Miasta, których mieszkańcy zarabiają najwięcej

Jakie miasta mają najlepiej zarabiających mieszkańców? Przedstawiamy listę 20 takich miejscowości


O czym przeczytasz?

Plac zamkowy w Warszawie

Miastem, gdzie najlepiej się zarabia, jest Warszawa. To nie zmienia się od lat. Ale jeśli ktoś myśli, że kolejne na liście są inne wielkie polskie miasta, to się myli.

GUS policzył zarobki w miastach

GUS opublikował raport poświęcony nierównościom dochodowym w Polsce. Wśród danych, jakie przedstawił, jest informacja o zarobkach mieszkańców ponad 900 polskich miast. My wybraliśmy pierwszą dwudziestkę z tego zestawienia.

Dane opublikowane przez GUS pokazują medianę zarobków. Dlaczego mediana, a nie średnia? Średnia jest często krytykowana, że zamazuje obraz danych. Trochę tak jak w tym popularnym przerysowanym dowcipie, że jak wychodzę z psem na spacer, to każdy z nas ma po trzy nogi.

Co ciekawe, mediana w przypadku dochodów jest przeważnie niższa niż średnia. A co ona w ogóle pokazuje? W uproszczeniu mediana to taka wartość środkowa – połowa osób badanych ma dochód wyższy od mediany, a połowa niższy.

Pierwsza trójka

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej zarabiają mieszkańcy Warszawy. Tam mediana dochodu rocznego wynosi ponad 55,51 tys. zł. Trudno się temu dziwić, jako że miasto to jest stolicą kraj i siedzibą wielu dużych firm.

Drugim na liście miastem jest Podkowa Leśna. To niewielkie miasta niedaleko Warszawy, gdzie mediana dochodów wynosi ponad 52,5 tys. zł. Na trzeci miejscu znalazła się Bogatynia, gdzie mediana wyniosła 49,7 tys. zł.

W Podkowie Leśnej nie ma dużych firm, więc zamożność jej mieszkańców bierze się zapewne stąd, że zdecydowana większość pracuje i zarabia w pobliskiej Warszawie. Z kolei Bogatynia to miasto, w którym siedzibę ma oddział koncernu energetycznego PGE, czyli Elektrownia Turów, jedna z największych w kraju.

Dominuje Mazowsze

Wśród miast, których mieszkańcy zarabiają najwięcej, dominuje Mazowsze. W pierwszej dwudziestce tego zestawienia znalazło się łącznie 13 miast województwa mazowieckiego. W większości przypadków mieszkańcy tych miejscowości pracują i zarabiają w stolicy, ale mieszkają w mniejszych miastach otaczających Warszawę.

Do miejscowości, których mieszkańcy zarabiają najlepiej, zakwalifikował się także m.in. niewielki Zbąszynek, gdzie działa gigantyczna fabryka Ikei, oraz podwrocławskie Siechnice. Są także Lubin i Polkowice, a więc miejscowości, gdzie głównym pracodawcą jest koncern miedziowy KGHM.

Tabela z danymi

Co ciekawe, do pierwszej dwudziestki trafiły tylko dwa miasta wojewódzkie – Wrocław (z medianą dochodów w wysokości 46,4 tys. zł) oraz Kraków (45,5 tys. zł).

Największe różnice w zamożności sąsiadów

GUS policzył nie tylko, gdzie mieszkańcy zarabiają najwięcej, ale także sprawdził, gdzie jest największe zróżnicowanie dochodowe. Do takich szacunków używa się współczynnika Giniego (nazwa pochodzi od włoskiego statystyka, który wymyślił ten wskaźnik), który jest nazywany wskaźnikiem nierówności społecznych.

Miastem o największym zróżnicowaniu dochodowym jest Podkowa Leśna, tuż za nim jest Konstancin-Jeziorna (oba leżą blisko stolicy). Na trzecim miejscu uplasowało się Puszczykowo, miasteczko położone obok Poznania. Powodem, dla którego jest tak duże zróżnicowanie dochodowe w takich miejscowościach jak te, jest przede wszystkim napływ zamożnych mieszkańców stolicy czy – w tym przypadku – Poznania, którzy budują swoje rezydencje obok domów osób, które mieszkają w tych miasteczkach od lat i którzy mają mniej zasobne portfele.

Tabela z danymi

Na tej liście też dominują miasta mazowieckie. Aż 7 miejscowości w pierwszej dziesiątce tych, gdzie nierówności dochodowe są największe, to miasta mazowieckiego. Duże nierówności są także w Sopocie, a także w Szczawnie-Zdroju, a więc miejscowości, gdzie sama mediana dochodów jest stosunkowo niewysoka.


W tym artykule skorzystaliśmy z takich źródeł:

  1. Główny Urząd Statystyczny Przejdź do źródła


Artykuły, które mogą Cię zainteresować