Meble i mała architektura ze zużytych wiatraków? Takie ekoniespodzianki szykuje na swoim osiedlu jeden z deweloperów

Inwestycja firmy Yareal powstanie w Warszawie. Ze starych łopat turbin wiatrowych zostaną wykonane m.in. przewijaki, zadaszenie parkingów i donice.


O czym przeczytasz?

mała architektura

Fot. Yareal 

O tym, że deweloperzy przywiązują coraz większą wagę do ekologii, pisaliśmy już kilkakrotnie. Panele fotowoltaiczne, zielone dachy czy systemy odzyskiwania deszczówki to tylko niewielka część innowacji, stosowanych na nowych osiedlach. Z oryginalnym projektem z tej dziedziny startuje właśnie firma Yareal, która wyposaży jedną ze swoich inwestycji mieszkaniowych w meble i elementy małej architektury, pozyskiwane z upcyklingu śmigieł likwidowanych wiatraków.

Donice, przewijaki, dachy parkingów i nie tylko

Yareal wykorzysta śmigła z trwałego kompozytu, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.

- Pierwszym krokiem w projekcie zastosowania śmigieł z recyklingu będzie urządzenie otoczenia biura sprzedaży kolejnego osiedla Yareal w Warszawie oraz ustawienie totemu reklamowego wykonanego z łopaty wiatraka. Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementów śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble, czy donice, ale również plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt, a nawet znacznie większe konstrukcje jak np. zadaszenia parkingów rowerowych – wymienia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.

Dodaje, że zamiast kupować wyposażenie wykonane z nowych surowców, firma wykorzysta już istniejące, trwałe i wytrzymałe materiały, które przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu.

- Wspólnie z ekspertami od recyklingu projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspólnych rozległego patio osiedla, a także przylegającego do inwestycji ogólnodostępnego parku, który będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapów. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych – dodaje Jacek Zengteler.

mała architektura

Fot. Yareal

Zielone technologie i certyfikaty

Deweloper zapowiada, że będzie realizował projekt we współpracy z konsorcjum spółek: GP Renewables Group (działająca w sektorze energetyki wiatrowej), P.W. Anmet (z branży recyklingu) oraz Wings for Living (marka mebli, wytwarzanych ze śmigieł). 

Jak podaje na swojej stronie internetowej ostatnia z firm, oferowane przez nią meble są wykonywane ręcznie, a materiał, pochodzący z łopat wirnika jest obrabiany i uszlachetniany siedziskami z drewna modrzewiowego w „naturalnym” lub „płomiennym” kolorze.

- Zaprojektowane na potrzeby Yareal meble do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą zostać oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim ‘pierwszym życiu’. Pozwoli to zaaranżować np. skwer, czy ogród w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę ‘drugiego życia’ wiatraka, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stół, czy wiata chroniąca rowery przed opadami – dodaje Jakub Kosiński, szef marketingu GP Renewables.

Yareal od lat przywiązuje dużą wagę do ekologii. Na osiedlach firmy montowane są m.in. czujniki ruchu i zmierzchu, które włączają oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Firma instaluje również elektrownie słoneczne, które gwarantują niezależne zasilanie odnawialną energią. Wykorzystuje się ją również do oświetlenia przestrzeni wspólnych, w tym hal garażowych, czy terenów zielonych. 

Deweloper posiada również 12 certyfikatów BREEAM dla swoich inwestycji mieszkaniowych [przyznawane budynkom, przyjaznym środowisku naturalnemu i zapewniającym wysoki komfort użytkowania]. Ponadto, jeden z projektów mieszkaniowych firmy uczestniczy obecnie w pilotażowym programie nowego polskiego certyfikatu oceny wielokryterialnej „Zielony Dom”.

Zachód nie stroni od upcyklingu 

Warto wspomnieć, że ponowne wykorzystywanie łopat turbin wiatrowych to dosyć powszechne zjawisko na Zachodzie Europy. Wspomniana już firma Wings for Living na szeroką skalę działa w Niemczech, podobnie jak studio projektowe Tarantik&Egger, znane z nietypowych mebli, wytwarzanych właśnie z wiatraków.

Masowo wykorzystuje się je w hotelach, restauracjach, a także w budynkach mieszkalnych. 

Fot. Tarantik&Egger

Fot. Tarantik&Egger/Horecatrends.com

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement