Kolejni Europejczycy wprowadzają się do domu z drukarki

Bungalow, w którym zamieszkała para Holendrów powstał w pięć dni.

Harrie i Elize przed swoim domem

Fot. The Guardian/ Judith Jockel

Jakiś czas temu opisywaliśmy historie mieszkańców domów drukowanych w technologii 3D. W USA do takiego budynku wprowadził się ostatnio Tim Shea, który przez wiele lat żył na ulicy.

Jako pierwsza na świecie w domu z drukarki zamieszkała natomiast pewna pięcioosobowa francuska rodzina. Teraz przyszła kolej na holenderską parę. Elize Lutz i Harrie Dekker wynajęli w Eindhoven 94-metrowy bungalow z dwiema sypialniami. 

Jak podaje The Guardian, dom jest efektem współpracy firmy Project Milestone, Politechniki w Eindhoven i korporacji mieszkaniowej Vesteda. Budynek miał zostać wprowadzony na rynek najmu w 2019 r., jednak ze względu na utrudnienia projektowe, termin ten przesunął się. 

salon w domu z drukarki

Fot. ANP/AFP via Getty Images/Daily Star

Nieruchomość przypomina ogromny głaz z oknami i została "wydrukowana" w pobliskiej fabryce. Produkcja zajęła zaledwie pięć dni. 

Holnderscy specjaliści od nieruchomości mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości tego typu budynki będą wykorzystane na masową skalę, co pomoże w walce z niedoborem mieszkań w Holandii.

W ciągu następnych dziesięciu lat kraj musi zbudować tysiące nowych domów, aby pomieścić stale rosnącą populację.

Jak powiedział w rozmowie z Daily Star Theo Salet, profesor na Politechnice w Eindhoven, wykorzystanie druku 3D przy budowie domów pozwoli zaoszczędzić materiały i uczyni konstrukcję bardziej zrównoważoną - ze względu na zautomatyzowanie produkcji i powtarzalność form - "drukowanie" generuje znacznie mniej odpadów niż w przypadku budowy metodą tradycyjną.

wnętrze domu z drukarki

Fot. ROB ENGELAAR/EPA-EFE/REX/Shutterstock/Daily Star

Dom w Eindhoven został zbudowany z 24 elementów "wydrukowanych" przez maszynę.

Jak dodaje profesor Salet, wykorzystany przy produkcji beton ma konsystencję pasty do zębów, a to oznacza, że jest wystarczająco wytrzymały, aby z niego budować, a zarazem dostatecznie mokry, by z niego lepić. 

Elize i Harrie płacą za wynajem swojego nowego domu 800 Euro miesięcznie. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome