Jak IKEA urządzała domy 70 lat temu i jak robi to dziś?

Zobacz, jak oferta meblowego giganta reagowała na zmieniające się trendy i co się działo z cenami.


O czym przeczytasz?

Wielu z nas kojarzy markę IKEA z ładnie zaprojektowanymi, stylowymi produktami w przystępnych cenach. Ale czy zawsze tak było? Projektanci Householdquotes cofnęli się do lat 50. XX wieku i pokazali, jak w tamtym okresie wyglądały salony, urządzone w stylu IKEA. Dokładnie to samo zrobili z kolejnymi dekadami.

Co więcej, policzyli koszt każdej z odtworzonych aranżacji.

Która z nich odpowiada Ci najbardziej? 

Lata 50. XX wieku. Stylizacja za 1 819 dolarów 

Na początek trochę historii. IKEA powstała w 1943 roku. Początkowo zajmowała się głównie sprzedażą wysyłkową, a katalogi produktów w znacznej mierze opracowywał sam założyciel marki - Ingvar Kamprad. Pierwszy stacjonarny sklep IKEA otwarto w 1958 roku.

Centralnym elementem salonu z lat 50. XX wieku jest prostokątny stół UTÖ. Popularnością cieszyły się wtedy także lampy PALETT, dostępne w kolorach: czerwonym, jasnoniebieskim, gołębim szarym i czarnym.

„Nigdzie indziej nie znajdziesz tak stabilnej i pięknej lampy w równie wyjątkowej cenie” - zachwalano w katalogu.

1950s

Lata 60. XX wieku. Stylizacja za 1 764 dolary

W lata 60. XX wieku na Zachodzie popularnością cieszyły się odkurzacze marki Hoover. W tym czasie IKEA bardzo dbała o to, by jej meble stały na wysokich nogach, co miało ułatwić odkurzanie.

Nowością, która w tamtym okresie bardzo szybko przypadła kupującym do gustu był stolik kawowy RIO. Mebel miał okrągły blat z drewna tekowego i został zaprojektowany przez młodego, duńskiego architekta - Arne'go Wahla Iversena.

Popularne w tamtym okresie były także okrągłe dywany GYLLEN, reklamowane przez producenta jako "niezwykle miękkie i przytulne".

1960s

Fot. Householdquotes

Lata 70. XX wieku. Stylizacja za 1 701 dolarów

Styl lat 70. emanował odwagą, czego przykładem jest futurystyczna sofa w kolorze gorącej żółci. Słynną IMPALĘ zaprojektował Gillis Lundgren, który dołączył do firmy IKEA w 1953 roku, jako jej czwarty pracownik.

Hitem tamtego okresu były również lampy stojące AMARANT z przełącznikiem sznurkowym. Można je było bardzo łatwo przerobić na wersję stołową.

1970s

Fot. Householdquotes

Lata 80. XX wieku. Stylizacja za1480 dolarów

Mebel, który widzisz na zdjęciu po lewej stronie to BILLY, określany przez sieć IKEA jako „najczęściej kupowany regał w Szwecji”. Wyliczono, że w okresie od 1979 r. do 2009 r. średnia szybkość produkcji BILLY'EGO wynosiła 15 regałów na minutę. W ciągu trzydziestu lat sprzedano aż 41 milionów egzemplarzy tego produktu. Można by z nich było utworzyć ściankę, długą na 70 tys. kilometrów.

1980s

Fot. Householdquotes

Lata 90. XX wieku. Stylizacja za 2 086 dolarów

Kolekcje, wprowadzane do oferty w latach 90. XX wieku były bez wątpienia wygodne i praktyczne. Sofa TULKA stała się jednym z ulubionych mebli klientów IKEA, a stalowo-skórzany fotel MULLSJO, który był dosyć odważnym eksperymentem projektantów, okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, ze względu na wysoki komfort użytkowania.

1990s

Fot. Householdquotes

Pierwsze dziesięciolecie XXI w. Stylizacja za 1 733 dolary

We wnętrzu z pierwszego dziesięciolecia XXI wieku rządzi unowocześniona wersja fotela POANG, zaprojektowanego przez Japończyka - Noboru Nakamurę w 1976 r.

„Krzesło nie powinno być narzędziem, które krępuje, ale które dostarcza emocjonalnego bogactwa i pozwala uwolnić się od stresu albo frustracji" - mówił Noboru Nakamura.

Popularnym produktem z tamtego okresu był także stół ENERYDA - delikatny na górze i masywny na dole.

2000s

Fot. Householdquotes

Lata 2010-2019. Stylizacja za 2 806 dolarów

W 2014 r. IKEA postanowiła podkreślić swoje szwedzkie korzenie, wprowadzając do oferty sofę STOCKHOLM.

„Skóra licowa staje się bardziej miękka i z czasem nabiera ciemniejszego odcienia” - można było przeczytać w katalogu.

Z kolekcji STOCKHOLM pochodził też pokazany na zdjęciu żółto-biały dywan. "Tkany ręcznie przez wykwalifikowanych rzemieślników i idealnie pasujący do pokoju dziennego albo pod stół jadalny” - zachwalał producent.

2010

Fot. Householdquotes

Od 2020 roku. Stylizacja za 1 112 dolary

Współczesne wnętrza IKEA są uporządkowane i harmonijne. Klienci ufają prostocie z nutą finezji. Do współczesnych hitów należą m.in. dywan BRÖNDEN z krótkim włosiem oraz zaprojektowany przez Johana Kroona stolik kawowy VITTSJÖ.

W katalogach znajdziemy również odniesienia do poprzednich dziesięcioleci, czego przykładem jest - pochodzący z lat 50. XX wieku - fotel NOLMYRA, wykonany z klejonego warstwowo drewna.

2020s

Fot. Householdquotes

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement