Mega intrygujące, choć... od lat opustoszałe

Zobacz niezwykłe budynki, w których "hula wiatr".


O czym przeczytasz?

Ponad 700 pałacyków, w których nikt nie chce mieszkać 

Burj Al Babas to tureckie miasteczko, utworzone przez 732 betonowe zameczki. Inwestycję zrealizowała firma Sarot Group, a jej wartość przekroczyła 200 mln dolarów. Choć deweloperowi marzyło się stworzenie wielkiego kompleksu mieszkalnego ze spa, centrami handlowymi i meczetami, szybko okazało się, że na nieruchomości nie ma chętnych.

Więcej przeczytasz tutaj: Osiedle Burj Al Babas betonowe zamki w Turcji których nikt nie chce kupić - Noizz

Miasteczko w Turcji

Fot. Bored Panda.com

"Sen czarnoksiężnika z krainy Oz"

Tę opuszczoną wioskę rybacką, położoną nad rzeką Jangcy w Chinach nazywa się „snem czarnoksiężnika z krainy Oz”.  Zieleń, porastająca tamtejsze opustoszałe budynki robi niesamowite wrażenie.

Więcej przeczytasz tutaj: 37 Most Beautiful Abandoned Places - Abandoned Ruins and Buildings (housebeautiful.com)

 

Gougi Island w Chinach

Fot. Housebeautiful.com

Niegdyś wakacyjne kwatery, dziś osamotnione, betonowe kopuły

Te kopułowe konstrukcje znajdują się na amerykańskiej wyspie Marco Island. Powstały w 1981 r. jako dom wakacyjny Boba Lee, emerytowanego producenta ropy naftowej. Początkowo domki stały na betonowych słupach tuż przy plaży, jednak z czasem otoczyły je wody oceanu. Obecnie budynki nie nadają się do zamieszkania.

Więcej przeczytasz tutaj: Abandoned buildings from around the world (insider.com)

Opustoszałe kopuły

Fot. insider.com

Kopiec, usypany z piasku i jego tajemica

Tą kalifornijską chatką zawładnęła pustynia. I do dosłownie. Spod piachu widać jedynie fragment dachu budynku i dwie anteny satelitarne. 

Więcej przeczytasz tutaj: 30 Eerie Pictures Of Abandoned Places, As Shared In This Online Community | Bored Panda

Dom na pustyni

Fot. Bored Panda.com

McDermottowie, Kingowie i... pożar

Na niewielkiej wysepce, położonej na irlandzkim jeziorze Lough Key znajduje się opuszczony zamek, zbudowany w XII wieku przez dynastię McDermottów. Rodzina mieszkała w nim do 1586 r., następnie wyspę przejęła dynastia Kingów. Podczas Drugiej Wojny Światowej w zamku wybuch pożar. Od tamtej pory budynek stoi nieużywany.

Więcej przeczytasz tutaj: 30 Eerie Pictures Of Abandoned Places, As Shared In This Online Community | Bored Panda

pałac w irlandii

Fot. Bored Panda.com

Tu "mieszka" świerkowy las

Do tego domu - dachem - "wdarły" się świerki. Do dziś wielu zastanawia się, jak do tego doszło, ponieważ obszar wokół budynku nie jest zadrzewiony.

Więcej przeczytasz tutaj: The world's most spooky abandoned houses | loveproperty.com

Domek w Norwegii

Fot. Bored Panda.com

Stara kaplica i zielony dywan 

Przepiękna kaplica ze zdjęcia znajduje się w południowej Francji. Powstała w 1885 r. Od wielu lat jest jednak nieużytkowana, a jej podłoże pokrywa bujna roślinność, przypominając piękny, zielony dywan.

Więcej przeczytasz tutaj: » This hauntingly beautiful abandoned chapel is still standing despite years of neglect (storytrender.com)

Francuska kaplica

Fot. Bored Panda.com

Stary pencjonat i plotki o duchach 

Kolumbijski hotel został otwarty w 1928 r. i przyjmował głównie turystów, odwiedzających pobliski wodospad. Obiekt zamknięto na początku lat 90. XX wieku i od tamtego czasu stoi opuszczony. Niektórzy uważają, że w budynku straszy.

Więcej przeczytasz tutaj: 37 Most Beautiful Abandoned Places - Abandoned Ruins and Buildings (housebeautiful.com)

hotel The Salto

Fot. housebeautiful.com

Osamotniony od czasów tropikalnej burzy 

Nieco ponad sto lat temu, na wyspie Holland, położonej w Zatoce Chesapeake w amerykańskim stanie Maryland mieszkało około 360 osób. Od około 1914 r. wiatr i przypływy zaczęły bardzo poważnie niszczyć ten kawałek lądu, a wraz z nim, znajdujące się tu budynku. Ostatnia rodzina opuściła wyspę w 1918 r., po przejściu tropikalnej burzy. Dom ze zdjęcia został zbudowany w 1888 r. Przez wiele lat był jedynym budynkiem, jaki zachował się na wyspie. Zawalił się w 2010 r.

Więcej przeczytasz tutaj: Holland Island: The Island That Sank into Chesapeake Bay - Abandoned Spaces

Holandia dom

For. Abandonedspaces.com

Zabudowania niedoszłego obozu nazistowskiego

W 1936 r. Adolf Hitler zarządził budowę ośrodka wypoczynkowego Prora na niemieckiej wyspie Rugia. Obiekt miał być długi na 4,5 km i miał pomieścić 20 tys. osób. Kiedy jednak rozpoczęła się Druga Wojna Światowa, budowa utknęła w martwym punkcie, a zabudowania przez dziesiątki lat stały puste. Dopiero w 2011 r. przekształcono je w schronisko młodzieżowe.

Więcej przeczytasz tutaj: Prora - Wikipedia

Niemieckie bloki

Fot. Insider.com/Sean Gallup / Getty Images

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome