Kolejny bank poinformował o kosztach przewalutowania kredytów frankowych na złotowe. Kwota idzie w miliardy

Santander opublikował informację o tym, ile będzie go kosztować przewalutowanie kredytów frankowych. To już trzeci bank, który podał taki szacunek


O czym przeczytasz?

Frankowicze czekają na decyzje

Santander Bank Polska opublikował dane o swoich wynikach finansowych w ubiegłym roku. Przy okazji podał także informacje o szacunkowych kosztach przewalutowania kredytów frankowych.

Koszty idą w miliardy

Jak wynika z informacji podanych przez bank, przewalutowanie kredytów frankowych na złotowe będzie go kosztować 2,7 mld zł w przypadku samego Santander Bank Polska i 3,5 mld zł w przypadku całej grupy Santandera.

Wartość kredytów walutowych, które nadal spłacają klienci Santander Bank Polska i spółek z tej grupy, to ponad 11,6 mld zł. To oznaczałoby, że koszt przewalutowania kredytów frankowych to ok. 30 proc. wartości tego portfela.

Trzy banki już podały swoje wyliczenia

Santander jest trzecim bankiem, który opublikował szacunkowe koszty przewalutowania kredytów frankowych. Wcześniej swoje szacunki ogłosił mBank, który wyliczył, że koszt operacji w przypadku aktywnych jeszcze kredytów to 4,7 mld zł. Potem PKO BP podał, że jego koszty wyniosą ok. 4,9-5,5 mld zł.

Łącznie więc koszt przewalutowania w przypadku tych trzech instytucji to maksymalnie 13,7 mld zł. To już dużo, a przecież swoich szacunków nie podały jeszcze inne banki giełdowe. Nie wiadomo także, jak na przewalutowanie zapatrują się instytucje, których nie ma na giełdzie a które mają spore portfele kredytów frankowych, np. BPH czy Raiffeisen.

Santander też przymierza się do pilotażu

Santander poinformował, że w I połowie roku zamierza w ramach testów zawrzeć ugody z klientami, a potem, na podstawie wyników tych testów, podejmie decyzję, czy kontynuować prace i rozpocząć pilotażowy program zawierania ugód. Jeśli bank zdecyduje się na ugody, to będzie musiał do tego uzyskać zgodę akcjonariuszy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować