Polacy kupują mieszkania na potęgę

O trendzie mówią zarówno deweloperzy jak i pośrednicy.


O czym przeczytasz?

Boom na rynku mieszkań

Boom na mieszkania trwa w najlepsze - kupujemy zarówno na użytek własny, jak i w celach inwestycyjnych, np. na wynajem.

Jak przekonują eksperci firmy Horyzont Inwestycji, inwestując w nieruchomości dywersyfikujemy swój portfel, zamiast polegać na nieopłacalnych lokatach czy narażać swoje oszczędności na ryzyko związane z inwestowaniem na giełdzie, która może się załamać praktycznie z dnia na dzień.

- Zmienne notowania kryptowalut to także loteria. Inwestowanie w nieruchomości jest uznawane przez licznych ekspertów za najbardziej bezpieczną i jednocześnie opłacalną formę lokowania kapitału - mówi Marcin Kuryło, współwłaściciel firmy Horyzont Inwestycji. 

Mieszkania deweloperskie sprzedają się na pniu

nowe osiedle

O lawinowym zainteresowaniu mieszkaniami mówią także deweloperzy, ankietowani przez serwis Dompress.pl.

- Pierwsze półrocze tego roku zakończyło się dla nas rekordem sprzedażowym. Był to najlepszy okres, nie tylko od wybuchu pandemii, ale także w historii naszej działalności na rynku deweloperskim. Popyt na mieszkania był jeszcze większy niż w tym samym okresie 2019 r. - mówi Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest.

Podobne obserwacje ma Andrzej Oślizło, prezes firmy Develia.

- W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. sprzedaliśmy 1062 lokale wobec 423 w analogicznym okresie ubiegłego roku, co oznacza wzrost o 151 proc. Dla porównania, w pierwszej połowie 2019 r. sprzedaliśmy 618 lokali. Nasze wyniki dobrze odzwierciedlają więc aktualny trend popytowy na rynku mieszkaniowym. Choć ubiegłoroczny, wiosenny lockdown faktycznie zamroził na chwilę deweloperskie biura sprzedaży, kupujący szybko powrócili i obecnie zainteresowanie nieruchomościami mieszkaniowymi osiąga rekordowe poziomy – mówi Andrzej Oślizło.

Jak dodaje Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction, szybko znikają z oferty mieszkania mniejsze, kupowane w celach inwestycyjnych, ale rośnie również zainteresowanie dużymi mieszkaniami, kupowanymi na własne potrzeby.

- Klienci decydują się na większe metraże, by zapewnić sobie dodatkową powierzchnię do pracy lub nauki - mówi Małgorzata Ostrowska.

Także Wojciech Chotkowski, prezes firmy Aria Development dodaje, że najmniejsze o powierzchni 30-40 mkw. znajdują nabywców od razu po wprowadzaniu do sprzedaży.

- Jest to bardzo dobry okres, jednakże obserwujemy, że rozwój rynku mieszkaniowego hamuje brak gruntów pod zabudowę wielorodzinną oferowanych w rozsądnych cenach – mówi Wojciech Chotkowski.

Inwestycja najlepsza z możliwych

boom na rynku mieszkań

Częstym zjawiskiem stało się też wycofywanie pieniędzy z lokat bankowych i lokowanie ich w nieruchomościach. Zauważają to m.in. pośrednicy.

Mieszkanie na sprzedaż Warszawa, Białołęka, ul. Pałuków - zobacz ofertę >>

- Wynika to zazwyczaj z tego, że oprocentowanie lokat jest obecnie bliskie 0 proc., a ceny nieruchomości stale rosną, więc jest to znacznie lepsza inwestycja. Dodatkowo mamy aktualnie rekordowo tanie kredyty mieszkaniowe, co na pewno przyspieszyło decyzje zakupowe klientów, którzy mogą skorzystać ze swoich oszczędności i dokonać zakupu mieszkania posiłkując się kredytem hipotecznym. Z rozmów z naszymi klientami wynika, że zakup mieszkania pod inwestycje to dla nich najbezpieczniejsza forma lokowania pieniędzy, przynosząca wysokie zyski. Często zgłaszają się do nas klienci, którzy kupują mieszkanie inwestycyjnie - np. pod wynajem, z myślą o tym, że za kilka lub kilkanaście lat przekażą je swoim dzieciom - mówi Agata Skibicka z firmy Nieruchomości Plus.

Mieszkanie na sprzedaż Gdańsk, Letnica, ul. Starowiejska - zobacz ofertę >>

Jak dodaje, klienci inwestycyjni najczęściej decydują się na zakup małych mieszkań - niewielkich dwupokojowych lub kawalerek.

- Zazwyczaj są to metraże pomiędzy 30 a 40, rzadziej 45 mkw. Kluczowymi czynnikami przy wyborze mieszkań inwestycyjnych jest głównie cena za 1 mkw. oraz dobra dostępność komunikacyjna (np. metro lub tramwaj w pobliżu) – mówi Agata Skibicka.

Mieszkanie na sprzedaż Warszawa, Mokotów, ul. Jana Karola Chodkiewicza - zobacz ofertę >>

O rosnącym zainteresowaniu zakupem nieruchomości w celach inwestycyjnych mówi także Beata Jarząbek, członek zarządu firmy Reals Nieruchomości.

- Dotyczy to przede wszystkim małych mieszkań oraz nieruchomości w najlepszych lokalizacjach i prestiżowych, nowych inwestycjach. Zdecydowana większość transakcji realizowana jest ze środków własnych klientów, w tym z lokat bankowych. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe do 50 mkw., rozkładowe, w każdym standardzie - budynki w dobrym stanie technicznym, budownictwo po 2000 r. lub kamienice w dobrym stanie w centrum miasta. Najczęściej na takie transakcje decydują się Polacy w wieku średnim, dobrze sytuowani. Przeważnie argumentują swoje decyzje lokatą kapitału, nawet nie kierując się chęcią wynajmu – mówi Beata Jarząbek.

Mieszkanie na sprzedaż Warszawa, Mokotów, ul. Melomanów - zobacz ofertę >>

Według najnowszego raportu firm Metrohouse i Gold Finance, 34 proc. zakupów na rynku wtórnym mieszkań ma podłoże inwestycyjne. Są to jednak tylko deklaracje klientów. Pośrednicy z Metrohouse twierdzą, że w rzeczywistości tego rodzaju transakcji może być znacznie więcej.

O dobrej kondycji finansowej gospodarstw domowych świadczy fakt, że zakupy większego mieszkania występują znacznie częściej niż zakup lokalu o mniejszym niż poprzednio metrażu. Zakup większego M deklaruje 17 proc. nabywców, podczas gdy tylko 1 proc. transakcji dotyczy przeniesienia się do mniejszej nieruchomości.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement