Meble i mała architektura ze zużytych wiatraków? Takie ekoniespodzianki szykuje na swoim osiedlu jeden z deweloperów

Inwestycja firmy Yareal powstanie w Warszawie. Ze starych łopat turbin wiatrowych zostaną wykonane m.in. przewijaki, zadaszenie parkingów i donice.


O czym przeczytasz?

mała architektura

Fot. Yareal

O tym, że deweloperzy przywiązują coraz większą wagę do ekologii, pisaliśmy już kilkakrotnie. Panele fotowoltaiczne, zielone dachy czy systemy odzyskiwania deszczundefinedwki to tylko niewielka część innowacji, stosowanych na nowych osiedlach. Z oryginalnym projektem z tej dziedziny startuje właśnie firma Yareal, ktundefinedra wyposaży jedną ze swoich inwestycji mieszkaniowych w meble i elementy małej architektury, pozyskiwane z upcyklingu śmigieł likwidowanych wiatrakundefinedw.

Donice, przewijaki, dachy parkingundefinedw i nie tylko

Yareal wykorzysta śmigła z trwałego kompozytu, ktundefinedry nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.

- Pierwszym krokiem w projekcie zastosowania śmigieł z recyklingu będzie urządzenie otoczenia biura sprzedaży kolejnego osiedla Yareal w Warszawie oraz ustawienie totemu reklamowego wykonanego z łopaty wiatraka. Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementundefinedw śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble, czy donice, ale rundefinedwnież plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt, a nawet znacznie większe konstrukcje jak np. zadaszenia parkingundefinedw rowerowych undefined wymienia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.

Dodaje, że zamiast kupować wyposażenie wykonane z nowych surowcundefinedw, firma wykorzysta już istniejące, trwałe i wytrzymałe materiały, ktundefinedre przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu.

- Wspundefinedlnie z ekspertami od recyklingu projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspundefinedlnych rozległego patio osiedla, a także przylegającego do inwestycji ogundefinedlnodostępnego parku, ktundefinedry będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapundefinedw. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych undefined dodaje Jacek Zengteler.

mała architektura

Fot. Yareal

Zielone technologie i certyfikaty

Deweloper zapowiada, że będzie realizował projekt we wspundefinedłpracy z konsorcjum spundefinedłek: GP Renewables Group (działająca w sektorze energetyki wiatrowej), P.W. Anmet (z branży recyklingu) oraz Wings for Living (marka mebli, wytwarzanych ze śmigieł).

Jak podaje na swojej stronie internetowej ostatnia z firm, oferowane przez nią meble są wykonywane ręcznie, a materiał, pochodzący z łopat wirnika jest obrabiany i uszlachetniany siedziskami z drewna modrzewiowego w undefinednaturalnymundefined lub undefinedpłomiennymundefined kolorze.

- Zaprojektowane na potrzeby Yareal meble do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą zostać oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim undefinedpierwszym życiuundefined. Pozwoli to zaaranżować np. skwer, czy ogrundefinedd w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę undefineddrugiego życiaundefined wiatraka, ktundefinedry przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stundefinedł, czy wiata chroniąca rowery przed opadami undefined dodaje Jakub Kosiński, szef marketingu GP Renewables.

Yareal od lat przywiązuje dużą wagę do ekologii. Na osiedlach firmy montowane są m.in. czujniki ruchu i zmierzchu, ktundefinedre włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Firma instaluje rundefinedwnież elektrownie słoneczne, ktundefinedre gwarantują niezależne zasilanie odnawialną energią. Wykorzystuje się ją rundefinedwnież do oświetlenia przestrzeni wspundefinedlnych, w tym hal garażowych, czy terenundefinedw zielonych.

Deweloper posiada rundefinedwnież 12 certyfikatundefinedw BREEAM dla swoich inwestycji mieszkaniowych [przyznawane budynkom, przyjaznym środowisku naturalnemu i zapewniającym wysoki komfort użytkowania]. Ponadto, jeden z projektundefinedw mieszkaniowych firmy uczestniczy obecnie w pilotażowym programie nowego polskiego certyfikatu oceny wielokryterialnej undefinedZielony Domundefined.

Zachundefinedd nie stroni od upcyklingu

Warto wspomnieć, że ponowne wykorzystywanie łopat turbin wiatrowych to dosyć powszechne zjawisko na Zachodzie Europy. Wspomniana już firma Wings for Living na szeroką skalę działa w Niemczech, podobnie jak studio projektowe TarantikundefinedEgger, znane z nietypowych mebli, wytwarzanych właśnie z wiatrakundefinedw.

Masowo wykorzystuje się je w hotelach, restauracjach, a także w budynkach mieszkalnych.

Fot. TarantikundefinedEgger

Fot. TarantikundefinedEgger/Horecatrends.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!