Majówka w domu - pomysły na odpoczynek oczami dzieci. Rodzicom też się spodobają!

To będzie kolejna majówka, którą spędzimy w domach. Zapytaliśmy rodziców i dzieci, jak chcieliby wypocząć w tym czasie. Często pomysły podopiecznych różnią się od planów opiekunów. Co zrobić, aby majowy weekend był odpoczynkiem dla każdego?


O czym przeczytasz?

Proste rozwiązania podobno są najlepsze. To nie do końca trafna teza. Proste rozwiązania są najlepsze, kiedy są kreatywnie urozmaicone. Rozmawialiśmy ze Sławkiem i Magdą - rodzicami Stasia, Ani i Janinki - o tym, jak chcieliby odpocząć w majówkę w domu. Oboje uwielbiają spędzać czas z podopiecznymi, ale - jak wszyscy rodzice - zmagają się także z nadmiarem obowiązków.

Zapytaliśmy także dzieci jakie są ich majówkowe marzenia. Odpowiedzi oczywiście wybiegały daleko poza percepcję dorosłych - ale spróbowaliśmy dostosować je do realiów pandemii i połączyć tak, aby zarówno rodzice, jak i dzieci, mogli w tym czasie odpocząć. 

Jak połączyć dziecięcą energię i zapał do zabawy z potrzebami rodziców? Oto nasze propozycje.

Gotowanie inne niż dotychczas 

6-letnia Ania w czasie majówki chciałaby pojechać na Hawaje - podobają jej się zawieszane na szyi kwiaty oraz hawajskie tańce. Zaśpiewała nam nawet piosenkę, która idealnie nadawałaby się na wieczorne ognisko rozpalone na wyspie. W związku z pandemią, musimy jednak zostać w domu i wtedy Ania chciałaby spędzić z rodziną czas w kuchni:

W majówkę chciałabym upiec z rodzicami brownie. Brownie robi się z duuużej ilości czekolady, masła i drożdży. A jeśli nie brownie, to… pizze! Kocham pizze – jest przepyszna, mniam mniam!

Badanie przeprowadzone przez amerykańskie uczelnie University of Illinois i Colorado State University dowiodło, że czwartoklasiści, którzy gotowali z rodzicami, zaczęli chętniej sięgać po warzywa. Co ciekawe, głównie był to bób i fasola. Rodzinne gotowanie jest dobrym czasem na rozmowy, ale też konkursy i quizy. Magdzie, mamie trójki maluchów, która łączy swój czas między pracą a dziećmi, brakuje chwili na zrobienie czegoś tylko dla siebie:

Paradoksalnie w wolnym czasie chciałabym jeszcze mocniej skupić się na pracy, tylko... naukowej. Opieka nad domem wymaga dobrej organizacji czasu, wszystkie pomoce są mile widziane.

Przygotowując posiłek w rodzinnym gronie, można skorzystać z asystenta głosowego. Asystent głosowy, to coraz bardziej popularne rozwiązanie dla osób, które lubią korzystać z rozwiązań inteligentnego domu. Po zadaniu pytania lub wydaniu polecenia, głośnik odpowiada na nie. Pytania mogą dotyczyć czegokolwiek – dlatego też asystent głosowy będzie pomocny, zarówno jeśli chodzi o przepisy kucharskie, jak i w czasie quizów. Odpowiedzi są pobierane z wyszukiwarek internetowych typu Google. Głośnik może także służyć do sterowania muzyką, gdyby tylko wspólne gotowanie zaczęło nabierać tanecznego klimatu. Jest także funkcjonalnym uzupełnieniem inteligentnego domu – dla osób, które korzystają z usług smart home – czyli możliwością wszechstronnego sterowania urządzeniami domowymi. Wydając polecenie, głośnik je realizuje. 

Najbardziej popularnymi asystentami głosowymi na rynku są Google Home oraz Amazon Echo. Inteligentny głośnik Google Home odpowie na każde pytanie, a do tego wygląda bardzo elegancko. Wymienne podstawy sprawiają, że można go dostosować do każdego pomieszczenia. Dla tych, którzy chcieliby wybrać mniejszą i tańszą wersję inteligentnego głośnika Google Home, dobrym pomysłem będzie Google Home Mini.

Tym, którzy są zainteresowani inteligentnymi głośnikami firmy Amazon, na pewno przypadną im do gustu Amazon Echo Dot 3 Standstone oraz Amazon Echo Dot 3 Plum. Pracują one w oparciu o astystentkę głosową Alexa. Umożliwia ona szybkie wyszukiwanie za pomocą komend głosowych interesujących nas informacji oraz sterowania urządzeniami smart home. Jako głośnik Alexa odtwarza także muzykę z takich serwisów jak m.in. Amazon Prime Music czy Spotify. Jeśli będziemy mieli ochotę na wspólne słuchanie książki podczas rodzinnego gotowania, to inteligentny głośnik może nam także czytać książki z biblioteki Kindle.

Asystent głosowy to jedna z wielu opcji, jaką daje smart home. Inteligentne sterowanie domem jest możliwe zarówno jeśli chodzi o światło, ogrzewanie, monitorowanie mieszkania czy też inne akcesoria znajdujące się w naszych czterech kątach. Oferta Komputronika umożliwia urządzenie właściwie całego domu w stylu smart. 

Co zrobić, by odpoczynek z dziećmi stał się naprawdę odpoczynkiem?

Gotowanie z dziećmi to kreatywny sposób na wspólną majówkę, ale też… zapowiedź dużego bałaganu. Sławek - tata Stasia, Ani i Janinki - mówi:

Nasze dzieci to wulkan energii. Wspólne gotowanie z nimi to ogrom zabawy, ale też nie lada wyzwanie. W kuchni jest dużo urządzeń, z których podopieczni mogą korzystać jedynie pod okiem rodziców. Przede wszystkim ważne by czas, który spędzamy razem był bezpieczny i komfortowy. 

Inteligentne czujniki dymu i zalania, to jedne z rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo w domu i pozwalają uniknąć niespodziewanych wydatków. Gdy czujniki wykryją dym w powietrzu lub nadmiar wody na podłodze – rozlegnie się alarm oraz właściciel otrzyma informację na aplikację w telefonie. Czujniki mają także funkcję możliwości automatycznego zaprogramowania na odcięcie dopływu wody. Na rynku jest dostępny szeroki wachlarz inteligentnych czujników z takich firm jak Fibaro (czujnik dymu FIBARO FGSD-002 czy też czujnik zalania FIBARO FGBHFS-101), Netatmo czy Somfy.

Oldskulowe przyjęcie z matchą i szlachetną kroplą rosy

8-letni Staś, podobnie jak jego siostra Ania, majówkę chciałby spędzić na innym kontynencie:

W majówkę najbardziej chciałbym zwiedzić Tokio, które leży w Japonii.

Ze względu na pandemię i na to, że lot do Tokio jest zwyczajnie dużym wydatkiem, postanowiliśmy zaproponować dla całej rodziny japoński wieczór w domowym gronie. Podstawą takiego wieczoru jest ustawienie na środku pokoju niskiej ławy i rozrzucenie wokół niej poduszek.

Japonia kojarzy się oczywiście także z origami, które każdy domownik może samodzielnie przygotować czy też z lampionami. Dużą atrakcją dla rodziców, może być przygotowanie wschodnich herbat, według przepisu.

Najpopularniejsza jest oczywiście matcha. Aby ją przygotować, należy wsypać 1 łyżeczkę mieszanki matchy do wody o temperaturze 80 stopni.  Jeśli po zagotowaniu wody podniesiemy pokrywkę, to uzyska ona taką temperaturę po 6-ciu minutach. Prawie gotową matchę należy wymieszać przy pomocy elektrycznego spieniacza do mleka. Na koniec dolać ok. 150 ml wody.

Inną herbatą, która także ma nietypowy smak jest Gyokuro, co w polskim tłumaczeniu znaczy „szlachetna kropla rosy” - to jakościowo najwyższy gatunek herbaty japońskiej. Mieszankę Gyokuro należy zalać wodą o temperaturze 70-80 stopni i przykryć napar na 2 minuty, a na koniec odcedzić.

Magda, żona Sławka, mówi: 

Jeszcze do niedawna byliśmy przyzwyczajeni do traktowania posiłków bardzo praktycznie. Teraz to się zmienia. Zwracamy uwagę na to, co jemy i co pijemy. Dawniej herbatę zalewało się jedynie wrzącą wodą. Teraz chcemy czegoś więcej - interesuje nas w jakiej temperaturze powinna być parzona i jakie ma właściwości. 

Idealny do parzenia kaw i herbat jest czajnik Xiaomi, który pozwala na samodzielne ustawienie temperatury i utrzymanie jej tak długo, jak tego potrzebujemy. Daje to pewność, że przygotowywany przez nas napar zostanie zalany odpowiednio ciepłą wodą. Tak naprawdę każdy napój - zarówno kawa, jak i herbata, powinny być parzone w odpowiedniej temperaturze, gdyż ma to bardzo duże znaczenie dla smaku i aromatu. Czajnik Xiaomi dlatego jest doskonały także na co dzień, gdyż pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Można go obsługiwać także przez aplikację w telefonie, do tego ma podwójne ścianki dla lepszej izolacji cieplnej i jest bardzo designerski. 

Dobra zabawa nie musi kończyć się żmudnym sprzątaniem

Sławek chwali najstarszego syna za dokładne sprzątanie, choć przyznaje, że przydałaby się pomoc:

Staś zawsze bardzo dokładnie sprząta! Ale przyznam, że gdy ma się trójkę dzieci utrzymanie porządku jest niezmiernie trudne! Przydałoby się urządzenie, które cały czas by sprzątało!

Robot sprzątający, to jedno z ulubionych inteligentnych rozwiązań dzisiejszego społeczeństwa. Wystarczy go zaprogramować w jakie dni i o której godzinie ma to robić i dzięki temu mamy zapewnioną zawsze czystą podłogę. Jak działa i jak go wybrać? Roboty sprzątające o urządzenia, które po włączeniu same przemieszczają się po mieszkaniu i czyszczą zabrudzenia. Wgrane oprogramowanie powoduje, że orientują się w przestrzeni, planują drogę po której się poruszają oraz omijają przedmioty, które stoją na przeszkodzie.

Wybierając robot sprzątający, należy sugerować się pojemnością akumulatora oraz pojemnika na odpadki, a także mocą silnika i czujnikiem ruchu. Koszt takiego wynosi od 699 zł - jeden z najtańszych robotów to Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential. Posiada wysoką moc ssania i posiada także funkcję mopa. Dla tych, którzy chcieliby rozejrzeć się za robotem sprzątającym z wyższej półki, polecemy Roborock S6 Max V. Bardzo cicho chodzi, posiada wysoką moc ssania, dzięki czemu sprząta dokładnie i szybko. Wykorzystuje także podwójną kamerę i LiDAR, dzięki czemu doskonale radzi sobie z omijaniem przeszkód. 

Pilates w gronie rodzinnym - historia założyciela zachęci do ćwiczeń każdego

Janinka, która ma 2 lata, dopiero uczy się mówić, dlatego gdy zapytaliśmy ją, jak chciałaby spędzić majówkę, odpowiedziała wesołe „du di da”. Domyślamy się, że może chodzić o spędzenie czasu aktywnie, dlatego na wiosenną majówkę w domowym gronie proponujemy rodzinny pilates. 

