Pandemia nadszarpnęła kondycję rynku mieszkań z górnej półki

Niemal połowa deweloperów działających w segmencie premium w światowych metropoliach ma opóźnienia w budowie, a co trzeci zgłasza problemy z dostępem do finansowania. Firmy zmieniły też podejście do projektowania.


O czym przeczytasz?

Segment premium też doświadczył zarazy Niepewność gospodarcza, wywołana pandemią COVID-19 nie oszczędziła deweloperundefinedw, budujących nieruchomości luksusowe. Jak donosi w swoim najnowszym raporcie firma Knight Frank, na koniec II kwartału 2020 r. ceny mieszkań z gundefinedrnej pundefinedłki w 45 największych miastach na świecie wzrosły o 0,9 proc. względem II kwartału 2019 r. jednak był to najmniejszy wzrost od 2009 r. Co więcej, spośrundefinedd siedmiu czołowych rynkundefinedw mieszkaniowych, przeanalizowanych przez Knight Frank, sześć zanotowało spadki stawek za metr. Największe obniżki odnotowano w Centralnym Londynie (o 5 proc.), Hongkongu (o 4 proc.) i Singapurze (o 3 proc.). Taniej względem II kwartału 2019 r. było także w Dubaju (o 2 proc.), Madrycie (o 1 proc.) i Nowym Jorku (o 1 proc.). Wzrost undefined o 3 proc. - zanotowano natomiast w Sydney.

Deweloperzy walczą o kapitał

Z raportu Knight Frank wynika, że niemal 60 proc. deweloperundefinedw, działających w segmencie premium ma opundefinedźnienia w budowie z powodu pandemii koronawirusa. 30 proc. firm przyznaje z kolei, że ma poważny problem z dostępem do finansowania.

- Skala osłabienia jest zaskakująca. Jest jeszcze za wcześnie, by ocenić, jak trwały będzie wpływ pandemii COVID-19 na rynki mieszkaniowe. Pewne jest jednak to, że przyspieszyła ona dotychczasowe trendy i zapoczątkowała nowe undefined twierdzi Flora Harley, ekspertka Knight Frank.

Prawie połowa deweloperundefinedw, ankietowanych przez tę firmę rozważa wprowadzanie zmian, ktundefinedrych przed 2020 r. nie brali pod uwagę. 77 proc. przyznaje, że najprawdopodobniej skorzysta w swoich budynkach z nowoczesnych technologii, w tym rozwiązań bezdotykowych. 75 proc. planuje projektować więcej przestrzeni dla pracujących zdalnie, a 41 proc. myśli o budowaniu większych mieszkań. 17 proc. najprawdopodobniej zaprojektuje apartamenty z prywatnymi wejściami i windami, a 36 proc. undefined przestrzenie na domowe siłownie. Deweloperzy częściej rozważają także wprowadzenie systemundefinedw do głosowego sterowania windami.

- Ludzie najprawdopodobniej będą spędzali więcej czasu we własnych domach, co będzie skłaniało do przearanżowania przestrzeni. Na znaczeniu zyskuje elastyczność. Pożądane są np. mieszkania z pokojami, ktundefinedre undefined w zależności od potrzeb - mogą służyć jako sypialnia, gabinet albo jadalnia. Zwiększyło się też zapotrzebowanie na przestrzenie zamknięte, zapewniające prywatność. Na znaczeniu zyskuje ponadto technologia bezdotykowa. Takie rozwiązania stosuje się np. do włączania ekspresundefinedw do kawy. Wystarczy skanujesz kod QR i przyciski pojawiają się na twoim telefonie. Technologia może być stosowana np. w windach - mundefinedwi Erin van Tuil partner w firmie One Barangaroo, działającej w Australii.

- Do wielu naszych projektundefinedw mieszkaniowych wprowadziliśmy przestrzenie, ktundefinedre można będzie wynajmować do pracy. Home-office zwiększył potrzebę posiadania dostępu m.in. do dobrej jakości łączy komunikacyjnych, przestrzeni konferencyjnych czy nawet tak prozaicznych rzeczy jak możliwości wydrukowania dokumentundefinedw - mundefinedwi John Mulryan, dyrektor zarządzający firmy Ballymore, ktundefinedra buduje w Londynie luksusowe wieże mieszkalne pod nazwą Wardian.

Projektowanie zmienia formę

Na tym nie koniec zmian. 38 proc. respondentundefinedw rozważa wprowadzenie w swoich inwestycjach większych udogodnień dla rowerzystundefinedw, co odpowiada działaniom europejskich miast. Według Europejskiej Federacji Cyklistundefinedw, ktundefinedra ma swoją siedzibę w Brukseli, europejskie samorządy zobowiązały się do zainstalowania ponad 2000 kilometrundefinedw tymczasowych ścieżek rowerowych. Już teraz jest ich ponad 1000 kilometrundefinedw, a działają m.in. w Budapeszcie, Mediolanie, Wiedniu i Berlinie.

Deweloperzy, ankietowani przez Knight Frank przyznają też, że pandemia zmieniła sposundefinedb sprzedaży mieszkań. 63 proc. chce wykorzystywać do tego technologie wirtualne jak obrazy 3D czy wirtualne spacery.

Dopiero czas pokaże na ile te trendy okażą się długoterminowe. Po pierwsze dane na temat cen i sprzedaży za II kwartał mogą być mylące undefined ze względu na lockdown, w ktundefinedrym przez pewien czas kupujący w dużej mierze zniknęli z rynku, a gdzieniegdzie transakcji nawet nie można było dokonywać z mocy prawa. Nie można wykluczyć też, że opracowanie szczepionki, skutecznych metod terapii, a tym bardziej leku na wirusa może skutecznie i szybko skusić nas do powrotu do większości naszych przedepidemicznych przyzwyczajeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!