Kredyt hipoteczny z zerową stopą procentową? I to na 20 lat? Takie rzeczy tylko w Danii

Marzenie każdego kredytobiorcy – czyli kredyt hipoteczny bez odsetek – właśnie realizowane jest w Danii. Jeden z tamtejszych banków właśnie zaoferował taki produkt klientom


O czym przeczytasz?

Panorama Kopenhagi

Duński oddział Nordea Banku właśnie rozpoczął sprzedaż kredytów mieszkaniowych z zerową stopą procentową.

Taniej niż pożycza rząd USA

Jak informuje serwis bnnbloomberg.ca, tamtejsi kredytobiorcy mogą wziąć finansowanie na 20 lat. Zerowa stopa procentowa ma obowiązywać przez cały okres kredytowania. Tym samym oprocentowanie kredytu hipotecznego w Danii spadło poniżej oprocentowania, jakie rząd USA płaci instytucjom, który zakupiły jego obligacje.

Kredyt z zerową stopą procentową był możliwy m.in. dzięki temu, że duńskie banki już od kilku lat emitują swoje obligacje, gdzie również oprocentowanie wynosi zero. Wszystko z powodu ujemnych stóp procentowych, które w tym kraju obowiązują.

Ujemne stopy od lat

W Danii – jak przypomina bnnbloomberg – ujemne stopy procentowe obowiązują od 2012 roku. Wtedy tamtejszy bank centralny zdecydował się na taki krok, aby utrzymać kurs korony w odpowiednim stosunku do euro. Od tego czasu też duńscy kredytobiorcy cieszą się z malejących rat. Ale – jak widać – tamtejszym bankom potrzeba było aż 8 lat, aby zdecydować się na zredukowanie odsetek do zera.

Jednym z powodów może być fakt, że obecnie nikt na świecie nie spieszy się do podwyższania stóp procentowych. Główne banki centralne świata trzymają stopy na niskim poziomie i to się nie zmieni.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować