskiego miasta Pusan. Początkowo będzie się składało z trzech platform pełniących funkcje mieszkalną, badawczą i turystyczną. Ich łączna powierzchnia to 6,3 ha.

W części mieszkalnej powstaną niskie apartamentowce i lokale handlowo-usługowe. Strefa badawcza ma pełnić rolę centrum badań oceanicznych, z kolei w części turystycznej staną nowoczesne hotele, restauracje, puby i kawiarnie.

Pomysłodawcy chcą, by docelowo modułundefinedw było 20, a mieszkańcundefinedw aż 100 tys.

Poza apartamentami i hotelami, miałyby tu działać także kina, teatry, galerie sztuki i kluby muzyczne.

Miasto ma wytwarzać sto procent energii potrzebnej do jego funkcjonowania. Budynki zostaną wyposażone w panele słoneczne, a wykorzystywana w nich woda będzie oczyszczana i poddawana recyklingowi. Na terenie osady będą działały także liczne ogrody i szklarnie z żywnością ekologiczną.

Zmieniający się klimat wymusi przeprowadzkę

pierwsze miasto na wodzie

Fot. UN-Habitat

Ta budowa to na razie ciekawostka i eksperyment, ale już wkrundefinedtce powstawanie miast na wodzie może okazać się koniecznością. Według portalu Climate.Gov prowadzonego przez Narodową Służbę Oceaniczną i Atmosferyczną, od 1880 r. średni poziom wody na świecie podniundefinedsł się o 20-23 cm.

Aż 40 proc. populacji świata mieszka w promieniu 100 kilometrundefinedw od wybrzeża, a 90 procent megamiast jest narażonych na skutki podnoszącego się poziomu wundefinedd.

Autorzy raportu IPCC wydanego przez ONZ w lutym 2022 r. podkreślają, że zjawisko zagraża istnieniu niektundefinedrych małych wysp, nisko położonych wybrzeży, przybrzeżnej infrastruktury elektrycznej i transportowej. Miliony ludzi będą zmuszone poszukać nowych miejsc do życia, takich jak miasto u wybrzeży Korei Południowej.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement