Kolejni Europejczycy wprowadzają się do domu z drukarki

Bungalow, w którym zamieszkała para Holendrów powstał w pięć dni.

Harrie i Elize przed swoim domem

Fot. The Guardian/ Judith Jockel

Jakiś czas temu opisywaliśmy historie mieszkańcundefinedw domundefinedw drukowanych w technologii 3D. W USA do takiego budynku wprowadził się ostatnio Tim Shea, ktundefinedry przez wiele lat żył na ulicy.

Jako pierwsza na świecie w domu z drukarki zamieszkała natomiast pewna pięcioosobowa francuska rodzina. Teraz przyszła kolej na holenderską parę. Elize Lutz i Harrie Dekker wynajęli w Eindhoven 94-metrowy bungalow z dwiema sypialniami.

Jak podaje The Guardian, dom jest efektem wspundefinedłpracy firmy Project Milestone, Politechniki w Eindhoven i korporacji mieszkaniowej Vesteda. Budynek miał zostać wprowadzony na rynek najmu w 2019 r., jednak ze względu na utrudnienia projektowe, termin ten przesunął się.

salon w domu z drukarki

Fot. ANP/AFP via Getty Images/Daily Star

Nieruchomość przypomina ogromny głaz z oknami i została "wydrukowana" w pobliskiej fabryce. Produkcja zajęła zaledwie pięć dni.

Holnderscy specjaliści od nieruchomości mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości tego typu budynki będą wykorzystane na masową skalę, co pomoże w walce z niedoborem mieszkań w Holandii.

W ciągu następnych dziesięciu lat kraj musi zbudować tysiące nowych domundefinedw, aby pomieścić stale rosnącą populację.

Jak powiedział w rozmowie z Daily Star Theo Salet, profesor na Politechnice w Eindhoven, wykorzystanie druku 3D przy budowie domundefinedw pozwoli zaoszczędzić materiały i uczyni konstrukcję bardziej zrundefinedwnoważoną - ze względu na zautomatyzowanie produkcji i powtarzalność form - "drukowanie" generuje znacznie mniej odpadundefinedw niż w przypadku budowy metodą tradycyjną.

wnętrze domu z drukarki

Fot. ROB ENGELAAR/EPA-EFE/REX/Shutterstock/Daily Star

Dom w Eindhoven został zbudowany z 24 elementundefinedw "wydrukowanych" przez maszynę.

Jak dodaje profesor Salet, wykorzystany przy produkcji beton ma konsystencję pasty do zębundefinedw, a to oznacza, że jest wystarczająco wytrzymały, aby z niego budować, a zarazem dostatecznie mokry, by z niego lepić.

Elize i Harrie płacą za wynajem swojego nowego domu 800 Euro miesięcznie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!