To system ćwiczeń fizycznych opracowany na początku XX wieku przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa. Jako chłopiec był bardzo chorowitym dzieckiem – cierpiał na astmę i krzywicę. Nie poddał się jednak i opracował własny system gimnastyki. Ćwiczenia te, okazały się tak skuteczne, że w wieku 14 lat został modelem rysunków anatomicznych. Z czasem założył własny zakład gimnastyki, gdzie rozwijał opracowane metody ćwiczeń i uczył swoich następców.

Dziś bardzo popularne ćwiczenia Pilatesa są dostępne wszędzie - w Internecie można znaleźć wiele lekcji doskonalących rozwój fizyczny. Osoby, które ćwiczą pilates, już po miesiącu chwalą go za szybki efekt, smukłą i proporcjonalną sylwetkę oraz pozytywny wpływ na jakość snu i koncentrację. Magda - mama maluchów - przyznaje, że brakuje jej sportu: 

Bardzo lubię sport i brakuje mi ruchu, ale często jak już mam chwilę na odpoczynek, to zwyczajnie brakuje mi na niego siły. Do tego nie jest łatwo zająć się jakimikolwiek ćwiczeniami z dziećmi, które szybko się im nie znudzą.

Pilates jest skuteczny, pomimo że po wykonaniu ćwiczeń, nie odczuwa się dużego zmęczenia. Jest dobry dla całej rodziny także dlatego, że wzmacnia kluczowe mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę: mięśnie brzucha, pośladkowe i grzbietu oraz rozluźnia spięte plecy.

Wspólny majówkowy czas w jednym kolorze

Aby zachęcić dzieci do ćwiczeń, można je urozmaicić zabawą np. organizując dzień jednego koloru. Wszystko co nas otacza należy przystroić jednym kolorem lub nadać odpowiedni klimat, zapalając świece ewentualnie tworząc kolorowe aranżacje świetlne. Można je wykonać dzięki specjalnym żarówkom (ma je w swojej ofercie np. Philips), które dysponują nawet 16 milionami barw. Inteligentne żarówki to doskonałe rozwiązanie także gdy chcemy wspólnie spędzać czas z filmem czy grą, z którym żarówki synchronizują światło. Będzie ono dynamicznie reagować, zmieniać kolor oraz natężenie zgodnie z wyświetlanym obrazem. Żarówki Philips posiadają także 50 000 odcieni światła białego i mogą być sterowane głosem lub przez aplikację smart home.

Inteligentne oświetlenie jest jednym z popularniejszych rozwiązań smart home. Polega ono na bezprzewodowym kontrolowaniu systemu lamp z poziomu aplikacji na urządzeniu moblinym – smartfonie czy tablecie. Inteligentne oświetlenie, to nie tylko żarówki i gniazdka. Inteligentne są także światła led czy nawet lampy (ta różowa lampa biurkowa jest wyjątkowo designerska: Philips Hue Iris Rose). Dla tych, którzy potrzebują specjalisty do zamontowania światła lub jakiejkolwiek innej pomocy związanej z technologią smart home, firma Komputronik oferuje usługi serwisowe z dojazdem do domu.

Ekskluzywny seans kulturalny lub filmowy

Oglądanie filmów, to niewątpliwie bardzo odprężająca forma spędzania wolnego czasu. Dlatego, aby było miłym wspomnieniem majówkowym, warto przygotować się do takiego seansu i nieco go urozmaicić. Jako że tęsknimy za kinem, proponujemy przygotowanie ekskluzywnej sali kinowej w domu. Co zrobić, aby seans filmowy robił wrażenie? 

Dla tych, którzy tęsknią za wysoką kulturą, zachęcamy także do skorzystania z oferty online, którą przygotowują tearty, opery czy też muzea. W czasie pandemii, gdy wszystko działa zdalnie, miejsca kultury w sposób szczególny swoją ofertę kierują do dzieci i całej rodziny, mając świadomość, że w gronie najbliższych spędzamy obecnie praktycznie cały czas. 

Staś mówi: 

Po wspólnym gotowaniu najchętniej bym odpoczął! Nie, nie poszedłbym spać. Pobawiłbym się z Anią i Janinką albo pooglądał telewizję!

Proponujemy zatem, aby rodzinny seans kulturalny lub filmowy był zarówno wspólnym odpoczynkiem, doskonałą zabawą, jak i możliwością wspólnej rozmowy. 

1. Seans tematyczny - koniecznie ustalcie o jakiej tematyce to będą filmy. Może azjatyckie albo skandynawskie? Albo o psach lub koniach? Przygotowując się do wspólnego wieczoru, każdy może napisać także na kartce, jaka tematyka fimów (albo forma sztuki) najbardziej by go interesowała. Następnie wylosujecie jedną z nich i na niej oprzecie swój majówkowy wieczór

2. Wrażenia wizualne jak w kinie - dzisiejsze technologie pozwalają na doskonałej jakości dźwięk i obraz także w domu. Sławek mówi:

Lubię nowoczesne rozwiązania technologiczne i dobrej jakości sprzęty. Organizując wieczór filmowy z rodziną, chciałbym oglądać filmy na ekranie o wysokiej rozdzielczości, odpowiednio przyciemnionym światłem oraz dźwiękiem, który będzie rozsnosił się po całym mieszkaniu. To właśnie dbałość o takie detale - doskonały dźwięk i obraz - sprawiają, że tak nam się podoba w kinie.

Przede wszystkim polecamy inteligentne oświetlenie Philips Hue Play doskonałe dla graczy, jak i miłośników domowego kina. Do tego zarówno np. telewizor TCL 55C715 QLED i TOSHIBA 65UA4B63DG Android gwarantują rozdzielczość 4K, jak i możliwość oglądania filmów w wysokiej jakości trybie kinowym czy też trybie dla graczy. Oba telewizory są wyposażone w funkcję Smart, dzięki której można korzystać z Netflixa, Youtube, przeglądarek internetowych czy też asystenta głosowego. TCL jest wyposażony między innymi w technologię Quantum Dot, która zapewnia w pełni realistyczne odzwierciedlenie kolorów. Z kolei technologia TRU Picture firmy Toshiba zapewnia płynne, bardziej szczegółowe obrazy podwyższone do najwyższej rozdzielczości.

Należy pamiętać, że wybór sprzętu AGD powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta oraz możliwości, jakie posiada w domu. Warto wszelkie wątpliwości skonsultować ze specjalistą. Komputronik oferuje umówienie się na wideorozmowę z doradcą również przez Booksy. Dzięki aplikacji można także umówić się na odbiór zamówienia w sklepie, by nie czekać w kolejce i bezpiecznie dokonać zakupu.

3. Rozmowa o emocjach, czyli analiza sztuki/filmu - po każdym filmie albo po obejrznej sztuce, dajcie sobie 15 min rozmowy na ten temat. Ważne, aby rozmawiać o emocjach, jako dorośli mamy problem, żeby je zrozumieć i o nich mówić, a co dopiero dzieci. Jakie uczucia pozostawił w was ten film/sztuka? Co was w nim najbardziej rozbawiło/rozśmieszyło/zasmuciło?

4. Popcorn w wielu smakach - solony popcorn już dawno odszedł do lamusa. Przygotujcie popcorn o smaku malinowym, karmelowym, z sosem tabasco czy rozmarynu z parmezanem. 

Gotowanie, parzenie herbat czy też dzień jednego koloru, to tylko kilka propozycji na majówkowy czas dla rodziny. Najważniejsze, aby spędzić go tak, jak się lubi. A jeśli znajdziemy chwilę, żeby nieco urozmaicić domowy odpoczynek, to na pewno będzie miłym wspomnieniem na długo. Grunt, aby był to czas radosny i bezpieczny, a przede wszystkim spędzony wspólnie. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement