Kolejna duża firma wchodzi na giełdę. Tym razem chodzi o telewizję

Szykuje się nowy duży debiut giełdowy. Zainteresowani akcjami mają niewiele czasu na zapisy


O czym przeczytasz?

Duża firma wchodzi na warszawską giełdę

Giełda jeszcze nie ostygła po debiucie Allegro, a już kolejna duża firma wchodzi na giełdę. Swoje akcje chce sprzedać Canal Plus, drugi co do wielkości w Polsce operator pakietów płatnej telewizji.

Nadzór finansowy zaakceptował ofertę

Komisja Nadzoru Finansowego zaakceptowała prospekt emisyjny, czyli dokument, na podstawie którego spółka będzie mogła sprzedać swoje akcje na giełdzie. Canal Plus zamierza zaoferować 21,62 mln akcji. Jako że cena maksymalna została ustalona na 60 zł, oznacza to, że wartość oferty publicznej spółki może wynieść blisko 1,3 mld zł.

Na rynek mają trafić akcje stanowiące do 49 proc. wszystkich walorów spółki. Przy cenie 60 zł za papier dawałoby to wycenę Canal Plus rzędu ponad 2,6 mld zł.

Zapisy już ruszają

Akceptacja prospektu uruchomiła procedury, związane ze sprzedażą akcji spółki. Od 3 listopada rozpoczyna się budowanie księgi popytu, w ramach którego duzi inwestorzy deklarują, jaką liczbą akcji są zainteresowani. Taka deklaracja nie oznacza zobowiązania do zakupu, ma służyć jedynie ustaleniu ceny, po której akcje będą sprzedawane.

Od 4 listopada zaczynają się zapisy inwestorów indywidualnych. Potrwają do 9 listopada. 10 listopada zostanie ogłoszona ostateczna cena akcji, a także ile dokładnie ich trafi na rynek. Od 10 do 13 listopada będą trwać zapisy inwestorów instytucjonalnych, czyli m.in. banków czy funduszy. Pierwszy dzień handlu na giełdzie, czyli debiut giełdowy, przewidywany jest na 23 listopada.

Allegro rozbudziło apetyty

Debiut Canal Plus będzie znacznie mniejszy od debiutu Allegro, które w chwili pojawienia się na warszawskiej giełdzie stało się największą spółką tam notowaną. Przypomnijmy, że cena, po jakiej można było kupić akcje Allegro wynosiła 43 zł, a gdy pojawiły się na giełdzie, kosztowały już 65 zł. Potem jeszcze zdrożały, aż do 98,78 zł. Od tego szczytu jednak mocno potaniały i obecnie ich wycena wynosi ok. 82 zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat